Premiera książki „Uciekinier przecina swój ślad. Opowieść o dzieciństwie mordercy”

Powrót
Premiera książki „Uciekinier przecina swój ślad. Opowieść o dzieciństwie mordercy”

Polska premiera jednej z najważniejszych skandynawskich powieści, z której wywodzi się prawo Jante

Espen Arnakke w wieku siedemnastu lat zamordował Johna Wakefielda. Kolejne siedemnaście poświęcił na rozpamiętywanie popełnionej zbrodni. Powoli osuwając się w szaleństwo, próbuje dociec, co tak naprawdę skłoniło go do morderstwa. Tajemnica może tkwić w małej miejscowości, w której się wychował. To surowe prawa Jante ukształtowały go na całe życie.

Wiara i ateizm, abstynencja i alkoholizm, miłość i nienawiść, życie i śmierć. Według Espena między sprzecznościami często stoi znak równości. Raskolnikowski obłęd Arnakkego miesza się z trzeźwą oceną rzeczywistości, a prowincjonalny i zamknięty świat Jante nie daje o sobie zapomnieć.

Uciekinier przecina swój ślad to jedna z najważniejszych powieści skandynawskich, dzięki której możemy zrozumieć złożoną tożsamość człowieka Północy.

Aksel Sandemose (właśc. Axel Nielsen, 1899–1965) – duńsko-norweski pisarz, autor ponad dwudziestu powieści i opowiadań oraz ponad trzystu artykułów publikowanych w norweskim piśmie „Aktuell”. W 1963 roku był jednym z głównych kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Choć urodził się i zmarł w Danii, większość życia spędził w Norwegii, skąd pochodziła jego matka. Prawo Jante, które sformułował w powieści Uciekinier przecina swój ślad, pozwala nam niezwykle wnikliwie zrozumieć złożoną tożsamość człowieka Północy.

zdjęcie: materiały prasowe

Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Kategoria

Wydarzenia kulturalne

Data

2019-07-24

Cena wstępu

37,72 zł

Lokalizacja

Polska

Polska
Polska

Bliżej nas