Polski festiwal w Asker
Polskie Stowarzyszenie Kulturalne w Asker zaprasza na Festiwal Polski, który odbędzie się w Asker Kulturhus, Strøket 15 A. Udział w spotkaniach i pokazach filmów dokumentalnych jest bezpłatny. Bilety na seanse w Asker Kino kupuje się na miejscu, a wejściówki na koncert zespołu „Ørganek” poprzez stronę tix.no.
Program festiwalu
Czwartek, 16 stycznia
17:00 Debata na temat dzisiejszej sytuacji politycznej w Polsce
Goście: Nina Witoszek - profesor na UiO, Ingrid Brekke - pisarka i dziennikarka Aftenposten, Jørn Holm-Hansen - doktor politologii na OsloMet, Zuzanna Dąbrowska - dziennikarka Rzeczpospolitej.
Rozmowę poprowadzi Igor Devold - reżyser filmowy i lektor na uniwersytecie NTNU. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.
18:30 Spotkanie z dziennikarzem i pisarzem Maciejem Zarembą Bielawskim
Maciej Zaremba Bielawski - pisarz oraz dziennikarz szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter. Rozmowa będzie o jego najnowszej książce „Dom z dwiema wieżami”, która jest próbą rekonstrukcji rodzinnej historii, która dotąd pełna była przemilczeń.
Rozmowę poprowadzi Nina Witoszek, a odbędzie się ona w języku norweskim i szwedzkim.
20:30 Pokaz filmu: "Mr. Jones"
Reżyseria: Agnieszka Holland (angielski, napisy norweskie)
„Mr Jones” to nakręcona z rozmachem opowieść o człowieku, który odważył się zapłacić za prawdę o Hołomodorze (wielkim głodzie na Ukrainie w latach 30 - tych) najwyższą cenę. Jego relacje stały się inspiracją do powstania „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella. Film ma premierę w Norwegii 3 marca 2020.
Piątek, 17 stycznia
16:00 Spotkanie z pisarzem Piotrem Niemczykiem
Piotr Niemczyk to były opozycjonista z czasów PRL, a później ekspert tajnych służb. Jego najnowsza książka „Pogarda” dotyczy wzrostu liczby zabójstw motywowanych
nienawiścią popełnionych w Polsce.
Rozmowę poprowadzą Kacper Szulecki z UiO oraz Igor
Devold z NTNU. Odbędzie się ona w języku polskim.
17:00 Spotkanie z dziennikarką i pisarką Ingrid Brekke
Ingrid Brekke jest dziennikarką Aftenposten, przez wiele lat była korespondentem zagranicznym w Niemczech i Europie wschodniej. Rozmowa poświęcona zostanie jej najnowszej książce „Polska - popiół i diamenty”, której tematem jest współczesna sytuacja polityczna w Polsce. Po spotkaniu będzie możliwość kupienia jej książek oraz otrzymania autografu. Rozmowę poprowadzi Igor Devold, a odbędzie się ona w jezyku norweskim.
18:30 Pokaz filmu: "Pokot"
Reżyseria: Agnieszka Holland (polski, napisy norweskie).
Film oparty jest na powieści „Prowadź pług swój przez kości umarłych", autorstwa laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk. Emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka, mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada- kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren.
Sobota, 18 stycznia
12:00 Pokaz filmu dokumentalnego: "Tylko nie mów nikomu"
Reżyseria: Tomasz i Marek Sekielscy (polski, napisy angielskie).
Kontrowersyjny dokument o ofiarach księży pedofilów w kościele katolickim w Polsce. Film ten obejrzały miliony osób na portalu YouTube, ale nigdy nie był on pokazany w kinie!
14.15 Pokaz filmu dokumentalnego: „Artykuł 18”
Reżyseria Bartosz Staszewski (polski, napisy angielskie)
Film przedstawia historię nieudanego wprowadzania w Polsce związków partnerskich oraz stan debaty publicznej w kwestii praw społeczności osób LGBT w kraju.
15:25 Pokaz filmu dokumentalnego: "Niezależna od faszyzmu"
Reżyseria: Urszula Kitlasz i Konrad Korzeniowski (polski, napisy norweskie)
Film opowiada o kobietach, które stanęły na drodze marszu niepodległości w dniu 11.11.2017 próbując go powstrzymać.
15:30 Spotkanie z Elżbietą Podleśną
Działaczka feministyczna Elżbieta Podleśna została aresztowana za kolaż obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczą w tle.
Rozmowę poprowadzi Patricia Kaatee z Amnesty International, a odbędzie się ona w języku angielskim.
17:00 Pokaz filmu: "Twarz"
Reżyseria: Małgorzata Szumowska (polski, napisy norweskie).
Współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.
Niedziela, 19 stycznia
zdjęcie: materiały prasowe
16-01-2020 21:23
3
0
Zgłoś