Norweska kinematografia na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Powrót
Norweska kinematografia na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Fokus na Norwegię na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym


Gościem specjalnym tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia Norwegii. Tym samym Festiwal zakończy trwającą kilka ostatnich lat filmową podróż przez kraje nordyckie. Pokazom najciekawszych norweskich filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych towarzyszyć będą spotkania z twórcami oraz wydarzenia specjalne i branżowe.

“Norweski film dokumentalny zaskakuje wielością tematów i różnorodnością formy. Tamtejsi twórcy opowiadają o pięknie swojego kraju, ale również nie unikają tematów trudnych, które dotknęły tamtejsze społeczeństwo w ciągu ostatniej dekady”. - podsumowuje Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Festiwalu i kuratorka cyklu norweskiego. - “W programie poznamy różne oblicza Norwegii: piękną nieokiełznaną przyrodę, wielokulturowe społeczeństwo, ale również zobaczymy jak norwescy reżyserzy opowiadają o zupełnie innych zakątkach świata.

Cykl “Fokus na Norwegię” zainauguruje 1 czerwca pokaz filmu “Tam, gdzie wraca człowiek” (reż. Egil Håskjold-Larsen) - ponadczasowy portret relacji człowieka z naturą. Piękna opowieść o starszym mężczyźnie, który mieszka na lodowym pustkowiu w najbardziej wysuniętym na północ punkcie Europy.

W programie znalazło się 6 pełnometrażowych dokumentów. Poznamy między innymi losy słynnej już świni, tytułowej bohaterki filmu “Gunda” Victora Kossakovskiego, wyprodukowanego przez Joaquina Phoenixa, który był wielką sensacją zeszłorocznego Berlinale. To intymna i nieszablonowo opowiedziana historia, która skłania do refleksji nad losem zwierząt hodowlanych.

Dokument “W bezdni Maelströmu” (reż. Jan Vardøen) zabierze nas w muzyczną podróż po archipelagu Lofoty, o którym Edgar Allan Poe napisał tytułowy utwór, a wiele lat później Philip Glass skomponował na jego podstawie muzykę, którą usłyszymy w filmie. Za sprawą “Wojny sztuk” (reż. Tommy Gulliksen) przeniesiemy się aż do Korei Północnej, gdzie grupa artystów z Europy Zachodniej i Chin zostaje wysłana w ramach wymiany międzykulturowej. Ich zadaniem będzie pokazanie artystom północnokoreańskim sztuki, która nie istnieje w ich kulturze.

W filmie “Pokolenie Utøyi” (reż. Aslaug Holm, Sigve Endresen) poznamy cztery kobiety, które przeżyły zamach na norweskiej wyspie Utøya w 2011 roku i zdecydowały się przekuć te traumatyczne doświadczenia w aktywną pracę na rzecz lepszej przyszłości dla następnych pokoleń. Z kolei w dokumencie “Wyjście” (reż. Karen Winther) prześledzimy losy reżyserki, która w wieku 16 lat trafiła na dwa lata do skrajnie prawicowego ruchu. Po latach spotyka się z innymi byłymi ekstremistami i rozmawia z nimi o powodach zmiany światopoglądu.

W programie zaprezentowane zostaną również krótkometrażowe filmy fabularne i animowane. Norweskie produkcje zobaczymy także w cyklu dla dzieci Kids&Youth. Kino dla młodych. Tradycyjnie w ramach KFF Industry odbędzie się prezentacja norweskiego rynku filmowego, podczas której spotkają się przedstawiciele branży filmowej Norwegii i Polski.

Partnerami cyklu są Ambasada Norwegii w Polsce i Norweski Instytut Filmowy. Program krótkometrażowy przygotowany został we współpracy z Norweskim Festiwalem Filmów Krótkometrażowych w Grimstad.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a laureat Złotego Rogu ma skróconą ścieżkę do oscarowej selekcji. KFF kwalifikuje filmy do Oscara także w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument), a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym współorganizatora - Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Województwa Małopolskiego.

Filmy w programie Fokus na Norwegię:
“Człowiek nie jest samotną wyspą / No Man Is an Island” reż. Ali Parandian, fab. 28’ Norwegia 2017
“Efekt widza” / “Water Bears”, reż. Yenni Lee, fab. 10’, Norwegia 2017
“Farsa” / “Farce” reż. Robin Jensen, anim. 11’ Norwegia 2019
“Gunda” reż. Victor Kossakovsky, dok. 93’ Norwegia, USA2020
“Komisja” / “The Committee” reż. Gunhild Enger, Jenni Toivoniemi, fab. 13’, Norwegia, Szwecja, Finlandia 2016
“Matka nic nie wiedziała” / “Mother Didn't Know”, reż. Anita Killi, anim. 12’, Norwegia 2020
“Na zawsze dziewice” / “Virgins4lyfe”, reż. Thea Hvistendahl, fab. 17’, Norwegia 2018
“Pokolenie Utøyi” / “Generation Utøya” reż. Aslaug Holm, Sigve Endresen, dok. 101’, Norwegia 2021
“Tam, gdzie wraca człowiek” / “Where Man Returns” reż. Egil Håskjold-Larsen, dok. 71’ Norwegia 2019
“W bezdni Maelströmu” / “Descent into the Maelstrom” reż. Jan Vardøen, dok. 66’ Norwegia 2019
“Wojna sztuk” / “War of Art” reż. Tommy Gulliksen, dok. 102’ Norwegia, Niemcy 2020
“Wyjście” / “Exit” reż. Karen Winther, dok. 85’ Norwegia, Niemcy, Szwecja2018


61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 w krakowskich kinach oraz online.


fot. Zygmunt Put Zetpe0202, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
źródło: Kraków Film Festiwal

Gość
Wyślij

Kategoria

Wydarzenia kulturalne

Data

2021-05-30 2021-06-06

Cena wstępu

80 - 160 PLN

Lokalizacja

Kraków

Kraków
Kraków

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok