Historia ultradźwięków - Od zimnych gór lodowych do gorących serc

Powrót
Historia ultradźwięków - Od zimnych gór lodowych do gorących serc

Muzeum Medyczne przy NTNU (Norweski Uniwersytet Nauk technicznych i Przyrodniczych) w Trondheim prawie rok temu postanowiło uruchomić wystawę dotyczącą ultradźwięków, ich historii i roli, jaką dziś pełnią w medycynie. Wystawa cieszyła się ogromną popularnością. Tylko do końca stycznia (30.01.2015) mamy jeszcze okazję ją podziwiać.

Tytuł wystawy "Od zimnych gór lodowych do gorących serc" nawiązuje do zadziwiającej historii ultradźwięków, która rozpoczęła się w roku 1912, gdy zatonął Titanic. Zaczęto się wtedy zastanawiać nad stworzeniem urządzeń nawigacyjnych, pomagających w lokalizacji gór lodowych, celem uniknięcia tragedii, jaka spotkała pasażerów liniowca. Tak powstały sonary i radary. Wkrótce zaczęto wypróbowywać tę samą technologię by zaglądać wgłąb ludzkiego ciała.

W 1976 Bjørn Angelsen rozwinął ultradźwięki dopplerowskie. Bliska współpraca z lekarzem i specjalistą karidiologiem Liv Hatle sprawiła, że technologia ta stała się przełomową w medycynie na skalę światową.

Dla NTNU w Trondheim opracowanie ultradźwięków w formie wystawy było pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem. Temat nie był jednak przypadkowy. Wspomniany już badacz, Bjørn Angelsen, był bowiem badaczem związanym z instytucją, z której rozwinął się w późniejszym czasie NTNU.

Wystawe można jeszcze odwiedzać do 30 stycznia 2015r. w godzinach og 6.30-21.00

Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Kategoria

Wystawy i wernisaże

Data

2014-01-30 2015-01-30

Czas

06:30

Lokalizacja

Medisinsk museum

Trondheim
Olav Kyrres gate 10, Trondheim

Zainteresowani


Bliżej nas