Festiwal Polskiej Sztuki i Kultury Współczesnej We Do

Powrót
Festiwal Polskiej Sztuki i Kultury Współczesnej We Do

Festiwal Polskiej Sztuki i Kultury Współczesnej We Do


W połowie września w Oslo po raz 4. odbędzie się Festiwal Polskiej Sztuki i Kultury Współczesnej We Do. Publiczność festiwalu będzie mogła wybierać z bogatej oferty warsztatów partycypacyjnych, występów live, czy klasycznych już dla We Do pokazów polskich filmów dokumentalnych.

Festiwal oddaje głos tym zjawiskom kultury polskiej, które są otwarte, inkluzywne i tworzone z uwzględnieniem różnorodności. Poprzez dotarcie do szerokiej, międzynarodowej publiczności, We Do tworzy przestrzeń dla wspólnych doświadczeń oraz dialogu pomiędzy granicami kultur.

Jednym z celów tegorocznej edycji jest podzielenie się sposobami dbania o siebie i swój wewnętrzny balans. W związku z agresją, jakiej doświadcza sąsiadująca z Polską Ukraina, oczywistym było dla organizatorów, aby solidarnościowo uwzględnić w programie ukraińskie akcenty.

Performance w przestrzeni publicznej
(RE)CONSTRUCTION: Body as a transformational landscape
by Deep Control Collective

4 września, 16.00–17.00
Edvard Munchs plass, Bjørvika, Oslo

Performance jest efektem współpracy Deep Control Collective z grupą artystów składającą się z kompozytora muzycznego, projektantki mody, fotografa i twórcy wideo.

Trzy performerki ucieleśnią tematy związane ze zmianą, stałością oraz odbiciem otoczenia i architektury w ciele. Tematem współpracy jest usytuowanie ciała w relacji do architektury, pejzażu i przestrzeni prywatnej i publicznej. Przyglądamy się, jak te aspekty wpływają na naszą psychofizykę i jak odzwierciedlają się w nas poprzez nasze historie, wspomnienia i symbole. Jak te różne otoczenia wpływają na kształtowanie poczucia fizycznego ja.

(RE)CONSTRUCTION zabierze Cię w podróż z ruchem, muzyką na żywo i wrażeniami wizualnymi. Performance odbędzie się w przestrzeni publicznej w Bjørvika oraz podczas ceremonii zamknięcia festiwalu We Do w Høymagasinet.

Pokazy filmów dokumentalnych (bezpłatne)

We Do – Film jest organizowany we współpracy z warszawskim Festiwalem Filmowym HER Docs. Po raz drugi mamy przyjemność wyświetlać filmy pochodzące z pierwszego polskiego festiwalu filmu dokumentalnego upowszechniającego i promującego twórczość filmową reżyserek, animatorek i artystek wizualnych. Zarówno We Do, jak i HER Docs to miejsca otwarte na różnorodność, którym przyświecają idee tolerancji i równości, co znajduje odzwierciedlenie w ich programach. Jako wyraz naszego wsparcia dla Ukrainy, do programu włączony został film dokumentalny produkcji ukraińskiej. Zespół HER Docs chce stwarzać przestrzeń dla angażujących dyskusji wokół wyzwań współczesności w Polsce i na świecie oraz promować twórczość filmową i sztukę kobiet. Festiwal jest inicjatywą otwartą na wielość głosów i różnorodność perspektyw i wierzy w sprawczy potencjał kina dokumentalnego.

BOYLESQUE (2022) i Q&A z reżyserką Bogną Kowalczyk

14 września, 18.00
Frogner Kino, Frognerveien 30B, Oslo

Lulla la Polaca (rocznik 1938) to najstarsza polska drag queen. Za tą sceniczną personą kryje się Andrzej – mężczyzna, który od zawsze, na przekór panującym w kraju klimatom, walczy o prawo do indywidualnej ekspresji. W filmie poznajemy jego bardziej prywatne wcielenie: jako wrażliwca i marzyciela. Jest kimś, kto umie czerpać z życia i nieźle odnajduje się w świecie portali randkowych, a zarazem człowiekiem zanurzonym w przeszłości, powoli przygotowującym się do śmierci. Robi to jednak z dużą dozą fantazji i autoironii, traktując swój występ przed kamerą niczym kolejny brawurowy performance.

ŚCIANA CIENI (2020) reż. Eliza Kubarska

17 września, 17.00
Kunstnernes Hus, Wergelandsveien 17, Oslo


We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. W lutym 2019 roku wyrusza wyprawa, której celem jest zdobycie dziewiczej ściany Khumbakarny. W skład wyprawy wchodzą Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitrij Gołowczenko i Sergiej Nilow.

ZIEMIA JEST NIEBIESKA JAK POMARAŃCZA reż. Iryna Tsilyk

17 września, 19.00
Kunstnernes Hus, Wergelandsveien 17, Oslo


Opowieść o rodzinie mieszkającej na linii frontu w Donbasie na Ukrainie, która kocha kino i kręci film inspirowany własnym codziennym życiem w trakcie wojny.

Koncerty (bezpłatne)

OSLO KULTURNATT: SAFARIO + LIVE BAND, ARTIFICIALICE


16 września, 20.00
Cosmopolite Scene, Vogts gate 64, Oslo


Safario to młody raper pochodzący z Polski, który tworzy swoja muzykę po angielsku w Norwegii. Jego syntetyczny styl muzyczny to głównie hip hop, taneczne bity urozmaicone elementami punku. Koncerty Safario znane są z niezwykłej atmosfery, sporej dawki pozytywnie wibrującej muzyki, jak również interakcji artysty z publicznością.

Tworząca pod pseudonimem ‘Artificialice’ Alicja Sobstyl jest kompozytorką, autorką tekstów, wokalistką, flecistką (m.in. Klawo) i producentką. Projekt charakteryzuje hipnotyzujący wokal przywodzący na myśl Bjork, świeże aranżacje w stylu Hiatus Kaiyote oraz bezkompromisowość w elektronicznych brzmieniach inspirowana Sophie czy Arcą. To połączenie odhumanizowanej elektroniki z przesyconym ludzkimi emocjami wokalem. Całości przyświeca koncepcja, wobec której nie warto mieć oczekiwań.

COALS

18 września / koncert zamykający Pokaz Finałowy, 16.00
Høymagasinet, Myntgata 7, Oslo


Coals to wynik współpracy Kachy i Łukasza ze Śląska, którzy rozwijają się w zaskakującym tempie i zyskują międzynarodową sławę. To dzieci lat 90, czasu chaosu i ciągłych zmian. Duet serwuje „marzycielskie, eteryczne nuty popowe z elementami elektroniki i muzyki folkowej”. Zostali  docenieni za umiejętne komponowanie różnych nurtów muzycznych odzwierciedlające chaotyczne czasy, w których  yjemy. Melancholijne damskie wokale zabrzmią
w finałowym dniu We Do w Høymagansinet na zamknięciu 4-tej edycji Festiwalu.

Producent festiwalu : Transcultural Arts Production

Instytucje współfinansujące: Norweska Rada Kultury, Fundacja Fritt Ord, Oslo Kommune, Ambasada RP w Oslo

Partnerzy: Cosmopolite Scene, HER Docs Warsaw,  Norge Bus, Smart Hotel, Inter Arts, Zan Kru 

Sponsorzy : PGNiG Upstream Norway AS, Byggvision


Źródło: materiały prasowe organizatorów Festiwalu Polskiej Sztuki i Kultury Współczesnej We Do

Gość
Wyślij


Kategoria

Wydarzenia kulturalne

Data

2022-09-14 2022-09-18

Lokalizacja

Oslo

Oslo
Oslo

Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok