W czwartek mija 75 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji w Polsce trwają obchody upamiętniające to wydarzenie
1 sierpnia 1944 roku o 17.00 - tzw. godzinie W - w Warszawie rozpoczęła się największa operacja militarna Armii Krajowej przeciw niemieckiemu okupantowi. Powstanie, zorganizowane w ramach akcji Burza, miało wyzwolić stolicę z rąk nazistów jeszcze przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.
W planie powstania opracowanym przez komendanta Okręgu Warszawskiego AK, pułkownika Antoniego Chruściela "Montera", zakładano, że potrwa ono maksymalnie 2-3 dni, a same oddziały AK, w razie przewagi przeciwnika, będą w stanie bronić swoich stanowisk przez 14 dni. W rzeczywistości walki trwały 63 dni.
3 października 1944 roku gen. dyw. Tadeusz Komorowski "Bór" podpisał rozkaz o zakończeniu walk.
Podczas powstania poległo ok. 16 tys. osób, 20 tys. odniosło rany, a 15 tys. wzięto do niewoli. Ponadto w wyniku walk i nalotów niemieckich zginęło od 150–200 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy.
Na skutek walk powstańczych, jak i późniejszego wyburzania miasta przez nazistów, zniszczeniu uległa większość lewobrzeżnych zabudowań stolicy, w tym wiele cennych zabytków, obiektów kulturowych i religijnych. Co roku powstanie upamiętniają uroczystości państwowe, o Godzinie W na ulicach stolicy zamiera ruch i rozbrzmiewają syreny alarmowe.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
29-07-2019 20:03
0
0
Zgłoś