wybory

Wojna polsko-ciapacka

Joanna Irzabek

16 sierpnia 2015 12:00

Udostępnij
na Facebooku
24


30 proc. Polaków w Norwegii może wspierać partie o programach antyimigracyjnych, szacują socjologowie. Polskie kandydatki w norweskich wyborach mówią, co myślą o tych nastrojach.


Dla Sonyi (lat 6) i Samara (lat 8) z Kabulu pobyt w Norwegii okazał się o kilka dni za krótki. Josephine Eni i jej czworo dzieci (deportowani do Nigerii) oraz Maria Delaqa i jej troje dzieci (odesłani do Afganistanu) też miały pecha. Wszyscy dostali bilet powrotny na dzień przed wejściem w życie łagodniejszych przepisów o azylu

 

Wyprawka azylanta

Asylbarna to nowe słowo w norweskim słowniku: kategoria dzieci zawieszonych w próżni, którym odmówiono prawa pobytu. Przebywa ich w Norwegii ponad tysiąc, połowa dłużej niż trzy lata. 

Po rewelacjach prasy i tajnych spotkaniach ministra sprawiedliwości z opozycją w kwietniu tego roku, norweskie partie wreszcie się dogadały: deportacje dzieci mają być mniej taśmowe, a wymóg zamieszkania w Norwegii skrócony z 4,5 roku do czterech lat. Deportowana młodzież będzie też miała prawo się od tej decyzji odwołać.

Ale bilety powrotne i tak będą coraz częstsze. Norweski urząd ds. obcokrajowców zachęca teraz azylantów do powrotu po dobroci: ci, którzy zrobią to z własnej woli otrzymają na zachętę do 20 tys. koron na start w państwie pochodzenia.

Zachęta działa: już 680 nielegalnych uchodźców dobrowolnie opuściło w tym roku Norwegię. Wiadomość z pewnością ucieszy niektórych internautów.


Hejt  

Hejt

Źródło: Facebook


"Tej trzeba pomóc"

- Sprawa asylbarna jest trudna, bo poprzedni rząd zostawił ją w spadku obecnemu i trzeba ją było jakoś rozwiązać - Ewa Gawecka, kandydatka z ramenia Høyre w Oslo, broni rządzącej koalicji. Ale szybko przyznaje, że sprawa deportowanych dzieci jest dla niej emocjonalnie trudna. To humanitarna katastrofa. 

Pani Ewa przyjechała do Norwegii na dzień przed stanem wojennym w 1981 roku. Jej ojciec, psychiatra, mieszkał już w Szwecji, i ściągnął do siebie żonę pielęgniarkę z 2,5-roczną córką. Od tego czasu Ewa Gawecka wierzy w europejskość, różnorodność i globalizację. I nadal czuje się Polką. Teraz przywołuje ten nie tak odległy epizod z polskiej historii emigracji. 

- Kiedyś sama byłam tym dzieckiem, o którym w gazecie pisano: "Tej trzeba pomóc" - wspomina.

Każdy kraj ma kogoś, o kim mówi źle. Norwegia miała Szwecję, Polacy mają "gorszych" imigrantów. - Ale takie generalizacje nie pasują do globalnych czasów - uważa Gawecka - Trzeba promować pozytywne postawy. 

Skąd więc wziął się polski paradoks: imigrant, co nie ciepli imigrantów?


Polski paradoks

Jak widać, część polskich imigrantów chciałaby zatrzasnąć innym drzwi przed nosem. Na forach internetowych piszą o nich "lenie", "szatańskie nasienie" i "terroryści". No i oczywiście "ciapaci", określenie, które brzmi wręcz pieszczotliwie w porównaniu z resztą. 

Trzeba przyznać, że rodzimi hejterzy nie są w tym odosobnieni: całą Europę zalewa fala antymuzułmańskich nastrojów. Czy są jednak w większości? Czy mają rację? O co w tej "polsko-ciapackiej" nieprzyjaźni chodzi? Oto kilka tropów. 

Po pierwsze, obelgi pod adresem imigrantów spoza Europy często pojawiają się w kontekście świadczeń- Nowo przybyli z tych części świata otrzymują w Norwegii świadczenia socjalne, w przeciwieństwie do Europejczyków, którzy muszą wypracować sobie do nich prawa - zauważa Agnieszka Sadłowska, Polka walcząca o mandat radnej z ramienia Høyre w Oslo

Przypomnijmy, że w 2004 roku 866 Polaków i Litwinów otrzymywało zasiłek rodzinny od norweskiego państwa. Siedem lat później było ich już ponad 17 tys., według danych z NAV. W dostępie do świadczeń pojawiła się więc ostra konkurencja. 

Z podatkami sprawa wygląda jednak nieco inaczej, policzyli Norwegowie. Mimo, że ilość imigrantów z krajów Europy Wschodniej zwiększyła się trzynastokrotnie od rozszerzenia UE, to do wspólnej kasy wpłacają przeciętnie połowę tego, co Norwegowie, i mniej niż imigranci na przykład z Ameryki Łacińskiej (odpowiednio 65.800139.000 i 77.200 koron w 2013 roku).

 

Lepsi i lepsiejsi

Co na to politycy? Czy rządząca błękitna koalicja rzeczywiście deportuje wszystkich "darmozjadów" i zostawi w kraju tylko ludzi pracowitych? A może uszczelni także dostęp do rynku pracy dla imigrantów z UE, od których zbyt wiele pieniędzy ląduje w szarej strefie? 

Sadłowska uważa, że norweska prawica jest właściwą opcją dla każdego imigranta - z Europy i spoza Europy - bo zamiast dzielić ich na grupy, czy wrzucać wszystkich do jednego worka, Høyre stawia w centrum jednostkę. Partia ma też pozytywny stosunek do integracji i współpracy europejskiej.

- To jest przecież podstawa naszych możliwości tutaj - argumentuje. Warto przy tej okazji przypomnieć, że Europejczyk może kupić sobie bilet i przyjechać do Norwegii, kiedy chce, a imigrant z innej części świata musi najpierw postarać się o prawo pobytu, a możliwości uzyskania go są mocno ograniczone.

Jednak profesor Witold Maciejewski, skandynawista z uniwersytetu SWPS, szacuje na podstawie badań szwedzkich, że ok. 30 proc. Polaków w Norwegii może wspierać partie o programach antyimigracyjnych.

- Wyjeżdżając za granicę Polacy bardzo często przenoszą swoje nawyki z kraju, w tym między innymi bierność wyborczą. Dużo się wypowiadają, ale marnie biorą udział w wyborach - mówi.

Można się więc spodziewać, że ci Polacy, którzy zagłosują we wrześniu będą w mniejszości również we własnej grupie: w mniejszości, która reprezentuje skrajne poglądy. 


Przedwyborcze rozmowy z Ewą Gawecką, Agą Sadłowską i innymi polskimi kandydatami już wkrótce. Więcej o mechanizmach obronnych uruchamianych przez "emigracyjny szok" w wywiadzie z prof. Majewskim. Przeczytajcie też o tym, jak Polacy urządziliby Norwegię, gdyby poszli zagłosować.

fotolia.pl - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
druch dryh

09-09-2015 08:41

~pamiętajmy o tym. : Cytat

"Moi mili, ja jestem muzułmaninem i mnie nikt kitu ani ciemnoty nie wciśnie. To co się dzieje to jest regularna inwazja, nazywana w islamie Hijra(Hidżra), czyli zdobycie terenu wroga poprzez zasiedlenie, najczęściej pokojowe, bez walki. Ja sie tego boje bardziej niż większość z was bo wiem jak to sie prawdopodobnie skończy. Nikt mi nie powie ze setki tysięcy młodych mężczyzn w wieku poborowym jada tutaj ze strachu przed wojną. Nikt mi nie powie że ludzie wychowani na bliskim wschodzie i w Azji dostosują sie do naszych, tak, naszych europejskich wartości. Jestem europejskim muzułmaninem , religia jest moja prywatna droga czczenia Boga a nie stylem życia czy doktryną polityczną. Na pierwszym miejscu jestem europejczykiem a wszystkie izmy zostawiam w domu. Boje sie ich, ponieważ oni narzuca nam w przeciągu kilku lat swój średniowieczny, feudalny i antydemokratyczny porządek, a ci którzy sie nie dostosują będą prześladowani. Matematyka nie kłamie: kazdy z samotnych ma pozostawiona gdzieś rodzinę, ktora korzystając z prawa UE ściągnie tutaj prędzej czy później, wiec liczbę imigrantów nalezy już teraz pomnożyć raz 3 lub 4, dzietność muzułmańskich rodzin z tamtego obszaru to 3 dzieci w górę, wiec jesli teraz mamy milion muzułmańskich małżeństw w Europie to za 20 lat będzie ich 3 razy wiecej, optymistycznie licząc.
Jeszcze jedna rzecz która mi sie rzuca w oczy: ci uchodzcy twierdza ze za przejazd o europy muszą płacic po kilka tysiecy dolarów - skąd takie rzesze rzekomo biednych ludzi którzy wszystko stracili, maja takie pieniądze?
Ja nie mam zludzeń ze jest to zaplanowana, gigantyczna akcja kolonizacji Europy

rysling11

08-09-2015 08:51

Andrzej_Oslo napisał:
Dariusz Max Kolonko, uwazalem go kiedys za bardziej madrego, teraz widze ze juz nie....
PO-PSL rzadzi krajem caly czas , ustawa za ustawa , kloda za kloda pod nogi spoleczenstwa, ta partia musi odejsc, ta cala koalicja..... I nie chodzi tu o pania premier, ale pan Tusk, Komorowski , Rostowski, Sikorski, Schetyna... Pawlak, umowy gazowe, zaniedbania w unii europejskie, chwalenie Marketow, bronienie bankow, ogolne obdzieranie ze skory Polskiego spoleczenstwa... Ile jeszcze?


a co do tego ma Dariusz Max Kolonko, co on prezydent?

A A

07-09-2015 22:51

Dariusz Max Kolonko, uwazalem go kiedys za bardziej madrego, teraz widze ze juz nie....
PO-PSL rzadzi krajem caly czas , ustawa za ustawa , kloda za kloda pod nogi spoleczenstwa, ta partia musi odejsc, ta cala koalicja..... I nie chodzi tu o pania premier, ale pan Tusk, Komorowski , Rostowski, Sikorski, Schetyna... Pawlak, umowy gazowe, zaniedbania w unii europejskie, chwalenie Marketow, bronienie bankow, ogolne obdzieranie ze skory Polskiego spoleczenstwa... Ile jeszcze?

cysiek33

03-09-2015 10:45

Dlaczego muzułmanie nie imigrują do innych islamskich państw nawet tych bogatych? To proste. Zgodnie z tradycją i prawem spisanym w tzw. "Karcie 'Umara" to innowiercy mają obowiązek utrzymywać muzułmanów na ziemiach podbitych przez nich, to innowiercy mają płacić specjalne upokarzające podatki jak Dżizja (W tym podatek kastralny od ziemi - włącznie z niewiernymi niewolnikami i seks niewolnicami. Bo cała ziemia i wszyscy ludzie są własnością Allaha oraz jego wyznawców Islamistów). To innowiercy mają zapewnić i finansować gościnę podróżującego muzułmanina, to innowiercy mają obowiązek dostosować się do islamskiego prawa Szariatu i to innowiercy mają być na każdym kroku upokarzani i z pokorą muszą te upokorzenie znosić - tak jak ma to miejsce w UE. Dlatego muzułmanie emigrują do Europy a nie do bogatych państw muzułmańskich - bo życie na koszt muzułmanina jest niemoralne natomiast korzystanie z pracy i majątku innowiercy jest ich prawem. Druga kwestia to podstępna kłamliwa islamizacja poprzez stopniowe zwiększanie ilości muzułmanów, aby w nadarzającej się chwili krwawo przejąć władze i ustanowić Islam i Szariat. Zasada jest taka, tam gdzie już stanęła stopa muzułmanów to już jest kraj islamski. Polska jest krajem islamskim według islamistów, bo w Polsce już jest pełno islamistów. I nawet jak wyrzucimy muzułmanów z PL to muzułmanie muszą tę ziemie odzyskać przy następnej nadarzającej się okazji! Dlatego wybudowali Meczet z Minaretem w Stolicy Kraju w Warszawie, aby wyć z niego (Allahu Akbar – Allah jest największy, większy od naszego Boga Jezusa Chrystusa) i obwieszczać muzułmanom świata i niewiernym Polakom, że Polska i Polacy już należą do Allaha i Islamu, tzn. Islam zwycięża a niewierni się wycofują przed islamem ze strachu lub ich głupiej naiwnej tolerancji wpisanej w nasze idiotyczne ateistyczne prawa jak: Konstytucja, Demokracja itd. itp. Islam nie jest TOLERANCYJNY! Według muzułmanów jesteśmy ich niewolnikami, podludźmi. Przypomina nam się niemiecki faszyzm a to jest islamo-faszyzm kilka razy gorszy od nazistowskich Niemiec.

Jan .

21-08-2015 22:03

benek22 napisał:
Moze sie wujek wypowie ,czy tez bedzie uciekal jak Dorotka

Wujek sie nie wypowie, bo to nie jest dyskusja, tylko prymitywne bleblanie na poziomie Faktu, Frondy, Naszego Dziennika, czy Superekspresu. Sory chlopaki... To wasz watek, sami sie bredzlujcie i jarajcie jak arab na kurs pilotarzu. Ja tu nic do komentowania nie mam.

Leon .

21-08-2015 21:32

druch dryh

19-08-2015 17:10

Oni nie uciekają przed wojną...

Oni idą na wojne

druch dryh

19-08-2015 16:41

Jak się nazywa człowiek, który nie rozróżnia kolorów? ... daltonista Jak się nazywa człowiek, który rozróżnia kolory: ... rasista.

Marcin Kobinski

17-08-2015 00:59

WITAM, JESTEM W NORWEGII JUZ OD PONAD 8 LAT I TYLEZ SAMO PRACUJE TU NA SIEBIE I RODZINE I NIE LICZE NA ZADNA DARMOCHE WRECZ PRZECIWNIE PRACUJE CIEZKO I NIE KORZYSTAM Z RZADNYCH SYKMELDINGOW, PROSZE WIEC WIELMOZNA PANIA RADNA I DZIENNIKARZY O NIE OBRAZANIE MNIE I MI PODOBNYCH BO NIE PROWADZE RZADNEJ NAGONKI NA ROSZCZENIOWYCH MUSLIMOW PLACE WYSOKIE PODATKI PANSTWU NORWESKIEMU KTORE TO GOSPODARZY TYMI PIENIEDZMI CONAJMNIEJ NIE SPRAWIEDLIWIE .
NIE STAC MNIE NA ZDROWY TRYB ZYCIA W NORWEGII NA OPIEKE STOMATOLOGICZNA W KRAJU FIORDOW I WIELE INNYCH TU RZECZY I MUSZE SPIERAC SIE TYMI POTRZEBAMI W POLSCE.
MOGE NATOMIAST POZWOLIC SOBIE TU NA TROCHE WIECEJ NIZ W POLSCE WIEC DLATEGO TU UGRZAZLEM.
JESTESMY GATUNKIEM LUDZKIM KTORY JEST OMYLNY NIESTETY WIEC PROSZE SIE NIECZUC LEPSZA I MADRZEJSZA POPROSTU ROZUM I UCZCIWOSC POLITYKOW NIE JEST PROPORCJONALNA DO STOPNIA WYKSZTALCENIA,(MOJE JEST ZAWODOWE ) GDYBY MUZULMANIE KIEROWALI SIE SUMIENIEM NIE LENIUCHOWALI BY TAK GRZESZNIE I NIE DOMAGALI SIE WSPIERANIA TYLKO WYKORZYSTYWALI BY MOZLIWOSCI ROZWOJU W OKRESIE GDY MOGA TU ZAPRACOWAC NA STALY POBYT, DOSC MAM TEJ PROPAGANDY ANTYPOLSKIEJ STARA PRAWDA MOWI JAK DBASZ TAK MASZ , A NIE CO NAKRADNIESZ I WYBLAGASZ TO TWOJE, POZDRAWIAM LUDZI PRACY I UCZCIWYCH KTORZY PRACUJA NA CZYSTOSC SUMIENIA MAJAC KLODY POD NOGI , A RESZCIE ZYCZE POWROTU NA DROGE Z BOGIEM . MARCIN K.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram