Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zwrot kosztów leczenia po wypadku przy pracy Ubezpieczenia i odszkodowania

Zwrot kosztów leczenia po wypadku przy pracy

Skomentuj

Ponosiłeś koszty leczenia na skutek wypadku w pracy? Przeczytaj, co należy zrobić, aby otrzymać pełną refundację poniesionych kosztów od HELFO.


W niektórych przypadkach pracodawca pokrywa wydatki na leczenie pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy. Nie jest to jednak obowiązek pracodawcy, dlatego większość pracowników ponosi koszty z własnej kieszeni. Każda osoba, która uległa wypadkowi przy pracy w Norwegii ma prawo do pełnego zwrotu poniesionych kosztów leczenia będących następstwem wypadku przy pracy.

Kto pokrywa koszty?

Instytucją odpowiedzialną za refundację kosztów jest HELFO (Helseøkonomiforvaltningen) zewnętrzny organ powołany przez Ministerstwo Zdrowia w Norwegii (Helsedirektoratet). HELFO pokrywa wszystkie wydatki na służbę zdrowia będące wynikiem wypadku przy pracy w Norwegii. Refundacja obejmuje to wizyty u lekarza, w szpitalu, wydatki na leki i inne środki medyczne, a w zależności od szkody także fizjoterapię czy wizyty u dentysty.


leki, tabletki
Koszty leków i środków medycznych mogą być wysokie. Zachowaj rachunki, aby otrzymać zwrot. Fot. Fotolia

Decyzja z NAV

Dokumentem uprawniającym do otrzymania pełnego zwrotu poniesionych kosztów jest decyzja NAV (norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej) o uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy („Yrkesskade – melding om vedtak”). Jeśli pracodawca z jakiś przyczyn nie zgłosił wypadku w NAV, można to zrobić samodzielnie jak najszybciej po wypadku. Termin zgłoszenia wypadku to najpóźniej 12 miesięcy od zdarzenia. NAV nie określa w jakim czasie decyzja o uznaniu wypadku zostanie podjęta, ale zazwyczaj poszkodowanyotrzymuje decyzję w ciągu 14 dni od zgłoszenia.

Pamiętaj, aby wysyłając dokumenty do HELFO upewnić się, że NAV uznał wypadek. NAV ma prawo odrzucić wniosek o uznanie wypadku jeśli np. zdarzenie zostało zgłoszone za późno lub nie spełnia warunków wypadku przy pracy (np. wynika z przeciążenia na skutek długotrwałej pracy fizycznej). NAV jest bardzo surowy jeśli chodzi o przestrzeganie 12-miesięcznego terminu zgłoszenia i ma prawo odmówić uznania wypadku, jeśli został zgłoszony więcej niż rok po zdarzeniu.

Zgłoszenie wypadku można pobrać na stronie NAV.

Przeczytaj też: 11 wskazówek, jak postępować w razie wypadku przy pracy w Norwegii


Jakie koszty są refundowane?

Osoba poszkodowana w wypadku przy pracy ma prawo do zwrotu kosztów:

• wizyt lekarskich, także u specjalistów;
• leków i sprzętu medycznego;
• fizjoterapii;
• leczenia dentystycznego (jeśli szkoda dotyczyła zęba);
• nięzbędnych okularów (jeśli na skutek wypadku pojawiły sie problemy ze wzrokiem).

Mając decyzję o uznaniu wypadku pacjent nie ponosi nawet kosztu wkładu własnego (egenandel) podczas kolejnych wizyt lekarskich. Decyzję z NAV należy mieć przy sobie podczas każdej wizyty lekarskiej będącej następstwem wypadku. Jeśli lekarz specjalista oceni, że dolegliwość, z którą udaliśmy się do lekarza jest następstwem wypadku, nie pobiera opłaty za wizytę.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wizyt u fizjoterapeuty, kręgarza czy dentysty. Jeśli w decyzji NAV-u widnieje infomacja, że w następstwie wypadku przy pracy pacjent uszkodził ząb, dentysta nie może wziąć za leczenie tego zęba ani korony. Koszty leków, sprzętu medycznego (np. kule) czy okularów pacjent ponosi sam, ale przesyłając rachunek do HELFO otrzymuje 100% zwrotu.

helfo
Formularz, który należy załączyć do rachunków i decyzji NAV przesyłanych do HELFO. Fot. MN.


Zapłaciłeś za wizytę? Zachowaj rachunek

Często pacjent ponosi koszty już od pierwszej wizyty lekarskiej, zanim otrzyma decyzję o uznaniu wypadku z NAV. Należy zachować rachunki za wizyty oraz pozostałe wydatki (np. dojazdów do szpitala) i przesłać ich kopie do HELFO w ciągu 6 miesięcy od uznania wypadku przez NAV, aby otrzymać pełną refundacje.

Aby otrzymać zwrot kosztów należy przesłać:

• wypełniony krótki wniosek «Kvitteringsskjema for utgifter som kan dekkes ved godkjent yrkesskade» (do pobrania na stronie HELFO) ;
• kopię decyzji NAV o uznaniu wypadku przy pracy („Yrkesskade – melding om vedtak”);
• kopie rachunków poniesionych kosztów.

HELFO ma wspólny adres korespondencyjny dla całego kraju. Komplet dokumentów należy przesłać pod adres:HELFO, Postboks 2415, 3104 Tønsberg. HELFO ma czas do 10 tygodni od otrzymania zgłoszenia na przyznanie refundacji.

Utrata dochodu na skutek wypadku

Jeśli na skutek wypadku przy pracy przebywałeś na zwolnieniu lekarskim i zostałeś narażony nie tylko na koszty leczenia, ale także Twój dochód znacznie się zmniejszył np. wypłacany zasiłek chorobowy był niższy niż Twoja zarobki przed wypadkiem, możesz mieć prawo do odszkodowania od ubezpieczyciela pracodawcy z tego tytułu. W takiej sytuacji warto skonsultować się z adwokatem, który podejmie się negocjacji z firmą ubezpieczeniową, aby ta wypłaciła adekwatne do strat odszkodowanie.

odszkodowanie
Reklama


Czy ktoś z Was zgłaszał do HELFO potrzebę zwrotu kosztów leczenia? Jak oceniacie pracę tego urzędu?

Źródła: helfo.no, helsenorge.no, nav.no
zdjęcie: fotolia - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas