Ubezpieczenia i odszkodowania

Pytanie tygodnia: Leczenie w Polsce po wypadku w Norwegii – czy otrzymam odszkodowanie?

Iga Jaruszewska

20 stycznia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
4

Każdemu pracownikowi, który doznał obrażeń w wypadku przy pracy w Norwegii, może przysługiwać prawo do odszkodowania od ubezpieczyciela pracodawcy. Fot. fotolia - royalty free

Każdemu pracownikowi, który doznał obrażeń w wyniku wypadku przy pracy w Norwegii przysługuje prawo do odszkodowania od ubezpieczyciela pracodawcy. Ale jeśli poszkodowany przeniesie leczenie do Polski, to czy nadal otrzyma odszkodowanie z Norwegii? Wy pytacie, my odpowiadamy.
Nasz czytelnik, który na skutek nieszczęśliwego wypadku stracił palec, pisze:

Przeniesienie leczenia do Polski, a późniejsze odszkodowanie w Norwegii. Czy to nie będzie później problem?

Reklama

Wypadek w Norwegii, leczenie w Polsce

Każdemu pracownikowi, który doznał obrażeń w wypadku przy pracy w Norwegii, może przysługiwać prawo do odszkodowania od ubezpieczyciela pracodawcy. To prawo obowiązuje niezależnie od tego, czy poszkodowany był leczony w Polsce, czy w Norwegii. Warto mieć jednak na uwadze, że koszty leczenia w Polsce nie zostaną pokryte. Ponadto, cała dokumentacja medyczna przeprowadzona w Polsce musi zostać przetłumaczona na język norweski.

– Należy także pamiętać, że jeżeli wypadek zgłoszono do NAV-u i został on uznany za „wypadek przy pracy” (yrkesskade), a poszkodowany chce wrócić do Polski, to fakt ten musi zgłosić do NAV-u. Wówczas NAV wydaje zgodę na taki wyjazd. Zaniedbując poinformowanie norweskiego urzędu pracy i opieki społecznej ryzykujemy utratę zasiłku chorobowego (sykepenger) – mówi Mariola Czupowska, specjalistka w zakresie odszkodowań za wypadki w pracy z firmy Multinor.

Odszkodowanie po wypadku w pracy

Poszkodowany, który doznał obrażeń w wyniku wypadku przy pracy może także otrzymać odszkodowanie ze względu na poniesione straty finansowe.

– Dotyczy to utraty dochodu, poniesionych wydatków itp. Jeśli wartość sykepenger nie jest tak duża jak wypłata, którą pracownik otrzymałby pracując w tym samym okresie, to może zażądać pokrycia różnicy. Drugi typ odszkodowania to menerstatning, czyli odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu – wypowiada się Hans Unneland, właściciel Kancelarii Adwokackiej Unneland.

Prawo do tego odszkodowania ma każdy, kto na skutek wypadku odniósł obrażenia prowadzące do minimum 15 proc. uszczerbku na zdrowiu. Stopień niepełnosprawności jest ustalany przez lekarza specjalistę, gdy szkoda zostanie uznana za trwałą.

– Utrata palca wskazującego to nawet 10 proc. uszczerbku, utrata kciuka – 20 proc – mówi Unneland.

Odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu można otrzymać zarówno od ubezpieczyciela, jak i od NAV-u. Kwoty nieznacznie się od siebie różnią.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor i z Kancelarią Adwokacką Unneland.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka

29-10-2019 20:13

marcin.302 napisał:
witam,jestem po wypadku w trakcie leczenia co powinienem zrobić aby dostać odszkodowanie od ubezpieczyciela i navu czy mogę to zrobić samemu czy przez kogoś?
Zapytaj lekarza, powinieneś uzyskać kompetentną odpowiedź.

marcin K

29-10-2019 19:44

witam,jestem po wypadku w trakcie leczenia co powinienem zrobić aby dostać odszkodowanie od ubezpieczyciela i navu czy mogę to zrobić samemu czy przez kogoś?

Kasia K

13-02-2017 13:57

malgorzata pstryk napisał:
miałem wypadek w pracy rzebro złamane przebije pluco krwotok wewnetrzny na jaki procent mogę liczyc

Skieruj to zapytanie najlepiej bezpośrednio do kancelarii, z pewnością Ci pomogą: www.mojanorwegia.pl/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-norwegia

malgorzata pstryk

12-02-2017 20:09

miałem wypadek w pracy rzebro złamane przebije pluco krwotok wewnetrzny na jaki procent mogę liczyc

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram