Pytanie tygodnia: Leczenie w Polsce po wypadku w Norwegii – czy otrzymam odszkodowanie?

Każdemu pracownikowi, który doznał obrażeń w wypadku przy pracy w Norwegii, może przysługiwać prawo do odszkodowania od ubezpieczyciela pracodawcy. Fot. fotolia - royalty free
Przeniesienie leczenia do Polski, a późniejsze odszkodowanie w Norwegii. Czy to nie będzie później problem?
Wypadek w Norwegii, leczenie w Polsce
– Należy także pamiętać, że jeżeli wypadek zgłoszono do NAV-u i został on uznany za „wypadek przy pracy” (yrkesskade), a poszkodowany chce wrócić do Polski, to fakt ten musi zgłosić do NAV-u. Wówczas NAV wydaje zgodę na taki wyjazd. Zaniedbując poinformowanie norweskiego urzędu pracy i opieki społecznej ryzykujemy utratę zasiłku chorobowego (sykepenger) – mówi Mariola Czupowska, specjalistka w zakresie odszkodowań za wypadki w pracy z firmy Multinor.
Odszkodowanie po wypadku w pracy
– Dotyczy to utraty dochodu, poniesionych wydatków itp. Jeśli wartość sykepenger nie jest tak duża jak wypłata, którą pracownik otrzymałby pracując w tym samym okresie, to może zażądać pokrycia różnicy. Drugi typ odszkodowania to menerstatning, czyli odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu – wypowiada się Hans Unneland, właściciel Kancelarii Adwokackiej Unneland.
Prawo do tego odszkodowania ma każdy, kto na skutek wypadku odniósł obrażenia prowadzące do minimum 15 proc. uszczerbku na zdrowiu. Stopień niepełnosprawności jest ustalany przez lekarza specjalistę, gdy szkoda zostanie uznana za trwałą.
– Utrata palca wskazującego to nawet 10 proc. uszczerbku, utrata kciuka – 20 proc – mówi Unneland.
Odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu można otrzymać zarówno od ubezpieczyciela, jak i od NAV-u. Kwoty nieznacznie się od siebie różnią.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor i z Kancelarią Adwokacką Unneland.
To może Cię zainteresować
29-10-2019 20:13
0
0
Zgłoś
29-10-2019 19:44
0
0
Zgłoś
13-02-2017 13:57
12-02-2017 20:09
1
0
Zgłoś