Ubezpieczenia i odszkodowania

Planujesz dłuższy pobyt w Polsce? Podpowiadamy, jak zyskać prawo do bezpłatnej opieki medycznej

info@multinor.no

18 kwietnia 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Osoby przynależące do norweskiego systemu ubezpieczeń mogą rozszerzyć zakres swojego ubezpieczenia zdrowotnego. fotolia.com/ royalty free

Zbliża się przerwa wielkanocna. Dla wielu pracujących w Norwegii Polaków oznacza ona wyjazd do Polski i czas spędzony z rodziną. Warto upewnić się, że ubezpieczenie zdrowotne, którym dysponujemy, chroni nas także poza granicami Norwegii. Dziś przypominamy, jakie formy rozszerzenia ubezpieczenia zdrowotnego przysługują wszystkim przynależącym do norweskiego systemu ubezpieczeń.
Osoby przynależące do norweskiego systemu ubezpieczeń mogą rozszerzyć zakres swojego ubezpieczenia zdrowotnego i umożliwić sobie korzystanie z bezpłatnych usług zdrowotnych na terenie innego kraju EOG. Ubezpieczeniem można objąć również najbliższą rodzinę, zamieszkałą poza granicami Norwegii. Poniżej wyjaśniamy, na jakich zasadach można ubiegać się o druk E-106, E-109 oraz o kartę EKUZ.

Kiedy warto zamówić kartę EKUZ?

Karta EKUZ daje prawo do uzyskania podstawowych i niezbędnych świadczeń medycznych podczas krótkotrwałego pobytu poza granicami Norwegii (np. w Polsce), na takich samych warunkach jak obywatele kraju, w którym się przebywa. Jest to odpowiednia opcja dla osób, które nie planują podejmować leczenia poza granicami kraju, a jedynie chcą zabezpieczyć się przed nagłym wypadkiem podczas pobytu zagranicą.

Procedura zamawiania karty EKUZ jest prosta i nie wymaga wielu formalności. Osoby ze stałym numerem personalnym mogą zamówić kartę podatkową za pośrednictwem systemu Altinn, używając tokenu bankowego, a osoby z numerem tymczasowym poprzez wysłanie podania do HELFO.

Okres oczekiwania na gotową kartę to 10 dni.

Czym się różnią druki E-106 i E-109?

Oba druki pozwalają na rozszerzenie ubezpieczenia i umożliwiają korzystanie z bezpłatnych usług zdrowotnych na terenie innego kraju EOG. Druk E-109 pozwala na objęcie ubezpieczeniem rodziny mieszkającej w Polsce, podczas gdy E-106 daje możliwość rozszerzenia także własnego ubezpieczenia.

E-106

Druk E-106 może dotyczyć osoby pracującej w Norwegii, ale także obejmować najbliższą rodzinę w Polsce. Warunki, jakie należy spełnić, to:
 • praca w Norwegii lub pobieranie zasiłku zastępującego dochód (rodzicielski, dla bezrobotnych);
 • odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne w Norwegii;
 • stałe zamieszkanie w Polsce wraz z rodziną.
Prawo do ubiegania się o druk E-106 należy udokumentować. Helfo musi otrzymać potwierdzenie, że wnioskujący jest członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń oraz że spełnia pozostałe wymogi do otrzymania druku.

Wymagana dokumentacja:

 • kopia paszportu lub dowodu osobistego;
 • umowa o pracę/ kontrakt lub decyzja o przyznaniu zasiłku zastępującego dochód – potwierdza stosunek pracy osoby ubiegającej się o świadczenie lub fakt, że osoba ta pobiera opodatkowany zasiłek;
 • potwierdzenie pisemne od pracodawcy o zatrudnieniu – w przypadku gdy umowa o pracę / kontrakt wystawiona jest z datą starszą niż 1 rok.

E-109

Druk E-109 wydawany jest przeważnie w sytuacji, gdy nasze centrum interesu życiowego znajduje się w Norwegii, a chcemy objąć ubezpieczeniem członków rodziny mieszkających w Polsce. Aby ubiegać się o druk E-109, należy spełnić następujące wymogi:

 • praca w Norwegii lub pobieranie zasiłku zastępującego dochód (rodzicielski, dla bezrobotnych);
 • odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne w Norwegii;
 • stałe zamieszkanie w Norwegii.

Druk może okazać się dobrym wyjściem dla osób, które razem z małżonkiem pracują i mieszkają w Norwegii, podczas gdy dziecko pozostaje w Polsce i chcemy je objąć ubezpieczeniem. Warunkiem jest wiek dziecka: musi mieć poniżej 26 lat oraz nadal się uczyć.

Wymagana dokumentacja:

 • kopia paszportu lub dowodu osobistego;
 • umowa o pracę / kontrakt lub decyzja o przyznaniu zasiłku zastępującego dochód – potwierdza stosunek pracy osoby ubiegającej się o świadczenie lub fakt, że osoba ta pobiera opodatkowany zasiłek;
 • potwierdzenie pisemne od pracodawcy o zatrudnieniu – w przypadku gdy umowa o pracę / kontrakt wystawiona jest z datą starszą niż 1 rok.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.com/royalty free
Reklama
Osoby chcące wnioskować o druk E-106 lub E-109 zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram