Ubezpieczenia i odszkodowania

O tym pomyśl wcześniej: zaplanuj leczenie w Polsce w okresie ferii świątecznych

info@multinor.no

21 października 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Procedura rozpatrywania podań o druk E-106 może trwać nawet 12 tygodni. fotolia.pl/royalty free

Wielu Polaków bierze długie urlopy z pracy, aby spędzić kilka tygodni w Polsce ze swoją rodziną. Jednocześnie można wykorzystać ten okres na zaplanowane leczenie, na które wcześniej w ciągu roku po prostu nie było czasu. Dlaczego warto zacząć o tym myśleć już teraz, skoro jest dopiero październik? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Ubezpieczenie w Polsce – jak je zdobyć?

Każda osoba pracująca na terenie Norwegii lub pobierająca świadczenie, które zastępuje dochód (np. zasiłek rodzicielski lub zasiłek dla bezrobotnych/skierowanych na permittering), jest ubezpieczona w Norwegii i może korzystać z opieki zdrowotnej na terenie kraju. Jak więc uzyskać ubezpieczenie w Polsce, skoro zatrudniony jesteś w Norwegii? Odpowiedzią na to pytanie jest druk E-106. Umożliwia on rozszerzenie twojego ubezpieczenia zdrowotnego na inny kraj EOG, w tym wypadku Polskę. Po pozytywnym rozpatrzeniu podania o druk E-106 będziesz mógł korzystać z opieki zdrowotnej zarówno w Polsce, jak i Norwegii.
Reklama

Czy do podania należy dołączyć obszerną dokumentację?

Nie. Do podania o druk E-106 należy załączyć tylko dwa, ewentualnie trzy dokumenty:
– dokument tożsamości,
– umowę o pracę,
– zaświadczenie o zameldowaniu, jeżeli umowę wystawiono minimum 12 miesięcy wcześniej. 

Procedura rozpatrywania podań o druk E-106 może trwać nawet 12 tygodni. Nie zawsze zajmuje to aż tak dużo czasu, ale warto pomyśleć o tym już teraz i nie zostawiać wnioskowania o ten druk na ostatnią chwilę. Na pewno chcesz mieć pewność, że zdąży on przyjść do ciebie, zanim wyjedziesz z Norwegii na święta.

Ile kosztuje ubezpieczenie w Polsce?

Absolutnie nic. Rozszerzając swoje ubezpieczenie z Norwegii na Polskę, możesz korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie kraju na takiej zasadzie, na jakiej korzystasz z niego w Norwegii.

Nie potrzebuję leczenia w Polsce

W takiej sytuacji radzimy zaopatrzyć się w kartę EKUZ, która umożliwia korzystanie z opieki zdrowotnej na terenie EOG w razie nieszczęśliwego wypadku.

Zatroszcz się o swoją rodzinę

Wnioskując o druk E-106, możesz także objąć ubezpieczeniem zdrowotnym swoją rodzinę mieszkającą w Polsce. Jeżeli natomiast nie interesuje cię ubezpieczenie siebie samego, możesz złożyć wniosek o druk E-109 i ubezpieczyć tylko swoich najbliższych.

Już kiedyś wnioskowałem o E-106...

Czy wiesz, że druki E-106 i E-109 wydawane są na czas określony? Helfo wydaję druki maksymalnie na dwa lata. Warto sprawdzić, czy druk jest nadal ważny – być może trzeba będzie złożyć wniosek o nowy. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjecie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby chcące wnioskować o druk E-106 lub E-109 zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Paweł Z.

25-11-2018 12:50

Zaplanuj sobie wypadek - to będziesz go miał.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram