Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Inspekcja Pracy podsumowała rok 2014 Ubezpieczenia i odszkodowania

Inspekcja Pracy podsumowała rok 2014

Skomentuj


Wnioski wynikające z przeprowadzonych kontroli nie są pocieszające szczególnie dla pracowników zagranicznych.


Święto Pracy to świetna okazja do podsumowania roku pod kątem bezpieczeństwa pracowników w Norwegii. Z okazji obchodzonego 28 kwietnia Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochorony Zdrowia w Pracy Norweska Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) opublikowała raport podsumowujący rok 2014. Tematem, którym w 2014 roku zajęło się Arbeidstilsynet, jest zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom w pracy.

- Zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom to najważniejsze zadanie Arbeidstilsynet w miejscu pracy. Nikt z nas nie chce stracić wpółpracownika na skutek wypadku lub choroby mówi dyrektor Arbeidstilsynet, Ingrid Finboe Svendsen.

W roku 2014 kontrole Inspekcji Pracy skupiły się głównie na trzech obszarach:

• Branża budowlana
• Zdrowie i opieka społeczna
• Osoby nowe na rynku pracy

mn


Wyniki kontroli Inspekcji Pracy 


W 2014 roku zostało przeprowadzonych 17 434 kontroli. 395 z nich skutkowało natychmiastową reakcją Inspekcji i zatrzymaniem prac ze względu na zagrożenie życia i zdrowia pracowników. 135 sytuacji zostało zgłoszonych na policje.

Z raportu wynika, że w najgorszej sytuacji są podwykonawcy oraz pracownicy zagraniczni zatrudnieni w branży budowlanej. Najwięcej nieprawidłowości miało miejsce właśnie na placach budowy. Branża budowlana charakteryzuje się dużą ilością firm zewnętrznych zatrudnianych w roli podwykonawców przy dużych projektach. Zdarza się, że główny wykonawca często nie wie lub przymyka oko na nieprawidłowości u swoich podwykonawców. Najczęściej zawodzi odpowiednie zabiezpieczenie miejsca pracy. Inspekcja Pracy odnotowała wiele nieprawidłowości związanych z pracami na wysokościach (m.in. nieodpowiednio zabezpieczone rusztowania), brak sprzętu ochronnego oraz słabe warunki sanitarne. Według raportu problemem pracowników zagranicznych jest także brak znajomości swoich praw oraz norweskich przepisów BHP.

Przeczytaj też: Przestrzeganie przepisów BHP w Norwegii

Zatrważająca statystyka


Zgodnie z danymi Arbeidstilsynet, co roku w Norwegii na skutek wypadków przy pracy umiera ok. 40-50 osób. Ponad 20% wszystkich zwolnień lekarskich ma związek z wykonywaną pracą. Często są to urazy związane z nieprzestrzeganiem podstawowych przepisów BHP.

Ewentualne skutki zdrowotne łamania zasad BHP często ponoszą właśnie pracownicy, którzy nie znają swoich praw oraz obowiązujących zasad BHP.


Przykładowo, w świetle norweskiego prawa urazy związane z przeciążeniem (np. na skutek dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów) nie są uznawane za wypadki przy pracy. Mimo, że konsekwecje zdrowotne tego typu zdarzeń mogą trwać całe życie i uniemożliwić dalszą pracę fizyczną. 

- Tego typu zdarzenia nie są w Norwegii uznawane za wypadki przy pracy. Jest tak w niektórych krajach, ale nie w Norwegii. Aby zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, musi nastąpić konkretne, nagłe zdarzenie będące przyczyną urazu. Nie jest nim przeciążenie - mówi Catharina Skage, adwokat z kancelarii adwokackiej Unneland AS, która zajmuje się odzyskiwaniem odszkodowań za wypadki przy pracy w Norwegii .

Obowiązkiem pracodawcy jest zadbanie o to, aby pracownicy wykonywali pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP. Pracownicy natomiast powinni oceniać ryzyko i nie podejmowac się pracy, która może zagrażać ich zdrowiu lub życiu.

Widzisz zagrożenie zdrowia lub życia? Zgłoś to.


Arbeidstilsynet umożliwia zgłoszenie łamania zasad BHP, które zagraża zdrowiu lub życiu. Formularz można wysłać anonimowo na stronie www.tips.arbeidstilsynet.no,wskazując nieprawidłowości u danego pracodawcy lub w danym miejscu pracy. Warto jednak zostawić kontakt, aby upewnić się, że Arbeidstilsynet przyjęło zgłoszenie do rozpatrzenia. W roku 2014 Arbeidstilsynet otrzymało 6 500 tego typu zgłoszeń o nieprawidłowościach.

Jakie są Wasze doświadczenia związane z bezpieczeństwem w miejscu pracy? Spotkaliście się z naruszeniami przepisów BHP?Źródła: Raport roczny Arbeidstilsynet, arbeidstilsynet.no, zdjęcie frontowe: Marta Filaber


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas