Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Ubezpieczenia i odszkodowania

Dokument S1 – czym jest i dlaczego musisz o nim wiedzieć?

multinor.no/blog

11 października 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Dokument S1 – czym jest i dlaczego musisz o nim wiedzieć?

Dokument S1 uprawnia cię do korzystania z usług zdrowotnych w innym kraju EOG, na takiej samej zasadzie jak ubezpieczonych w nim obywateli. MN

Dokument S1 jest nową nazwą dla druku, który dobrze znasz i nie raz miałeś z nim styczność. Mowa oczywiście o drukach E-106 i E-109. Od teraz osoba pracująca w Norwegii może wnioskować o ubezpieczenie zdrowotne na dokumencie S1, który nieco różni się od znanej nam wersji.
Reklama

Podanie o dokument S1

Osoba chcąca rozszerzyć swoje ubezpieczenie medyczne na inny kraj EOG, a także planująca dodatkowo objąć nim swoją rodzinę przebywającą w tym kraju, od teraz musi złożyć wniosek o dokument S1, który uprawni ją do tego. Podanie znacznie różni się od tego, z którym styczność mieliśmy do niedawna. Trzeba w nim podać bardziej szczegółowe dane dotyczące pobytu w Polsce oraz w Norwegii. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że podanie nie ma wersji w języku polskim, jak to było w przypadku podań o druki E-106 i E-109. Warto też wspomnieć o tym, że dokument S1 zastępuje wnioskowanie o oba wyżej wymienione druki. Oznacza to, że od tej pory nie musisz weryfikować, czy chciałbyś wnioskować o druk E-106 czy E-109 – wszystko możesz zrobić na jednym podaniu.

Procedura

Procedura nie różni się niczym od poprzedniej. Rozpatrywaniem wniosków zajmuje się odpowiednik polskiego NFZ – Helfo. Wnioskujący, po otrzymaniu pozytywnej decyzji Helfo, dostanie dwa egzemplarze dokumentu S1. Oba musi dostarczyć do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym zostaną podstemplowane. Jeden z nich musi wrócić do Helfo.

Wymagana dokumentacja

Helfo wymaga przede wszystkim przedstawienia dokumentacji potwierdzającej przynależność do systemu ubezpieczeń społecznych w Norwegii. Najczęściej jest to po prostu umowa o pracę. Natomiast osoby, które nie są obecnie zatrudnione w Norwegii, muszą przedstawić inny dokument np. decyzję z NAV o przyznaniu świadczenia (zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku chorobowego, zasiłku rodzicielskiego itd.) lub wypis z brreg.no o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Renta lub emerytura?

Osoba pobierająca rentę w Norwegii (uføretrygd) lub emeryturę (alderspensjon) również może wnioskować o rozszerzenie ubezpieczenia zdrowotnego na inny kraj EOG. Wystarczy, że przedstawi się dokument potwierdzający pobieranie wyżej wymienionych świadczeń w Norwegii. 

Pamiętaj! Dokument S1 uprawnia cię do korzystania z usług zdrowotnych w innym kraju EOG, na takiej samej zasadzie jak ubezpieczonych w nim obywateli. Jeżeli natomiast potrzebujesz zabezpieczenia w razie nieszczęśliwego wypadku na terenie Europy, złóż wniosek o kartę EKUZ.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok