Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Ubezpieczenia i odszkodowania

Czy jestem ubezpieczony, mimo że nie mam pracy?

info@multinor.no

17 sierpnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Czy jestem ubezpieczony, mimo że nie mam pracy?

Jeżeli bezrobotny jest zameldowany w Norwegii, przysługuje mu prawo do opieki zdrowotnej. Fot. fotolia - royalty free

Jeśli zachorowałeś lub uległeś wypadkowi podczas pobytu w Norwegii, zapewne zastanawiasz się, czy musisz samodzielnie ponieść koszty leczenia. Możliwe, że nawet jeżeli obecnie nie pracujesz, to jesteś ubezpieczony. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby liczyć na pomoc państwa.
Publiczna opieka zdrowotna w Norwegii opiera się na systemie ubezpieczeń społecznych, tzw. folketrygden. Członkostwo w nim umożliwia korzystanie z powszechnej służby zdrowia, i zapewnia dostęp do systemu świadczeń NAV. Na podstawie przynależności do folketrygden można też starać się o ubezpieczenie obowiązujące na terenie innych krajów europejskich. Żeby z nich korzystać, nie zawsze potrzebne jest jednak zatrudnienie u norweskiego pracodawcy.
Reklama

Meldunek albo praca

Zasadniczo, żeby być objętym ubezpieczeniem, trzeba spełniać co najmniej jeden z dwóch warunków: mieszkać w Norwegii lub posiadać opodatkowany dochód. Za mieszkańca Norwegii uznaje się osobę, która się tam urodziła albo zameldowała i mieszka na stałe na terenie tego kraju. To znaczy, że zameldowani mogą korzystać ze wszystkich usług medycznych niezależnie od posiadanych dochodów – nawet jeśli nie pracują, prawo do opieki zdrowotnej przysługuje im na równi z osobami zatrudnionymi. 

Drugi z warunków dotyczy wszystkich pracujących w Norwegii lub pobierających opodatkowany zasiłek, i jest szczególnie istotny w przypadku tymczasowego pobytu. Jeżeli podjąłeś pracę w Norwegii, to nie ma znaczenia, gdzie jesteś zameldowany ani jak długo tam przebywasz, bo ubezpieczenie obejmuje podatnika miesiąc po rozpoczęciu pracy. Jeśli z kolei pobierasz zasiłek z norweskiego urzędu, to powinieneś sprawdzić, czy przyznawana Ci kwota jest opodatkowana – tylko takie świadczenia gwarantują opiekę zdrowotną. Należy do nich chociażby zasiłek dla bezrobotnych (norw. dagpenger) czy rodzicielski (norw. foreldrepenger).

Dobrowolne składki

Istnieje też możliwość samodzielnego opłacania składek w sytuacji, gdy nie spełniamy żadnego z powyższych warunków, ale żyjemy w Norwegii. Dobrowolne członkostwo w systemie ubezpieczeń może obejmować wszystkie usługi albo tylko ich część (korzystanie ze służby zdrowia lub systemu świadczeń).

Wkład własny

Warto jednak wiedzieć, że jeśli jesteśmy objęci ubezpieczeniem, to niezależnie od tego, w jaki sposób nabyliśmy do niego prawo, przy każdej wizycie u lekarza pobierana jest dodatkowo jednorazowa opłata (norw. egenandel). Niektóre z usług, chociażby stomatologiczne, finansuje się wyłącznie z pieniędzy pacjenta. Wyjątek stanowi leczenie dzieci – w takim przypadku wszystkie koszty zazwyczaj pokrywa ubezpieczenie.

Poza Norwegią

Jeśli wybierasz się do któregoś z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii, opiekę zdrowotną zapewnią ci druki E-106 lub E-109 oraz Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (norw. Europeisk helsetrygdkort). Podstawowym warunkiem, by je usyskać, jest posiadanie odpowiedniego obywatelstwa (norweskiego, jednego z krajów EOG albo Szwajcarii) i opłacanie składek na ubezpieczenie w Norwegii. Trzeba jednak pamiętać, że o ile dwie pierwsze opcję pozwalają na korzystanie z opieki medycznej w pełnym wymiarze, tak EKUZ umożliwia uzyskanie pomocy jedynie w razie nagłych wypadków.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok