Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 Wyjeżdżasz do Polski na wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu Ubezpieczenia i odszkodowania
info@multinor.no 15 czerwca 2016
08:00

Wyjeżdżasz do Polski na wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu

Skomentuj
Pamiętaj o ubezpieczeniu zdrowotnym podczas wyjazdu na wakacje. Fot. fotolia - royalty free
Gdy pracujesz w Norwegii, jesteś objęty norweskim systemem ubezpieczeń społecznych. Jednak nie uprawnia to automatycznie do bezpłatnej opieki zdrowotnej poza granicami tego kraju. Dziś wyjaśniamy, jak zapewnić sobie ubezpieczenie, by nie pokrywać z własnej kieszeni kosztów leczenia w razie choroby lub urazu.
Zbliża się lato, a wraz z nim plany urlopowe. Wielu Polaków pracujących w Norwegii wraca na wakacje do Polski. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak zapewnić sobie ubezpieczenie, które uchroni Cię od pokrywania z własnej kieszeni kosztów leczenia na wypadek choroby lub urazu.
Reklama

Norweskie ubezpieczenie za granicą

Gdy pracujesz w Norwegii, jesteś objęty norweskim systemem ubezpieczeń społecznych. Jednak nie uprawnia to automatycznie do bezpłatnej opieki zdrowotnej poza granicami tego kraju. Jedynie kraje skandynawskie wzajemnie honorują krajowe ubezpieczenia. Aby uniknąć opłat za świadczenia medyczne w Polsce, musisz przedłożyć odpowiednią dokumentację potwierdzającą Twoje uprawnienia do bezpłatnej opieki. W tym celu powinieneś wysłać wniosek do HELFO (norweskiej administracji służby zdrowia) o wydanie odpowiedniego dokumentu. 

Polscy pracownicy w Norwegii mogą otrzymać jeden z trzech różnych dokumentów, zależnie od rodzaju przysługującego ubezpieczenia: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), druk E-106 lub druk E-109. Każde z tych zaświadczeń obejmuje inny rodzaj ubezpieczenia, o którym dowiesz się w dalszej części artykułu. Warunkiem otrzymania zaświadczeń jest odprowadzanie podatku dochodowego w Norwegii (lub podatku od zasiłków, np. dagpenger).

Karta EKUZ – kiedy warto?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (norw. Europeisk helsetrygdkort) daje możliwość korzystania z opieki zdrowotnej w Polsce, w razie nagłych wypadków. Jest to istotne, gdyż jeśli wyjeżdżamy za granicę, by się leczyć, owe koszty nie zostaną uznane za natychmiastową pomoc medyczną i nie zostaną pokryte. Karta EKUZ jest przeznaczona dla osób, które całe swoje centrum życiowego interesu przeniosły do Norwegii. Innymi słowy, jeżeli jesteś osobą samotną bądź Twoja rodzina zamieszkała w Norwegii razem z Tobą, karta EKUZ jak najbardziej Ci przysługuje. 

Kartę zamawia się na dwa różne sposoby – zależnie od Twojego statusu w Norwegii. Jeżeli otrzymałeś stały numer personalny (norw. fødselsnummer), wystarczy wysłać zgłoszenie elektronicznie, korzystając z dostępu do e-brukera. Natomiast w przypadku, kiedy posiadasz tymczasowy numer personalny (D-nummer), należy osobiście skontaktować się z urzędem. Po przyjętym wniosku HELFO wyśle kartę na adres korespondencyjny zarejestrowany w norweskim rejestrze ludności. Karta EKUZ wydawana jest na okres do trzech lat.

Druki E-106 i E-109

Jeżeli wyjechałeś do Norwegii do pracy, a Twoja rodzina mieszka w Polsce, możesz skorzystać ze świadczeń medycznych na podstawie druków E-106 lub E-109. Polegają one na tym, że norweskie ubezpieczenie obejmuje leczenie odbyte w Polsce, nawet jeśli jest to opieka planowana (np. leczenie choroby przewlekłej). Różnica między tymi dokumentami polega na tym, że na podstawie druku E-106, ubezpieczasz siebie oraz swoją rodzinę, mieszkającą w Polsce. Natomiast druk E-109 jest wydawany wyłącznie na członków rodziny w Polsce, których chcesz uprawnić do korzystania z bezpłatnej opieki lekarskiej, na mocy Twojego norweskiego ubezpieczenia. 

Jeżeli HELFO przyzna Ci druk E-106 lub E-109, otrzymasz pocztą dwa egzemplarze. Należy się udać do Twojego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce i przedłożyć tam te druki. Urząd opieczętuje Twoje zaświadczenia, zachowując jeden egzemplarz. Od tej chwili Ty i/lub Twoja rodzina macie prawo korzystać z polskiej opieki zdrowotnej. Pamiętaj, aby po powrocie do Norwegii, odesłać drugi egzemplarz z powrotem do HELFO. 

Pamiętając o załatwieniu dokumentów przed wyjazdem, zaoszczędzisz sobie kosztów i zmartwień w razie nagłego zdarzenia. 
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas