Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zmiany w „dziewięciu przykazaniach górskich” – jak bezpiecznie wspinać się po górach? Turystyka
Anna Prorok 04 marca 2016
08:00

Zmiany w „dziewięciu przykazaniach górskich” – jak bezpiecznie wspinać się po górach?

Skomentuj
Jak bezpiecznie wspinać się po górach? Fot. fotolia - royalty free
W tym roku, po ponad 50 latach, zmieniają się reguły obowiązujące turystów w górach w Norwegii.  Nowe „dziewięć przykazań górskich” ma umożliwić stosowanie się do nich o każdej porze roku.

Pora zmienić przestarzałe zasady

W tym roku, po raz pierwszy od lat 60. wprowadzono zmiany w tzw. przykazaniach górskich – 9 zasadach, które obowiązują turystów wędrujących po norweskich górach. Nowe przykazania przygotował Norweski Związek Turystów (DNT) i Czerwony Krzyż. –  Przykazania górskie muszą być użyteczne dla turystów, którzy wybierają się w góry. Nie mogą być tylko historyczną pamiątką, która wisi na ścianie. Chcemy dotrzeć do nowych grup, uczyć starsze dzieci o zasadach, które obowiązują w górach – powiedziała Anne Mari Plank z DNT.  

Stare zasady z 1952 roku stawały się bardziej częścią historii turystyki niż aktualnie obowiązującymi regułami. Turyści spędzają w górach czas inaczej niż kiedyś. Pojawiło się wiele sportów ekstremalnych, których dawne zasady nie uwzględniały.

Użyteczne dla każdego

Nowe zasady mają być bardziej przystępne oraz skierowane do wszystkich, bez względu na to, w jaki sposób i o jakiej porze roku spędzają czas w górach.
Reklama

Nowe przykazania górskie:
1. Zaplanuj wycieczkę i poinformuj innych dokąd się wybierasz.
2. Dostosuj trasę wycieczki do umiejętności i wytrzymałości uczestników.
3. Zwracaj uwagę na pogodę i zagrożenia lawinowe.
4. Przygotuj się na niepogodę i zimno, zwłaszcza w czasie krótkich wycieczek.
5. Weź ze sobą niezbędny sprzęt, by w razie wypadku pomóc sobie i innym.
6. Zawsze wybieraj bezpieczną drogę. Unikaj obszarów zagrożonych lawinami lub pokrytych niepewnym lodem.
7. Używaj mapy i kompasu, aby zawsze wiedzieć, gdzie jesteś.
8. W razie złych warunków, zawróć.
9. Unikaj zagrożeń i szukaj schronienia, jeśli to konieczne.

Z nowych  „przykazań” usunięto kilka podpunktów. Jak np. ten, który radził, by wykonać trening, zanim wyruszymy w dłuższą wycieczkę.  Nie ma również zasad mówiących, by nie wychodzić w góry samemu oraz tych, które radziły słuchać osób doświadczonych w wędrówkach górskich. Zmianie uległa również część ostatniego przykazania, która mówiła o schronieniu się w śnieżnej zaspie – nie zawsze jest to możliwe.

Szacunek dla gór ponad wszystko

Nowe przykazania, tak jak i stare, akcentują szacunek dla gór. W szczególności dotyczy to pogody, która  potrafi być tam bardzo zmienna. Dlatego, zanim wyruszymy w góry,  należy nie tylko sprawdzić prognozę pogody, ale i przygotować się na potencjalne niekorzystne warunki – jeśli nastąpi załamanie pogody, lepiej zawrócić ze szlaki i zrezygnować z kontynuowania wycieczki. 

Nowe zasady zwracają uwagę, by używać mapy i kompasu. Mimo że obecnie żyjemy w dobie smartfonów i GPSów, elektroniczny sprzęt może nas w górach zawieść, a stare sposoby nawigacji cały czas są aktualne. W uaktualnionej wersji przykazań położono większy nacisk na niebezpieczeństwa związane z lawinami. Dodano również zupełnie nową zasadę mówiącą o wyborze bezpiecznego szlaku (nr 6).

Zasady to jedno, myślenie to drugie

Zasady zachowania się w górach są na ogół uniwersalne i brzmią podobnie we wszystkich krajach. Ich głównym celem jest uświadomienie ludziom, że wycieczka w góry to nie tylko zabawa, a każdy, kto wybiera się na szlak, musi podchodzić do tego poważnie i odpowiednio się przygotować. 

Wielu turystów przypłaciło życiem beztroski stosunek do podstawowych zasad bezpieczeństwa i tablic ostrzegawczych umieszczonych na górskich szlakach. Góry są bowiem na ogół zupełnie nieprzewidywalne i potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. 

Mimo zmian przykazania górskie nadal dotyczą przede wszystkim podejścia turystów do górskich wędrówek. Mają ich także nakłonić do refleksji i zastanowienia się nad własnym bezpieczeństwem, ponieważ winę za większość wypadków ponosi najczęściej zaniedbanie, nieświadomość lub po prostu ludzka głupota. 

Źródło: aftenposten.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas