Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Turystyka

Wycieczka szlakiem norweskich skoczni: te obiekty musicie zobaczyć

Emil Bogumił

12 grudnia 2021 14:13

Udostępnij
na Facebooku
Wycieczka szlakiem norweskich skoczni: te obiekty musicie zobaczyć

Skocznia w Oslo, m.in. za sprawą zwycięstw Adama Małysza, jest jednym z ulubionych obiektów polskich kibiców. Fot. Emil Bogumił, MojaNorwegia.pl

Norwegia jest kolebką narciarstwa klasycznego. Zaliczają się do niego między innymi skoki narciarskie. To właśnie w kraju fiordów masowo powstawały skocznie, o których mogą pomarzyć przedstawiciele dyscypliny z innych państw świata. Obiekty, a także ich pozostałości, znajdują się w dużych miastach oraz mniejszych miejscowościach.
Reklama
Jak wynika z danych zebranych przez portal branżowy skisprungschanzen.com, w Norwegii można znaleźć ślady 619 skoczni narciarskich. Najwięcej, bo aż 149, zbudowano w Viken. Sporą kolekcją mogą pochwalić się także inne regiony, m.in. Innlandet (119) oraz Trøndelag i Vestfold og Telemark (po 86). Wśród miast niepokonanym liderem w ilości obiektów jest Oslo. W norweskiej stolicy można znaleźć ślady 33 skoczni.

Oslo Holmenkollbakken

W 1892 roku w Oslo otwarto skocznię na wzgórzu Holmenkollen. Nie był to pierwszy tego typu obiekt w norweskiej stolicy. Pierwsze zawody organizowano 13 lat wcześniej na Husebybakken. Od momentu powstania przebudowywano ją 13 razy. Modernizacja w 2009 roku niezbędna była do przeprowadzenia Mistrzostw Świata.
Na zdjęciu: Holmenkollbakken przygotowana do zawodów.

Na zdjęciu: Holmenkollbakken przygotowana do zawodów.Fot. Emil Bogumił, MojaNorwegia.pl

Przydomek „Król Holmenkollen” zarezerwowany jest dla Adama Małysza. Polak jako jedyny wygrał na Holmenkollbakken pięciokrotnie. Stał także na drugim i trzecim stopniu podium. Pierwsze miejsce w zawodach Puchar Świata w Oslo zdobył także Piotr Żyła (2013). Dwukrotnie trzeci był Kamil Stoch.

Oslo Midtstubakken

Skocznia w Midtstuen to mniejsza i młodsza siostra obiektu z Holmenkollen. Powstała w 1955 roku, gdy Oslo starało się o zorganizowanie zawodów Mistrzostw Świata. Wykorzystywano ją głównie podczas zawodów okręgowych. Wyburzono ją i postawiono na nowo w 2009 roku. Tym razem na potrzeby Mistrzostw Świata w 2011 roku. Podczas zawodów brązowy medal, ostatni w karierze, zdobył Adam Małysz.
W kompleksie znajdują się także obiekty K60, K40, K20 i K10.

W kompleksie znajdują się także obiekty K60, K40, K20 i K10.Fot. Miho, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Lillehammer Lysgårdsbakken

Lysgårdsbakken to obecnie kompleks dwóch skoczni – dużej (K123) i normalnej (K90). Pierwszy obiekt dostępny był już w latach 50. XX wieku. Obecne kształty zdobył w 1992 roku, kiedy Lillehammer przygotowywało się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1994. Na większym obiekcie rozgrywane są zawody Pucharu Świata mężczyzn oraz kobiet, zaliczane do cyklu Raw Air.
Na zdjęciu: kompleks w Lillehammer w sezonie letnim.

Na zdjęciu: kompleks w Lillehammer w sezonie letnim.Fot. Gorik Francois from Zoutleeuw, Belgium, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Skocznie narciarskie w Vikersund

Vikersund, niewielka miejscowość położona 80 kilometrów od Oslo, słynie przede wszystkim ze skoczni do lotów narciarskich. Obiekt wielokrotnie modyfikowano. Po ostatnich zmianach, 14 lutego 2015 roku Słoweniec Peter Prevc doleciał tutaj do 250 metra. Był to pierwszy ćwierćkilometrowy lot w historii. Obecny rekord świata (i obiektu w Vikersund) należy do Austriaka Stefana Krafta, który wylądował tutaj na 253,5 m. 50 centymetrów dalej doleciał Rosjanin Dmitrij Wasiljew, jednak nie ustał lądowania.
Na zdjęciu: skocznia do lotów narciarskich w Vikersund po przebudowie w latach 2010-2011.

Na zdjęciu: skocznia do lotów narciarskich w Vikersund po przebudowie w latach 2010-2011. Fot. Geir A Granviken, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Zaplecze narciarskie w Vikersund jest jednak zdecydowanie bogatsze. Obok jednego z największych na świecie obiektów znajdują się także mniejsze skocznie – K105, K65, K45, K15 i K10.
Na zdjęciu: Kamil Stoch podczas zmagań w Vikersund.

Na zdjęciu: Kamil Stoch podczas zmagań w Vikersund.Fot. Emil Bogumił, MojaNorwegia.pl

Trondheim Granåsen

Olbrzymi wkład w rozwój dyscypliny mają także obiekty w Trondheim. Do najsłynniejszych należy kompleks Granåsen. Pierwsze skoki oddawano tutaj w 1940 roku. Obecnie najpopularniejszą skocznią w Trondheim jest ta największa, z punktem konstrukcyjnym zlokalizowanym na 124 metrze. Jej rekordzistą jest Kamil Stoch. W 2018 roku lądował tutaj na 146 metrze.
Na zdjęciu: kompleks Granåsen podczas Raw Air 2019.

Na zdjęciu: kompleks Granåsen podczas Raw Air 2019.Fot. Emil Bogumił, MojaNorwegia.pl

Granåsen jest obecnie kompleksem zamkniętym. Nie odbywają się na nim m.in. zawody Pucharu Świata zaliczane do cyklu Raw Air. Skocznie są modernizowane przed mistrzostwami świata, których Trondheim będzie gospodarzem w 2025 roku.

Notodden Tveitanbakken

W spokojnej i łatwo dostępnej okolicy znajduje się kompleks Tveitanbakken w Notodden. Skocznie, wśród których największa posiada punkt konstrukcyjny usytuowany na 90 metrze, wykorzystywane są m.in. jako obiekty treningowe. Regularnie goszczą na nich tzw. drugo- i trzecioligowcy światowych skoków. Notodden organizuje zawody Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cup.
Na zdjęciu: Tveitanbakken poza sezonem.

Na zdjęciu: Tveitanbakken poza sezonem.Fot. Noorse at da.wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Warte odwiedzenia są także mniej znane obiekty zlokalizowane w Strynie (Sogn og Fjordane), Rena (Hedmark) oraz Tromsø (Troms og Finnmark). Kompleks Grønnåsen, położony w ostatniej z wymienionych miejscowości, jest mocno przestarzały. Jego promocją zajmuje się jednak Johann Andre Forfang, jeden z obecnych liderów norweskiej kadry. Wskazuje on, że jest to jeden z niewielu obiektów położonych na północ od koła podbiegunowego. Skoczek zaangażował się także w powstanie Arktisk Areny. W nowym centrum sportów zimowych powstaną nowe skocznie narciarskie, dzięki którym Tromsø będzie mogło organizować zawody międzynarodowe.

Najbliższe zawody Pucharu Świata odbędą się w Norwegii trzeciego marca. Zawodników ugości Lillehammer. Skoczkowie przeniosą się następnie do Oslo. Wycieczkę po kraju fiordów zakończą w Vikersund, gdzie planowane są Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2022.
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram