Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Śladami ginących lodowców. Niezwykła wyprawa na Arktykę już w kwietniu

Anna Moczydłowska

08 kwietnia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Śladami ginących lodowców. Niezwykła wyprawa na Arktykę już w kwietniu

Na 29 etapach rejsu na obydwu jachtach pożegluje prawie 350 osób. www.4kontynenty.pl

Odkrywanie tajemnic Svalbardu i mniej znanych północnych rejonów Norwegii – to główny cel wyprawy Arktyka 2017. Na 29 etapach rejsu, na dwóch jachtach pożegluje prawie 350 osób. Zwieńczeniem rejsu ma być symboliczne „dotknięcie” granicy lodu na dalekiej północy.
– Ocieplający się klimat zaczyna coraz bardziej wpływać na życie naszej planety. Wzrost temperatur, choć z pozoru niewielki, powoduje zmiany widoczne szczególnie w rejonach polarnych. Zmniejszająca się pokrywa lodowa w Arktyce otwiera powoli nowe szlaki żeglugowe, pozwalając coraz bardziej zajrzeć w głąb tej tajemniczej krainy. Jak bardzo zmienia się daleka północ i czy te zmiany się zatrzymają? Czy rzeczywiście nasze wnuki będą czytać o górach lodowych tylko w książkach? Szukając odpowiedzi na te pytania, w głowach osób skupionych wokół Fundacji 4 Kontynenty zrodził się pomysł wielkiej żeglarskiej wyprawy – tłumaczą organizatorzy.

Na dwa jachty

W wyprawie uczestniczyć będą dwa jachty. Wyruszą one na początku maja z Gdańska i pożeglują razem aż za koło polarne do norweskiego Tromso. Tam rozdzielą się i stalowy „Sifu of Avon” popłynie na daleką północ w rejon archipelagu Svalbardu, a „Bystrze” pozostając przy Półwyspie Skandynawskim odwiedzi w tym czasie najpiękniejsze zakątki Lofotów i Nordkapp. We wrześniu jachty spotkają się znów w Norwegii i powrócą wspólnie do macierzystego Gdańska.        

Na 29 etapach rejsu na obydwu jachtach pożegluje prawie 350 osób. Żeglarze odkrywać będą tajemnice Svalbardu i mniej znanych północnych rejonów Norwegii, które również zaliczają się do Arktyki. Wyprawa będzie miała też charakter naukowo-badawczy, na niektórych etapach będą prowadzone badania hydrologiczne we współpracy z wrocławskim środowiskiem uniwersyteckim. Zwieńczeniem rejsu ma być symboliczne „dotknięcie” granicy lodu na dalekiej północy, gdzieś pomiędzy norweskim archipelagiem Svalbardu a rosyjską Ziemią Franciszka Józefa.
fot. www.4kontynenty.pl
fot. www.4kontynenty.pl
fot. www.4kontynenty.pl
fot. www.4kontynenty.pl
fot. www.4kontynenty.pl

Pasja odkrywania

– Wiele miesięcy rozmów i spotkań pozwoliło zebrać wokół tej idei ludzi, których łączy pasja odkrywania. Udało się stworzyć zespół osób mających doświadczenie w organizacji wypraw, jak i żegludze w lodach. A wyzwanie jest duże – twierdzi Marek Kapołka, organizator.  

Żeby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom, trzeba przygotować starannie zarówno sprzęt, jak i całą logistykę. Równolegle do prac remontowych na obydwu jachtach, już teraz trwa staranne opracowywanie nawigacyjne tras, kompletowanie ekwipunku i pomocy nawigacyjnych oraz przygotowywanie wsparcia lądowego, które zapewni załogom bieżące informacje o sytuacji lodowej i analizy meteorologiczne w czasie trwania wyprawy. Powstają też szczegółowe listy zaopatrzenia, które będą dowiezione z kraju do dalekiej Norwegii przed startem do najważniejszych etapów lodowych.

Butle gazowe i młotki do lodu

– Trzeba pamiętać o dziesiątkach, a nawet o setkach drobiazgów. Od zapewnienia zawsze pełnych butli gazowych do kuchenek, po zdobycie młotków do lodu i myśliwskiej broni palnej niezbędnej w krainie niedźwiedzi polarnych – wszystko to będzie decydować o powodzeniu rejsu. Siłą wyprawy jednak będą jej uczestnicy. Jachty poprowadzą doświadczeni kapitanowie, a na każdym etapie znajdzie się miejsce nawet dla mniej zaawansowanych żeglarzy. Najważniejszy będzie zapał i gotowość do pracy, a przede wszystkim pozytywne nastawienie, jako że jednym z haseł fundacji 4 Kontynenty jest: „chcieć to móc” –  przekonuje Marek Kapołka. 

Start wyprawy nastąpi w Gdańsku 28 kwietnia 2017 i będzie połączony z wielką żeglarską majówką. Jeśli Neptun pozwoli, flotylla 10 jachtów odprowadzi dwa jachty wyprawowe aż do Bornholmu. Powrót do Gdańska planowany jest na początek października.

Szczególowe informacje o wyprawie >>> TUTAJ
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok