Rozlicz podatek do 31 maja

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Turystyka

Słaba korona na korzyść Norwegii? Branża turystyczna może liczyć na duży rozwój

Emil Bogumił

26 maja 2023 15:45

Udostępnij
na Facebooku
Słaba korona na korzyść Norwegii? Branża turystyczna może liczyć na duży rozwój

Lofoty to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Norwegii. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Turystyka w Norwegii rozwija się i zyskuje coraz większe znaczenie dla gospodarki kraju fiordów. W okresie pandemii koronawirusa szczególny rozkwit zaliczyły podróże krajowe. Wcześniej, jak i po 2022 roku, krajobraz fiordów zyskał popularność za granicą. Wzrost liczby turystów może przyspieszyć za sprawą niskiego kursu korony norweskiej.
Słaba korona norweska sprawia, że cudzoziemcy mogą cieszyć się korzystnym kursem wymiany walut podczas wizyty w Norwegii. Większa siła nabywcza utrzymuje się, pomimo podwyżki cen zauważalnej w kraju fiordów. Na tle pozostałych państw europejskich wskaźnik CPI pozostaje jednak na niskim i stabilnym poziomie. Artykuły spożywcze podrożały średnio o 10,5 proc. Wyższą cenę należy zapłacić także za:

  • gastronomię – 8,2 procent,
  • podróże – 13 procent.

Inflacja bazowa w Norwegii – według danych z kwietnia 2023 roku – wyniosła 6,3 proc. W tym samym czasie w Polsce ten sam wskaźnik odnotował poziom 14 proc. wobec 15,7 proc. w marcu.

Lofoty z rekordem turystów?

O spodziewanym rekordzie liczby turystów informują przedsiębiorcy prowadzący działalność na Lofotach. – Europejczycy i Amerykanie mają silniejszą walutę niż my. Kiedy do nas przyjeżdżają, może wydawać się, że płacą mniej – stwierdził na łamach NRK Eirik Bræin Gikling, jeden z przedsiębiorców. – Do tej pory odnotowaliśmy rezerwacje z 60 państw. Licznie stawią się Skandynawowie, Niemcy i przedstawiciele Europy Południowej. Widzimy też, że Amerykanie decydują się na podróż częściej niż zwykle. Uważamy, że jest to spowodowane niskim kursem korony – tłumaczy. Według Giklinga, na korzyść norweskiej turystyki działa także klimat. Pomimo zauważalnego wzrostu temperatury, klimat w kraju fiordów pozostaje umiarkowany w porównaniu do fal upałów spodziewanych na południu.
Norweski rząd planuje wprowadzenie centralnego planu dla branży turystycznej.

Norweski rząd planuje wprowadzenie centralnego planu dla branży turystycznej.Fot. adobestock/licencja standardowa

Organizacja skupiająca przedsiębiorców branży turystycznej NHO Reiseliv przyznaje, że liczba turystów w Norwegii może przekroczyć rekordowe liczby sprzed okresu pandemii. Największe różnice mają być widoczne w Nordland i Vestland. Około 70 proc. przedstawicieli sektora twierdzi, że statystyki w sezonie letnim 2023 będą lepsze niż kiedykolwiek. W skali kraju podobnego zdania jest 6 na 10 przedstawicieli branży turystycznej.

Źródła: NRK, SSB, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok