Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Skalne Eldorado. Nieczynna kopalnia w Konnerud przyciąga miłośników minerałów i historii

Jacek Zduńczyk

16 kwietnia 2016 06:00

Udostępnij
na Facebooku
6
Skalne Eldorado. Nieczynna kopalnia w Konnerud przyciąga miłośników minerałów i historii

Kopalnia w Konnerud Fot Jacek Zduńczyk

Dzięki staraniom i zaangażowaniu ludzi zafascynowanych lokalną historią, nieczynna od wielu lat kopalnia w Konnerud została przywrócona do życia. Można tam obejrzeć stare maszyny i urządzenia wykorzystywane w górnictwie. Można też odbyć podróż miniaturową kolejką do wnętrza góry, by podziwiać wielobarwną mozaikę skalnych minerałów.
W Konnerud przez kilkaset lat wydobywano rudy zawierające przede wszystkim: srebro, ołów i miedź. Trafiały się też inne minerały takie jak: arsen, kobalt, cynk. Górnicy w początkowym okresie wydobywali rudę w sposób prymitywny. Rozpalali ogromne ogniska i rozgrzewali złoża do wysokiej temperatury, a następnie polewali je zimną wodą. Poddana nagłemu schłodzeniu skała pękała. Od 1700 roku roku do rozbijania złóż zaczęto używać prochu. Praca górników była niezwykle niebezpieczna i wielu z nich straciło w Konnerud życie.
Maszyna parowa napędzająca generator prądu, zbudowana w 1906 roku w Anglii.
Maszyna parowa napędzająca generator prądu, zbudowana w 1906 roku w Anglii.
Fot Jacek Zduńczyk
Kruszarka kamienia produkowana od 1915 roku w firmie z Drammen. Ważyła 3600 kg. wraz z napędem. W ciągu godziny mogła skruszyć od 1.5 do 3 kubików kamienia.
Kruszarka kamienia produkowana od 1915 roku w firmie z Drammen. Ważyła 3600 kg. wraz z napędem. W ciągu godziny mogła skruszyć od 1.5 do 3 kubików kamienia.
Fot Jacek Zduńczyk
Lokomotywy, które ciągnęły wagoniki w różnych kopalniach norweskich.
Lokomotywy, które ciągnęły wagoniki w różnych kopalniach norweskich.
Fot Jacek Zduńczyk
Fot Jacek Zduńczyk
Nieczynna kopalnia od zawsze przyciągała miłośników minerałów, tym bardziej, że można w niej znaleźć przepiękne kamienie szlachetne, dekoracyjne i ozdobne takie jak ametyst, fluoryt, kalcyt. Bywało, że zdarzały się nielegalne wtargnięcia na teren opuszczonego zakładu. Poszukiwacze skamieniałych skarbów z narażeniem życia wchodzili do mrocznych i wilgotnych korytarzy wydrążonych w skałach. O jednym z takich zdarzeń napisała lokalna gazeta Drammens Tidende w wydaniu z 31 lipca 2009 roku. Kilku mężczyzn zakradło się nocą na teren obiektu, rozerwało ogrodzenie strzegące dostępu do szybu i za pomocą liny opuściło w dół tunelu. Akcja zakończyła się kompletnym fiaskiem. Złodziejaszkom zabrakło umiejętności alpinistycznych. Nie zdołali wydostać się na zewnątrz i musieli wzywać pomocy.

Na terenie kopalni zgromadzono sporą kolekcję miniaturowych lokomotyw wykorzystywanych w przemyśle górniczym w Norwegii. Są tam też wagoniki do przewozu pracowników i inne urządzenia. Imponująco wygląda maszyna parowa służąca do napędzania generatora prądu. Największą atrakcją są jednak wycieczki kolejką do wnętrza kopalni. W zależności od pory roku i ilości wody wewnątrz szybu kolejka wjeżdża na odległość od 150 do 500 metrów. Wrażenie jest niesamowite. Bogactwo kolorystyki skalnych minerałów zdumiewa i zachwyca.

Trochę historii

Tradycje górnicze w Konnerud sięgają 1600 roku lecz początkowo były to małe przedsięwzięcia. Prawdziwa kopalnia założona została w roku 1731 r. przez braci Cicignon. W 1736 r. przejął ją Wedel Jarlsberg, który wybudował m.in. kruszarkę rudy, piec i myjnię. Potem zakład trafił we władanie króla Fryderyka 5, a następnie, w 1778r. , w ręce Christiana Hitchmanna. Ten przedsiębiorczy i energiczny mężczyzna zatrudniał w zakładzie górniczym aż 376 osób. Niestety, kopalnia pociągnęła go na samo dno. Stracił inne firmy i pogrążony w straszliwych długach popełnił samobójstwo. Po śmierci Hitchmanna kopalnię prowadziły firmy angielskie i jedna belgijska. Podczas pierwszej wojny światowej wznowiono działalność, wydobywając głównie cynk.

Po zakończeni działań wojennych firmę zamknięto. Kopalnia uruchomiła na krótko swoją działalność także podczas drugiej wojny światowej. Od 1991 roku odbudową opuszczonego i zaniedbanego obiektu zajmuje się Fundacja Zakładu w Konnerud. Miłośnicy kopalni poświęcili wiele godzin pracy społecznej i pieniędzy by doprowadzić zakład do porządku.

Informacje o godzinach otwarcia muzeum i cenach biletów znajdziecie na stronie www.konnerudgruvene.no.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


tekumulus

17-04-2016 08:39

Tomasz J O napisał:
Weronika3 napisał:
bardzo ciekawy artykul, dobra robota
krypto reklama fe nieladnie.

Jezeli ktos jest tak wlasnie ośmieszający to ty. Siedzisz tu co najmniej 8 lat, jest samotny, bez pracy, kobiety, domu, przyjaciol.
Zebrales na tym forum o robocine, kawalek podlogi do spania a nawet chciales byc zigolo dla pani z mieszkaniem i praca. W kraju masz chlopaka w kryminale/ czy tam poszukiwanego i nic cie tam nie czeka.Sam okradasz Polakow i jeszcze oczerniasz innych publicznie .
Gdyby nie to forum nawet bys nie istnial, wiec po chuj prawisz moraly?
W psychologii twoj mechanizm obronny nazywa sie Projekcja( nie mylic z erekcja)

Szukaj dziadu problemow w sobie a nie w ludziach dookola. Czy nie dziwi cie kurwa, ze pomimo zmiany otoczenia, ludzi, pracy wciaz jestes wypierdalany z kazdej spolecznosci?
Wygladasz andrzeju na klasyczna mende, ktora gdy ma problemy blaga o pomoc ale jak sie troche odkuje to zaraz jezdzi po ludziach. Poczytaj sobie swuj temat strejkowy a zobaczysz jaki z ciebie skurwysyn.Nie sadze by ci ktos z forum jeszcze pomogl. W mysl starego przyslowia: \" Nie pomagaj dziadowi, bo jak dziad sie odbije to cie torba zabije\"
Jestes niczym .

azja1

16-04-2016 19:38

Fajnie napisany i ciekawy temat

Weronika3

16-04-2016 18:50

przepraszam, ale co mi Pan probuje zasugerowac?

Weronika3

16-04-2016 18:41

bardzo ciekawy artykul, dobra robota

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok