Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Turystyka

Polska jak Meksyk, Grecja jak Japonia. Najtańsze wakacyjne kierunki dla mieszkających w Norwegii

Emil Bogumił

27 maja 2024 10:40

Udostępnij
na Facebooku
1
Polska jak Meksyk, Grecja jak Japonia. Najtańsze wakacyjne kierunki dla mieszkających w Norwegii

Na zdjęciu: plaża i molo w Sopocie. Fot. Fotolia

Nadchodzące wakacje mogą być trudne dla mieszkańców kraju fiordów. Niski kurs korony norweskiej utrudni płacenie w euro czy dolarach. Wartość waluty to jednak nie wszystko. Czy na mapie nadal znajdziemy kraje, do których warto podróżować, jeśli otrzymujemy wypłatę w koronach?
Sytuacja korony norweskiej zmienia się jak w kalejdoskopie. Po serii spadków następuje umocnienie. Kiedy eksperci prognozują, że waluta wyjdzie z dołka, pieniądz kraju fiordów ponownie traci. Niestabilna sytuacja sprawia problemy przedsiębiorcom importującym towary oraz osobom, które zarobione pieniądze wydają poza Norwegią. Kłopoty uwydatnią się w sezonie urlopowym.

Planowanie podróży wakacyjnej będzie szczególnie trudne dla osób, które planują wyjazd do państw strefy euro lub USA. Taniejąca korona sprawia, że coraz droższe dla mieszkańców kraju fiordów okazują się bilety lotnicze czy rezerwacje noclegu. Szansą na urlop w przystępnej cenie pozostają tanie koszty utrzymania w miejscu docelowym.

Egzotyka wciąż tania

Robert Næss, przedstawiciel Banku Nordea, stworzył we współpracy z redakcją TV2 listę krajów, w których najwięcej otrzymamy za 100 NOK. Korzystał przy tym m.in. z wyszukiwarki Numbeo, która prezentuje koszty życia w danym państwie. W gronie 20 najtańszych krajów dla mieszkańców Norwegii znalazła się Polska. Zajęłą 13 miejsce. Jak przekonują autorzy rankingu, towary i usługi, które nad fiordami kosztują 100 NOK, nad Wisłą wyniosą nas 52,90 NOK.

Polska została wskazana przez autora rankingu jako najbardziej kuszący kraj. – Byłem w Polsce sporo razy. Za nasze pieniądze możemy tam naprawdę sporo dostać. Jeśli nie tam, to podróż do Indii na dłużej może okazać się naprawdę warta uwagi – skomentował na łamach TV2 Robert Næss.
Polska okazała się niewiele tańsza od Meksyku i niewiele droższa od Chile.

Polska okazała się niewiele tańsza od Meksyku i niewiele droższa od Chile.Fot. Fotolia

Wartości obok danego państwa wskazują, ile koron norweskich zapłacimy w nim za towary i usługi, które w Norwegii wyceniane są na 100 NOK.

1. Indie27,8
2. Kenia30,3
3. Madagaskar 31,6
4. Tunezja 35,4
5. Maroko 36,6
6. Egipt 36,6
7. Wietnam 37,9
8. Turcja 42,7
9. Chiny 43,1
10. Brazylia 44,4
11. Tajlandia 45,5
12. Chile 50,4
13. Polska 52,9
14. Meksyk 55,3
15. Portugalia 58,8
16. Chorwacja 59,2
17. Hiszpania 61,1
18. Japonia 64,0
19. Grecja 68,4
20. Włochy 74,4

Dla mieszkańców Norwegii kuszące mogą być państwa, w których koszty utrzymania są niższe niż w Norwegii. Oznacza to, że zapłacimy w nich mniej m.in. za nocleg oraz jedzenie czy inne usługi gastronomiczne. Twórcy rankingu przypominają także, że warto zwrócić uwagę na kraje o zbliżonej sytuacji do Egiptu i Turcji. W ostatnim czasie doszło w nich do załamania kursu walut. Problemy są zdecydowanie większe niż w przypadku korony norweskiej.

Źródła: TV2, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


kotadolf .

27-05-2024 13:56

Norwescy turysci w PL:
- burdy
- pijanstwo
- zaczepianie dziewczy
- ...
p/s: jak powiedzial taksøwkarz z GDN 'oni sie wyczolguja z samolotøw'

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok