Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Turystyka

POLSCY STUDENCI ARCHEOLOGII NA TROPIE WIKINGÓW!

Magda Szczepańska

18 sierpnia 2014 12:17

Udostępnij
na Facebooku
POLSCY STUDENCI ARCHEOLOGII NA TROPIE WIKINGÓW!

‘'Jesteśmy studentami archeologii z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zamiast siedzieć w domu i pisać w spokoju prace magisterskie, wyruszyli na podbój zimnej i deszczowej Skandynawii. ‘'


Jak powstał projekt ‘'Archeolodzy w podróży'' ? Skąd narodzil się pomysł, aby tym razem wyruszyć na Północ szlakiem wikingów?

Pomysł narodził się spontanicznie podczas wykładu z archeologii średniowiecznej Europy. Tematyka dotyczyła Skandynawii. Siedziałyśmy z towarzyszką Katarzyną rozmyślając o wyjeździe na Ukrainę, kiedy wskutek toku wykładu plany uległy zmianie. Taka szybka zmiana celu podróży nie była trudna, gdyż nasze zainteresowania skupiają się wokół - mówiąc w skrócie - wikingów.

Archeolodzy w podróży
Archeolodzy w podróży
Spotkanie z archeologami w Birce (Szwecja). Foto: Archeolodzy w podróży.

Czy poza studiami rozwijacie swoje pasje związane z okresem średniowiecza w Europie?

Bardzo interesuje nas kultura materialna, niektórzy z nas mają szerokie kontakty z uczestnikami ruchu odtwórstwa historycznego, często pojawiają się na festiwalach poświęconych wikingom i Słowianom. Mimo, że nie piją miodu :)

Archeolodzy w podróży
Foto:  Archeolodzy w podróży

Wasza wyprawa do Skandynawii - choć niezwykla - to nie tylko wycieczka do Szwecji i Norwegii. Jaki jest faktyczny powód i cel waszej obecności tutaj?

Nasza epicka wędrówka śladami wikingów rozpoczęła się na Uniwersytecie Warszawskim, pewnego pięknego, słonecznego dnia, kiedy to postanowiliśmy o celu naszej wyprawy. Chcieliśmy przeprowadzić kwerendę naukową w skandynawskich muzeach i bibliotekach. Wszystkie zgromadzone materiały będą  udostępnione studentom i pracownikom UW. Rozpisaliśmy wniosek do Rady Konsultacyjnej UW o dofinansowanie, co nieco odciążyło nasz studencki budżet. I stało się - 12.08. tanimi liniami lotniczymi, po drobnych komplikacjach, wyruszyliśmy do Sztokholmu. Tam spędziliśmy 3 dni, odwiedziliśmy też czołowe stanowiska archeologiczne takie jak Birka i Stara Uppsala.

Archeolodzy w podróży
Część wystawy Muzeum Historycznego w Oslo. Foto: Archeolodzy w podróży

Kiedy dotarliście do Norwegii i jak będzie przebiegać dalsza trasa?

Dotarliśmy tu 16.08. wieczorem, o godzinie trudnej do ustalenia (to kwestia sporna). Rozpoczęliśmy oczywiście do Oslo. Za 2-3 dni ruszamy dalej, w stronę Bergen i Trondheim. Od tej pory będziemy przemieszczać się autostopem. Jeśli ktoś z  czytelników portalu Moja Norwegia jedzie w stronę Bergen - szukamy transportu J Nie da się nas przeoczyć na trasie (wyglądamy jak uchodźcy z Kambodży). Oferujemy kabanosy prosto ze starego kraju :)

Archeolodzy w podróży
Monika, Maciek i Kasia w Oslo. Foto: Archeolodzy w podróży

Jakie są wasze plany związane z Norwegią? Czego spodziewacie się po niej?

Trolli, fiordów, wikingów i kilku reniferów J. A tak na serio, chcemy pogłębić naszą wiedzę na temat kultury wczesnego średniowiecza Skandynawii, zobaczyć na własne oczy skarby wikingów i przeprowadzić możliwie jak najdokładniejszą kwerendę muzealną. Spotkamy się także z czołowymi archeologami Norwegii. Mamy nadzieję, że zacieśni to współpracę naukową między uniwersytetami. A poza tym, liczymy na poznanie wielu ciekawych ludzi.

Archeolodzy w podróży
Część wystawy Muzeum Historycznego w Oslo. Foto: Archeolodzy w podróży

Archeolodzy w podróży
Część wystawy Muzeum Historycznego w Oslo. Foto: Archeolodzy w podróży

Kiedy zamierzacie zakończyć projekt?

Nasza trasa kończy się na Lofotach w miejscowości Å. Jest to oczywiście wariant maksymalny, niemniej nie tracimy nadziei i liczymy na uczynność i pomoc mieszkańców Norwegii w kwestii transportu J. Następnie pozostanie nam jedynie 1000 km powrotu na lotnisko pod Trondheim, skąd 7 września odlatujemy do Polski. Walczymy z czasem, cenna jest każda godzina, więc kierowco, nie wahaj się, przyłącz się do naszej przygody! 

 

Jak zdobytą wiedzę, doświadczenie  i kontakty chcecie wykorzystać w Polsce?

Po powrocie planujemy napisać artykuły opisujące wyniki naszego projektu dla czasopism uniwersyteckich. Otworzymy też wystawę fotografii z tej podróży.


Archeolodzy w podróży
Maciek i Monika w twierdzy Akershus. Foto: Archeolodzy w podróży


Czy trójce sympatycznych studentów archeologii uda się zdobyć zamierzone cele?

Jakie przygody czekają na nich w Norwegii?

Czy spotkają trolle, renifery i wikingów?

 

Portal Moja Norwegia patronujący projektowi będzie śledził Kasię, Monikę i Maćka na trasie.

Trzymamy za nich kciuki i życzymy powodzenia!

 
Więcej o poczynaniach dzielnych archeologów możecie poczytać na ich blogu oraz Facebook'u:

www.archeolodzywpodrozy.blogspot.com

www.facebook.com/ArcheolodzyWPodrozy?fref=ts

 
Zdjęcie frontowe: Od lewej: Maciej Miścicki, Katarzyna Bonio, prof. W. Duczko, Monika Radzikowska Foto. Archeolodzy w podrozy.



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok