Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Plany utworzenia Parku Narodowego Oslo Turystyka
marysia@mojanorwegia.pl 30 maja 2015
07:00

Plany utworzenia Parku Narodowego Oslo

2
Skomentuj

Norweska stolica otoczona jest z jednej strony malowniczym fiordem, z drugiej strony zalesionymi wzgórzami. Aby chronić piękne otoczenie Oslo, powstały plany utworzenia Parku Narodowego.

- Pomyśleć tylko, że będziemy mogli powiedzieć turystom, że mogą pojechać tramwajem do Parku Narodowego Oslo - powiedział Lars Haltbrekken, lider organizacji ekologicznej "Naturvernforbundet". Uważa, że utworzenie takiego miejsca w pobliskich lasach i wzgórzach (Østmarka) stanie się ogromną zaletą Oslo i innych gmin graniczących z okolicą.

Pomysł utworzenia Parku Narodowego w Østmarka, gdzie obecnie jest niewiele dróg ani nawet dobrze oznaczonych szlaków, przewijał się w różnych dyskusjach od kilku lat. Lokalnej organizacji "Østmarkas Venner" (Przyjaciele Østmarka) udało się wreszcie uzyskać wsparcie władz miasta, dzięki czemu idea parku stała się realna. 

Østmarka
fot. commons.wikimedia.org

Projekt niestety utknął w martwym punkcie na pewien czas w 2013 roku - sąsiadujące z Østmarka gminy sprzeciwiły się pomysłodawcom. Władze argumentowały, że nie ma potrzeby przekształcać atrakcyjnego terenu w park narodowy, zwłaszcza jeśli miałoby to ograniczyć obszar udostępniony dla turystów.

Teraz, kiedy zbliżają się wybory do lokalnych samorządów, pomysłodawcy utworzenia parku walczą o wsparcie gmin. Partie nastawione na ochronę środowiska, włączając Partię Zielonych, z pewnością podchwycą ideę. 

Obecnie w Norwegii znajdują się 44 parki narodowe, jednak "większość z nich leży wysoko w górach lub daleko na północy", jak powiedział Sigmund Hågvar z "Østmarkas Venner". 

Østmarka
fot. commons.wikimedia.org

- Brakuje nam parku narodowego na zalesionym terenie w południowej Norwegii - wyjaśnia. Uznał również, że zbliżające się wybory to szansa na to, żeby przekonać do swojego pomysłu partie, które wcześniej były sceptyczne pod tym względem. 

Gdyby taki park rzeczywiście został utworzony, okoliczne trasy byłyby lepiej oznaczone, a komunikacja z miasta do pobliskich obszarów natury zostałaby lepiej rozwinięta i ulepszona. Jednak z takim przekształceniem terenów wiążą się ogromne koszty. Zapewne wybory lokalne w południowo-wschodnich gminach rozstrzygną sprawę. 

Østmarka
fot. commons.wikimedia.org


Źródła: newsinenglish.no, dagsavisen.no 
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Kjetil Ree - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Bart Lebieda
Bart Lebieda 30-05-2015 23:42

Nøklevann w Oslo - jego polnocna czesc. W to miejsce ( z charakterystyczna malenka wysepka) najszybciej mozna dojsc od Ulsrud.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
niko hejtfild
niko hejtfild 30-05-2015 18:31

skad jest 1sze zdjecie? ładnie

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt konsumencki w Norwegii

Kredyt konsumencki w Norwegii

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas