Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Turystyka

Piękne miejsca Skandynawii poza granicami Norwegii – cz. II

marysia@mojanorwegia.pl

21 lutego 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Piękne miejsca Skandynawii poza granicami Norwegii – cz. II


Jeżeli czujecie niedosyt po ostatnim artykule o pięknych miejscach w Skandynawii, to zapraszamy na część drugą!

Jamtland


Największą prowincją środkowej Szwecji jest Jamtland, kraina gór, rzek i jezior. Znajduje się tutaj jezioro Storsjon, które słynie z własnej wersji potwora z Loch Ness! Aby go wypatrzeć, turyści udają się w rejs parowcem Thomeez z 1875 roku. Największym miastem Jamtland jest Ostersund połączone mostem z wyspą Froson. Będąc na terenie prowincji, możemy także zwiedzić Jamtli, największe muzeum plenerowe Szwecji. 

Jamtland
fot. wikimedia.org

Jamtland
fot. wikipedia.org

Kanał Gotyjski 


Opisywany jako największe osiągnięcie inżynierskie Szwecji, Kanał Gotyjski to XIX-wieczy, 190-kilometrowy, wąski akwen łączący jeziora Wetter i Wener, oraz Kanał Trollhatte. Najpopularniejszą wycieczką jest 4-dniowy rejs zabytkowym parowcem między Sztokholmem a Göteborgiem. Podczas rejsu zobaczymy 3 piękne jeziora, fortecę Karlsorg i miejscowość Forsvik. 

Kanał Gotyjski
fot. pixabay.com

Kanał Gotyjski
fot. wikimedia.org

Wyspy Owcze 


Nie jest to typowa część Skandynawii, jednak ze względu na przynależność do Danii, można nieco nagiąć zasadę. Wyspy Owcze były duńską kolonią, które weszły w skład królestwa. To niezwykłe miejsce, w którym żyją nieliczni mieszkańcy, dumni z odrębnej kultury i języka. Większość wysp to zielone góry i skały, gdzie nie spotkamy żywej duszy, poza gromadami ptaków. Z żadnego miejsca nie jest dalej do oceanu niż 5 km. Najbliższym lądem są Szetlandy. Wyspy Owcze to idelne miejsce dla osób chcących odpocząć pośród ciszy, natury i zapierających dech w piersiach widoków. 

Wyspy Owcze
fot. wikipedia.org

Wyspy Owcze
fot. flickr.com/Azchael

Kiruna 


To największe miasto Laponii, typowo górnicze, lecz nie pozbawione piękna - leży bowiem nad jeziorem Luossajärvi, u podnóża dwóch szczytów. Mimo że jest daleko wysunięte na północ, linie kolejowe zapewniają dobrą komunikację. Poza urokliwym otoczeniem, można tutaj zobaczyć drewniany kościół, wzorowany na lapońskim namiocie, czy Park Narodowy Abisko. 

Kiruna
fot. wikipedia.org

Kiruna
fot. flickr.com/Azchael

Møn 


Ta wyspa duńska słynie z prawdziwego cudu natury - kredowych klifów sprzed 70 mln lat, które stanowią najwyższe wybrzeże klifowe nad Bałtykiem. Spacerując po Møn, nie sposób nie spojrzeć na piękne (wyjątkowo czyste w tym miejscu) morze o lazurowej barwie. Najsłynniejszym klifem jest wapienny Møns Klint o wysokości 143 m n.p.m. Białe ściany klifów, zielona roślinność i barwa morza - to wszystko łączy się w niezapomniany krajobraz. 

Møn
fot. wikimedia.org

Møn
fot. wikipedia.org

Aarhus 


Jest to drugie co do wielkości duńskie miasto, położone na zachodnim wybrzeżu Jutlandii. Aarhus to czarujące miejsce, w którym nie brakuje atrakcji. Największą dumą miasta jest skansen Stare Miasto,a także liczne muzea i lunapark. Oprócz tego warto też zwiedzić Pałac Marselisborg - letnią rezydencję duńskiej rodziny królewskiej z początku XX wieku - oraz modernistyczny ratusz. 

Aarhus
fot. wikipedia.org

Aarhus
fot. flickr.com/Roger

Dalarna 


Można powiedzieć, że Dalarna to centrum szwedzkiego folkloru. Jest to piękny region położony w górach, na zachodzie Szwecji, niedaleko norweskiej granicy. Uroczy, leśno-górski krajobraz (lasy stanowią 70% terytorium Dalarny!) uzupełniają drewniane, czerwone domki i jezioro. Dalarna była inspiracją dla malarza Andersa Zorna oraz ulubionego pisarza Szwedów, Carla Larssona. 

Dalarna
fot. pixabay.com

Dalarna
fot. commons.wikimedia.org

Bornholm 


To istny raj dla cyklistów. Piękny, nizinny krajobraz, na który składają się kolorowe domki, rozległe pola, baśniowe bukowo-świerkowe lasy, powoduje, że każdy może tu wypocząć. Jednak na Bornholm warto przybyć nie tylko ze względu na przyrodę. Ruiny średniowiecznego zamku Hammershus, zabytkowe wiatraki,wędzarnia w Hasle, urokliwe miasteczko Gudhjem - to tylko niektóre punkty obowiązkowe na mapie Bornholmu. 

Bornholm
fot. Maria Duszyńska-Ochocińska

Bornholm
fot. Maria Duszyńska-Ochocińska

To gdzie wybierzecie się w najbliższą podróż?

Źródła: podroze.gazeta.pl, visitdenmark.pl, wikipedia.org, szwecja.modos.pl, krajoznawcy.info.pl, lovetotravel.pl, faroe.pl, bornholm.modos.pl 
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


ania_123

27-11-2020 13:13

Widziałam, że w wątku jest podany adres do strony o Bornholmie i Szwecji - na modos. pl Teraz strona ma nowy adres, więcej przydatnych informacji, nowy adres to www.bornholm-ok.pl oraz www.szwecja-ok.pl

Mam nadzieję, że informacja się przyda

oleczka podkowiak

23-02-2015 10:16

Zwłaszcza Bornholm - i to koniecznie rowerowo - polecam!:
www.unityline.pl/blog/wyspa-rowerzystow/

marek kogut

22-02-2015 17:45

Rzeczywiście piękne miejsca

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok