Punkt graniczny pomiędzy Rosją, Norwegią i Finlandią
wikimedia.org - Julia Velkova - Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Krokfjell, norweska góra i punkt graniczny pomiędzy Norwegią, Finlandią i Rosją, to niepozorna, lokalna atrakcja turystyczna. W rzeczywistości przekroczenie jej – nawet jeśli przypadkowe – może kosztować tysiące koron. – Turystom grozi za to wysoka kara. A takich przypadków mamy w lecie mnóstwo – przestrzega norweska policja.
Krokfjell, góra w Finnmarku, słynie przede wszystkim z niepozornego, kamiennego kopca, który od lat budzi silne emocje norweskiej policji. Codziennie przewijają się tu setki wędrowców przybywających w Finnmarku, a całość sprawia wrażenie idyllicznej okolicy, wymarzonej trasy do pieszej wycieczki. W rzeczywistości jednak na górze znajdziemy trójkąt Treriksrøysa, jeden z lepiej strzeżonych w Norwegii punktów granicznych pomiędzy Norwegią, Finlandią i Rosją.
Mandaty liczone w tysiącach
Nieuważne przekroczenie umownego „trójkąta” może nas słono kosztować. Zdjęcie przy kamiennym pomniku, próby obejrzenia atrakcji – dosłownie – z każdej strony lub zwykła nieuwaga. Sytuacji, w których turyści wychodzą poza norweską stronę Treriksrøysa jest mnóstwo. Niestety, niewielu z nich zdaje sobie sprawę z poważnych konsekwencji, jakie może nieść za sobą takie zachowanie. Przykładem nieuważnego turysty może być 25-letni Norweg, któremu w ramach kary za „nielegalną próbę przedostania się na rosyjską stronę” grozi od 5 do 10 tys. koron mandatu.
Norweska straż graniczna podkreśla, że historia 25-latka nie jest niczym niezwykłym. – W lecie przypadków przekraczania Treriksrøysa mamy mnóstwo, a turystom grozi wysoka kara. To przekroczenie strefy Schengen i nielegalne wtargnięcie na teren rosyjski – mówi Bjørn Tormod Syversen z norweskiej policji.
Atrakcja turystyczna i historyczny punkt
Charakterystyczny kamienny kopiec w punkcie granicznym to tło zawirowań historycznych na terenach norwesko-fińsko-rosyjskich. Od 1945 r. nazywany jest właśnie Treriksrøysa, punktem granicznym pomiędzy trzema krajami. W latach 1920-1944 góra Krokfjell była granicą tylko pomiędzy Finlandią a Norwegią. Natomiast prawie sto lat wcześniej, w 1826 r. była to jeszcze linia graniczna, o której decydowały jedynie Norwegia i Rosja, ponieważ Finlandia znajdowała się pod wpływami rosyjskimi.
Miejsce budzi sporo kontrowersji, ponieważ często mylone jest z podobnym punktem o tej samej nazwie (nor.Treriksrøysa, szw. Treriksröset), który istnieje pomiędzy Norwegią, Szwecją i Finlandią. Policja podkreśla, że także tutaj musimy zachować szczególną ostrożność.
Reklama
06-08-2017 21:48
12
0
Zgłoś
06-08-2017 10:34
29
0
Zgłoś