Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Nowa atrakcja turystyczna w Bergen – nocleg w lesie, na czterech metrach kwadratowych

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

21 kwietnia 2016 14:44

Udostępnij
na Facebooku
Nowa atrakcja turystyczna w Bergen – nocleg w lesie, na czterech metrach kwadratowych

Jest wiele sposobów na zorganizowanie sobie noclegu w lesie. Nie zawsze musimy ograniczać się tylko do namiotu. fotolia.com - royalty free

Szykuje się nowa atrakcja turystyczna w Bergen. Studenci architektury zaprojektowali małą, drewnianą chatę o powierzchni czterech metrów kwadratowych, w której mogą nocować turyści. Nocleg w tym klimatycznym miejscu ma być całkowicie darmowy. Kto się odważy?
Studenci architektury z Uniwersytetu w Bergen lubią zaskakiwać mieszkańców swojego miasta. W 2014 roku władze gminy zleciły im budowę małego, drewnianego domu. Powstał na zboczu Fløyen, na wzór norweskich, „hytte”. Nazwano go „Tubakuba”. Po zakończeniu prac, chatę za darmo udostępniono wszystkim tym, którzy kochają długie, leśne wędrówki. Pomysł okazał się ogromnym sukcesem. Od tego czasu nie brakuje chętnych, by przenocować w drewnianym domku. Zwłaszcza że z okien mini-hytty roztacza się widok na przepiękną panoramę Bergen.

Nagrody i globalny rozgłos

Początkowo studenci z Bergen chcieli zachęcić mieszkańców miasta do wypoczynku na łonie natury i odkrywania najbliższej okolicy. Nowatorski pomysł przerósł jednak ich oczekiwania. Przyniósł im nie tylko lokalną sławę, ale również globalny rozgłos i wyróżnienia dla młodych architektów. Studenci za swoją pracę otrzymali m.in. nominację do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe.

Lonely Planet poleca

Do dodatkowej promocji tego miejsca przyczyniło się na pewno Lonely Planet, jedno z najbardziej cenionych wydawnictw przewodników turystycznych na świecie. Lonely Planet zaczęło polecać to miejsce podróżnikom na całym świecie, a „Tubakuba” szybko zaczęli odwiedzać turyści ze Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Australii.

– Właściwie wynajmowanie „Tubakuba” miało być tymczasowe. Jednak zainteresowanie i odbiór pomysłu były tak pozytywne, że zdecydowaliśmy się, aby udostępniać to miejsce podróżnym co roku w okresie wakacyjnym – mówi Jan Robert Bransdal, jeden z przedstawicieli Bergen kommune.

Nigdy nie mów … „Nigdy”

Sukces pociągnął za sobą również nowe pomysły. Teraz to nietypowe miejsce noclegowe w Bergen doczekało się młodszej siostry – domku o tajemniczej nazwie „Never”, w którym również będzie można za darmo przenocować już tej wiosny.

Nowa chatka leży w pięknej i spokojnej okolicy oddalonej od drogi Munkebotn. Otaczają ją duże drzewa i pagórki porośnięte mchem. Samo dotarcie na miejsce może być przygodą – wcześniej trzeba wybrać się na krótką wędrówkę po lesie, a potem przejść przez pobliski strumyk. Dach domku pokryto brzozową korą, którą zabezpieczono przed przeciekaniem i działaniem wiatru. W środku zamontowano dwa okna, z których rozciąga się widok na jezioro Langevatnet.

Jedyną wadą (dla minimalistów zaletą) tej chatki może być jej metraż – do dyspozycji są tylko... 4 metry kwadratowe powierzchni.
„Never” na pewno spodoba się minimalistom i osobom kochającym nocowanie na łonie natury
„Never” na pewno spodoba się minimalistom i osobom kochającym nocowanie na łonie natury Źródło: iconosquare.com/anneh123
– Chceiliśmy stworzyć coś kontrastowego do naszego pierwszego projektu „Tubakuba”. Chatkę, która jest bardziej ukryta, położona w jeszcze spokojniejszym miejscu i jeszcze bliżej natury – mówi Espen Folgerø, opiekun grupy studentów z Bergen Arkitekthøgskole, twórców projektu „Never”.

Na razie nie znamy jeszcze dokładnej daty udostępnienia „Never” dla zwiedzających. Prawdopodobnie nastąpi to jeszcze tej wiosny. Póki co, można jednak spróbować spędzić noc w klimatycznym „Tubatuba”. Mimo że nocleg w tym niezwykłym miejscu jest darmowy, należy go wcześniej zarezerwować na stronie Bergen kommune.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok