Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Turystyka

Norweski parlament od kuchni. W wakacje darmowe wycieczki z przewodnikiem

Natalia Szitenhelm-Smeja

02 lipca 2023 09:00

Udostępnij
na Facebooku
Norweski parlament od kuchni. W wakacje darmowe wycieczki z przewodnikiem

W wakacje można zobaczyć parlament od środka /zdj. poglądowe stock.adobe.com/standardowa/nanisimova

Od 26 czerwca do 25 sierpnia będzie okazja, by zobaczyć norweski parlament od środka. Każdego dnia organizowane będą cztery wycieczki z przewodnikiem, wstęp na nie jest bezpłatny.
Każdego dnia odbędą się cztery wycieczki, w tym jedna z oprowadzaniem w języku angielskim: zwiedzanie w jęz. ang. o 10:15 i jęz. nor. o: 11:45, 13:30 i 15:00. Każda wycieczka trwa około godziny.

Zwiedzać można zarówno indywidualnie, jak i w małych grupach. Gdy chętnych jest więcej, decyduje pierwszeństwo ustawienia się w kolejce (nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji). Miejsce zbiórki jest na tyłach budynku, przy Akersgata.
Wycieczka trwa ok. godzinę. Zwiedzający obejrzą trzy kondygnacje budynku. Osoby niepełnosprawne lub o ograniczonej możliwości ruchowej mają możliwość skorzystania z windy.

Wycieczka trwa ok. godzinę. Zwiedzający obejrzą trzy kondygnacje budynku. Osoby niepełnosprawne lub o ograniczonej możliwości ruchowej mają możliwość skorzystania z windy.Źródło: stortinget/materiały prasowe

Wszyscy odwiedzający muszą przejść kontrolę bezpieczeństwa. Odzież wierzchnią i bagaż należy pozostawić w zamykanych szafkach. Dozwolone jest robienie zdjęć, z wyjątkiem kontroli bezpieczeństwa. Nagrywanie przewodnika jest zabronione. Organizatorzy zastrzegają sobie także prawo do wprowadzania zmian w harmonogramie zwiedzania, jeśli wystąpią nieprzewidziane wydarzenia, które je uniemożliwią.

Symbol Norwegii

Budynek Stortingu wzniesiono w 1866 roku. W drugiej połowie XIX wieku gmach parlamentu, zaprojektowany przez szwedzkiego architekta Emila Victora Langleta, uważano za dość nowatorski. Do budynku można było bowiem wejść tuż z tętniącej życiem ulicy. Okna w charakterystycznej Stortingssalen zaprojektowano tak, by były widoczne z Karl Johans gate, symbolicznie skierowane na wyborców, i kojarzyły się dostępnością i otwartością. Do środka budynku zapraszało zaś dziewięć takich samych par drzwi wejściowych.
Stortinget, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok