Turystyka

Norwegia rajem dla nudystów. 7 popularnych plaż w kraju fiordów, które są wolne od ubrań

Agnieszka Wiśniewska

12 lipca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Nieoficjalnie, zażywanie nago kąpieli słonecznych jest tolerowane na każdym norweskim nabrzeżu. adobe stock/ licencja standardowa autor: Sofiia

Norwegowie słyną z zamiłowania do życia blisko natury. Nic więc dziwnego, że i opalanie się nago jest w kraju fiordów nie tylko powszechnie akceptowane, ale też popularne. Wśród norweskich plaż jest około 20 takich, które oficjalnie uznaje się za  te przeznaczone dla nudystów.
Plaże dla nudystów można znaleźć na całej rozciągłości Norwegii. Kierując się od północy na południe, miejsca „wolne od ubrań” znajdują się między innymi w Vardø, Hammerfest, Tromsø, Harstad, Florø, Haugesund, Stavanger, Kristiansand, Arendal, Skien, Drammen i Fredrikstad.
Najbardziej popularnych jest jednak siedem plaż.
Wyświetl ten post na Instagramie.

#ursetvika#

Post udostępniony przez Bjørg Magni Skei (@bjorgskei)

Bodø

Niedaleko Saltfjorden znajduje się plaża dla nudystów Ursetvika. To miejsce oddalone od Bodø mniej więcej godzinę jazdy samochodem. Korzystanie z tej plaży jest bezpłatne, można tam znaleźć także pole namiotowe, ale kąpielisko nie posiada obiektów użyteczności publicznej.
Widok na Molde z promu.
Widok na Molde z promu. adobestock / licencja standardowa autor: elephotos

Molde

Również w okolicach Molde znajduje się popularne wśród nudystów miejsce. Na plażę w Hjertøya można dopłynąć promem ze śródmieścia w Molde do pobliskiego Muzeum Rybołówstwa, a 150 metrów dalej na południe zaczyna się strefa „Naturiststrand” ze żwirową plażą. Nie ma wprawdzie na niej żadnych udogodnień, ale w okolicach można znaleźć zarówno toalety, jak i kosze na śmieci i restaurację.
Z Molde na Hjertøya można się dostać promem.
Z Molde na Hjertøya można się dostać promem. screenshot google.com/maps

Ålesund

Mauren to bezpłatna, kamienista plaża w północnej części Ellingsøyfjorden, która jest częścią publicznego obszaru rekreacyjnego. Można tam znaleźć między innymi dostęp do wody pitnej, kąpielisko, śmietniki i toalety.

Bergen

W Bergen również nudyści znajdą miejsce dla siebie. Komunikacją miejską można wybrać się do Kollevågen na wyspie Askøy. Piaszczyste kąpielisko jest przeznaczone dla osób dorosłych ze względu na nagłe uskoki dna. Nie ma również dojazdu dla wózków zarówno dziecięcych, jak i inwalidzkich.
Zachód słońca nad plażą Huk. 

Oslo

W okolicach Oslo są trzy dobrze znane nudystom plaże.

Huk znajduje się na półwyspie Bygdøy niedaleko centrum norweskiej stolicy. Można tam dotrzeć komunikacją miejską lub samochodem (w odległości 100 metrów znajduje się parking). Część plaży dla nudystów jest oddzielona od „ubranej” strefy, małą zatoką. Brzeg jest kamienisty. W okolicy można znaleźć restaurację, sklep, grill, prysznice, toalety i śmietnikil.

Strandskog uważana jest za najlepszą „nagą” plażę w Norwegii. Znajduje się na Bunnefjorden i oferuje częściowo piaszczysty brzeg, który wyróżnia to kąpielisko wśród innych, bardziej kamienistych. Jest tam również dostęp do wody pitnej, a w okolicy można znaleźć także WC.

Na południowy zachód od Oslo, na obrzeżach Sandvika znajduje się z kolei plaża Kalvøya. Umiejscowiona jest naprzeciwko Muzeum Sztuki Henie-Onstad w Høvikodden. Na wyspę można dotrzeć komunikacją miejską z Oslo, a później pieszo przez wiszący most.
Plaża Djupvika
Plaża Djupvika screenshot google.com/maps

Trondheim

Dawniej bardzo popularna plaża odwiedzana przez nudystów znajdowała się w Djupvika niedaleko Trondheim. Obecnie plaża jest niedostępna.
Uwalniając ciało od ubrań, trzeba też pamiętać o pewnych zasadach.
Uwalniając ciało od ubrań, trzeba też pamiętać o pewnych zasadach. adobe stock / licencja standardowa autor: MarcoAlla

Są pewne zasady

Przyzwolenie na nagość w Norwegii nie wiąże się ze zgodą na niewłaściwe postępowanie wobec plażowiczów. Obowiązują przede wszystkim dwie zasady: nonerotic i nonsexual.

Zachowanie obraźliwe i nieprzyzwoite jest absolutnie zakazane, a złamanie panujących reguł może spotkać się z karą grzywny. Obejmuje to zarówno nudystów jak i osoby ubrane.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram