Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Niezwykłe miejsce: opuszczona rosyjska osada na Spitsbergenie przyciąga turystów

Redakcja

04 czerwca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Niezwykłe miejsce: opuszczona rosyjska osada na Spitsbergenie przyciąga turystów

Obecnie Pyramiden jest dostępne dla turystów wikimedia.org - Bjoertvedt - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Pyramiden to radziecka, a później rosyjska opuszczona osada górnicza na wyspie Spitsbergen. Miejscowość zawdzięcza nazwę przyległej do niej górze w kształcie piramidy. Osada została opuszczona w 1998 roku, dwa lata po katastrofie samolotu, na pokładzie którego lecieli pracownicy tamtejszej kopalni węgla kamiennego.
Cała historia zaczęła się od Szwedów, którzy w 1910 nabyli prawa do wydobycia węgla w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Pyramiden. Rok później rozpoczęto budowę pierwszej kopalni. Po 16 latach Szwedzi zrzekli się tych praw, sprzedając je Związkowi Radzieckiemu.

Niespełna trzy lata później założono państwowe przedsiębiorstwo Arktikugol (ros. Арктикуголь, ''Arktyczny węgiel”). Jego zadaniem było prowadzenie wszystkich kopalni na archipelagu Svalbard. Początkowo mieszkańcy trudnili się pracą w zbudowanej już kopalni węgla kamiennego. Rozpoczęta w 1939 roku budowa radzieckiej kopalni została dwa lata później przerwana na skutek wojny z Niemcami. II Wojna Światowa ominęła Pyramiden, lecz osadę spustoszył pożar związany z ewakuacją mieszkańców.


Spitsbergen to wyjątkowe miejsce. Jest tu też... Biblioteka Końca Świata >>> CZYTAJ
wikimedia.org
wikimedia.org
wikimedia.org
wikimedia.org
wikimedia.org
wikimedia.org
wikimedia.org
wikimedia.org
Rosjanie pojawili się ponownie na wyspie w 1946 roku. Zaledwie rok później wybudowano port i położono pierwszą ulicę. Do końca lat 40 na wyspie prowadzono głównie prace rozpoznawcze. Wydobyto wtedy 70 tysięcy ton węgla. Rozpoczęto również budowę drugiej kopalni „Siewiernaja”, którą otwarto w 1956 roku. Zaprojektowana na wydobycie 235 tys. ton węgla rocznie kopalnia była w stanie wydobyć raptem 135 tys.

W 1997 roku podjęto decyzję o zamknięciu kopalni. Do likwidacji przyczyniła się mała opłacalność wydobycia węgla w tym rejonie. Duży wpływ miała także katastrofa lotnicza z 1996 roku, w której zginęło wielu członków rodzin pracowników firmy Arktikugol.

Koniec prac nastąpił w marcu 1998 roku. Latem tego samego roku ewakuowano mieszkańców Pyramiden. Część z nich wróciła do Rosji, część przeniosła się do oddalonego o 120 kilometrów Barentsburga.
Poniżej: A może jazda na snowaboardzie po opuszczonej osadzie? Jesteśmy na tak!

What goes ☝️must come. : @eeroettala #snow #snowboard #pyramiden

Post udostępniony przez Red Bull (@redbull)

Opuszczona osada robi niesamowite wrażenie. Zwłaszcza zimą!
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Obecnie

Obecnie Pyramiden jest dostępne dla turystów. Firma Arktikugol umożliwiła zakwaterowanie oraz przeprowadziła niezbędny do tego remont infrastruktury wodnej. Do złożenia wizyty w Pyramiden zachęca również szpicbergeńska fauna. Powszednim widokiem są tam gniazdujące mewy oraz chodzące po ulicach niedźwiedzie polarne.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


renia1

03-08-2016 12:21

Wiele ciekawych opisów osady Piramida, a także życia na Spitsbergen można znaleźć w książce Ikony Wiśniewskiej pt."Białe". Serdecznie polecam
Renata

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok