Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Narvik – wiele polskości w norweskim mieście

marysia@mojanorwegia.pl

04 listopada 2014 11:20

Udostępnij
na Facebooku
1
Narvik – wiele polskości w norweskim mieście


Niewielkie miasto portowe na północnym zachodzie Norwegii zapisało się w naszej historii bohaterską postawą polskich żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Jednak Narvik nie powinien być kojarzony jedynie z wojenną przeszłością.

Dawny obszar miasta Narvik zamieszkiwali kiedyś Wikingowie, którzy pozostawili po sobie pamiątki w postaci napisów runicznych. W XIX wieku rozpoczęto budowę kolei, która łączyła Victoriahavn (tak wówczas nazywało się miasto) z kopalniami żelaza w Kirunie w Szwecji. Podczas wojny owo połączenie kolejowe służyło III Rzeszy, która korzystała ze szwedzkich rud żelaza. Doprowadziło też w 1940 roku do Bitwy o Narvik. Walkę o port wygrali alianci, lecz wycofali się z miasta, tym samym pozostawiając je w rękach Niemców. Nie znajdziemy tu dzisiaj tradycyjnej norweskiej starówki, ponieważ wiele budynków zostało wówczas wyburzonych. 

Narvik
Narvik płonie po niemieckim ataku bombowym, wikipedia.org


Narvik
Bitwa o Narvik, wikipedia.org

Obecnie znajduje się tutaj dużo obiektów świadczących o wojennych wydarzeniach, takich jak pomniki żołnierzy czy największe w kraju cmentarzysko okrętów. To bardzo dobrze, że kojarzymy Narvik z historią wojenną, jednak pamiętać trzeba, że to, co oferuje nam miasto, to o wiele więcej niż wspomnienie wojny. Poza tym z dzisiejszej perspektywy wiemy, że Polacy w Narviku to nie tylko historia żołnierzy z lat 40-tych. Wielu naszych rodaków tam żyje, mieszka i pracuje.

Polski epizod w wojennych echach 
W Narvik wkład Polski podczas Bitwy jest nadal bardzo ważnym wspomnieniem. W walkach o Narvik brała udział Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich oraz polskie okręty - „Grom" (został zatopiony), „Burza" i „Błyskawica" (obecnie pełni rolę muzeum w Gdyni). W mieście znajdziemy skwer o nazwie Groms plass, gdzie stoi pomnik ku czci poległych marynarzy polskiej jednostki. Na cmentarzu komunalnym pochowano dziewięciu naszych żołnierzy, a na cmentarzu w Håkvik, mieszczącym się w odległości 10 km od Narvik, również znajduje się polska kwatera. W miejscach tych odbywają się uroczystości rocznicowe z udziałem reprezentantów Polski. 

Narvik, Grom
Okręt "Grom", wikipedia.org

Przy ulicy Torvsvingen 15 znajduje się Muzeum Wojny, prowadzone przez norweską sekcję Czerwonego Krzyża. Znajdziemy w nim m.in. wystawy poświęcone Bitwie o Narvik i hitlerowskiej okupacji, nie brak też akcentów międzynarodowych: brytyjskich, francuskich i polskich. 

Historia i rozwój 
W południowej części miasta, na wzgórzu nad fiordem, wznosi się wybudowany w 1902 roku budynek dyrekcji kolei - dzisiaj mieści się tutaj Ofoten Museum, miejsce poświęcone historii miasta, kolei i transportu rud żelaza. W muzeum poznamy proces budowy linii kolejowej, Obecnie mieści się w nim Ofoten Museum, poświęcone cywilnej historii miasta i jego związkom z koleją i transportem szwedzkiej rudy żelaza. Możemy tam poznać proces budowy linii kolejowej, życie w Narvik i rozwój miasta na przestrzeni ponad 100 lat. 

Narvik
Ofoten Museum, commons.wikiedia.org

Z wysoka 
Aby zobaczyć panoramę miasta, należy skorzystać z kolejki linowej Narvikfjellet, prowadzącej na górę Fagernesfjellet. Wagonik Fjellheisen dociera na wysokość 656 m n.p.m., gdzie znajduje się kawiarnia i taras widokowy. Dwa lata temu po raz pierwszy uruchomiono na okres letni Stolheisen - wyciąg krzesełkowy na Linken (1003 m n.p.m.), który zaczyna się w pobliżu kawiarni. Widoki przyprawiają o zawrót głowy, ale są tak wspaniałe, że szybko można zapomnieć o dolegliwościach. Linken jest latem doskonałym miejscem na górskie wędrówki, a zimą świetnym ośrodkiem sportów zimowych. 

Narvik
Widok z Fagernesfjellet, commons.wikimedia.org

Opcje dla aktywnych 
Narvik znajduje się już za kołem podbiegunowym - doświadczyć więc tu można zarówno polarnego dnia, jak i zorzy podczas zimy. Okolice Narvik są bardzo atrakcyjne pod względem najróżniejszych wędrówek i aktywności, które można zaplanować samodzielnie lub z przewodnikiem. Propozycji jest wiele: Rallarvegen, naskalne ryty Wikingów, łowiska ryb czy kilkugodzinny rejs w poszukiwaniu wielorybów. Latem można też wybrać się na plażę, a nawet ponurkować wśród zatopionych wraków. 

Narvik chyba zawsze będzie się nam kojarzył z wojną. Nie ma w tym nic złego, ale może warto się postarać, by wywoływał też inne skojarzenia. Naprawdę warto więc się tam wybrać i zweryfikować swoją wiedzę na temat tego miasta. A pomijając wszystko to, co zostało już napisane - Narvik jest przecież bramą do Lofotów. To powinno być już wystarczającą pokusą! Udanej podróży! 

Narvik
wikipedia.org

Nordland Røde Kors Krigsmuseum


Torgsvingen 15
8514 Narvik

www.narviksenteret.no
Godziny otwarcia:
Pon.-pt 11.00-15.00
     
Ceny biletów:
Dorośli - 75 NOK
Dzieci - 25 NOK

Ofoten Museum

     
Administrasjonsveien 3
8514 Narvik

www.ofoten.museum.no
Godziny otwarcia:
26.06-08.08: pon.-pt 10.00-16.00, weekendy 12.00-15.00
Poza sezonem: pon.-pt 10.00-15.00

Ceny biletów:
Dorośli - 60 NOK
Emeryci i studenci - 30 NOK
Dzieci poniżej 15 lat - wstęp wolny

Narvikfjellet


8517 Narvik

www.narvikfjellet.no
Szczegółowe informacje na stronie internetowej - ceny i godziny otwarcia są różne w zależności od sezonu. Istnieje możliwość wykupienia różnego rodzaju karnetów.

Zdjęcie frontowe: commons.wikimedia.org - Jojo86 - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Iza _

11-04-2015 00:12

Do cmentarza w Håkvik nie ma żadnego drogowskazu, nic wskazującego, że jest to miejsce historyczne.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok