Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Muzea, fiordy, ropa naftowa. Sprawdź, jak spędzić czas w Stavanger Turystyka
Maja Zych 21 lipca 2018
08:00

Muzea, fiordy, ropa naftowa. Sprawdź, jak spędzić czas w Stavanger

Skomentuj
wikimedia.org - Øyvind Rask - Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0
Stavanger to jedno z najpopularniejszych wśród turystów miast Norwegii. Do stolicy Rogaland przyciąga nie tylko przepiękna natura i ogrom możliwości pieszych wycieczek nad urokliwymi fiordami – „stolica ropy” oferuje też klimatyczne stare miasto i nietypowe muzea oraz atrakcje dla całych rodzin.
W artykule przedstawiamy kilka propozycji, jak spędzić czas podczas wakacji w południowo-zachodniej części kraju.

Niezwykłe muzeum

Nietypową propozycją na spędzenie wolnego czasu może być Norweskie Muzeum Konserw (Norsk Hermetikk Museum). Stavanger przez wieki nazywane było „stolicą śledzia" i to głównie rybołówstwo przyczyniło się do jego rozwoju. Odwiedzając muzeum, można zobaczyć, jak wyglądała produkcja konserw, począwszy od mycia, przez moczenie w solance, aż do nawlekania na stalowe pręty i pakowanie do puszek. Obiekt znajduje się w dawnej fabryce konserw i wyposażony jest w oryginalny sprzęt z lat 1880-1930.Warto pamiętać także, że Muzeum Konserw jest jednym z oddziałów Muzeum w Stavanger. Płacąc za bilet, możemy odwiedzić też inne oddziały placówki, m.in. Norweskie Muzeum dla Dzieci (Norsk Barnemuseum), w którym najmłodsi turyści znajdą mnóstwo atrakcji, np. wystawę zabawek, rysunków i wykonanych przez dzieci zdjęć, czy zobaczą, jak wyglądało dzieciństwo w dawnych czasach.
Muzea, fiordy, ropa naftowa. Sprawdź, jak spędzić czas w Stavanger MN

Preikestolen

Preikestolen, czyli tzw. ambona, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Norwegii klifów, położony na wysokości 604 metrów n.p.m. nad Lysefjorden.W ostatnich latach stał się on bardzo popularnym celem zwiedzających. Oprócz zachęcających widoków ambona może się bowiem poszczycić stosunkowo łatwym podejściem. Mogą ją więc odwiedzić nawet osoby bez większego przygotowania fizycznego.

Ulica kolorów

Øvre Holmegate to ulica, która zaskakuje kolorami. To norweski fryzjer, Tom Kjørsvik, wpadł na pomysł, aby ożywić ją, malując domy na różne barwy – efekt, który artysta Craig Flannagan osiągnął w niecałe pięć lat, jest imponujący. Od 2005 roku ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego i stała się atrakcją turystyczną w Stavanger. Nazywana jest ulicą kolorów lub norweskim „Notting Hill”.

Wyprawa na Kjerag

Góra Kjerag znajdująca się nad Lysefjorden to popularny kierunek dla miłośników pieszych wycieczek. Aby dostać się na położony 1100 metrów n.p.m. szczyt, trzeba odbyć około 3-godzinną podróż, która może się okazać ciężka nawet dla doświadczonych wędrowców. Jest to jednak świetna alternatywa dla pękającego w szwach Preikestolen, a zapierający dech w piersiach widok rekompensuje trud wspinaczki. Jest to także idealne miejsce na miłośników mocnych wrażeń – niezapomnianą atrakcją może się okazać wejście na Kjeragbolten, czyli zaklinowany między dwiema skałami głaz o objętości jedynie 5 m3.
Reklama

Historia ropy naftowej

Podczas wizyty w Stavanger warto także odwiedzić Norweskie Muzeum Ropy Naftowej (Norsk Oljemuseum). Wizyta może się okazać świetną zabawą dla całej rodziny: interaktywne wystawy i eksponaty pokazują, w jaki sposób powstaje ropa naftowa, jak się ją wydobywa i do czego można zastosować. Na terenie obiektu działa też kino 3D „Petropolis”, w którym można obejrzeć interesujące i humorystyczne filmy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas