Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Turystyka

Łeba wzoruje swoje muzeum na Oslo. Udany projekt? [WIZUALIZACJE]

Anna Moczydłowska

02 sierpnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Łeba wzoruje swoje muzeum na Oslo. Udany projekt? [WIZUALIZACJE]

Obiekt powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku i ma być ikoną kurortu. fot. materiały prasowe

Frontowa elewacja w kształcie żagla, bryła otwarta na morze i eksponaty z czasów wikingów. W Łebie powstanie nowe muzeum.
Wzorem dla łebskiego Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego było między innymi Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo.

Dobre rokowania turystyczne

Dyrekcja zapewnia, że chce zaprezentować jednostki zbudowane przez Słowian, a tym samym pokazać dziedzictwo morskie ludności, która była partnerem i rywalem Skandynawów w X-XII wieku.

– Europejskie muzea prezentujące tematykę związana z kulturą z czasów wikingów cieszą się ogromną popularnością wśród zwiedzających, a to doskonale rokuje nowej placówce – podkreśla dyrektor Jerzy Litwin.
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Łodzie wikingów wśród eksponatów

Nowe muzeum będzie posiadało także kilka hal wystawowych. Staną w nich między innymi odtwarzane łodzie z czasów słowiańskich, w tym też jednostki wikingów.

– Kolejne sale będą dedykowane obiektom wydobytym w czasie podwodnych badań archeologicznych. Część ekspozycji będzie także poświęcona rybołówstwu morskiemu oraz ratownictwu morskiemu – zapewnia dyrektor placówki. – Dzięki nowym przestrzeniom ekspozycyjnym będziemy mogli je swobodnie zaprezentować zwiedzającym.

Ikona kurortu

Projekt nowej, łebskiej placówki to jednorodna bryła, otwarta w kierunku promenady i kanału portowego. – Dynamiczna forma budzi jednoznaczne skojarzenia z działaniem wiatru. Specjalne wygięcie na elewacji jest zaproszeniem do środka budynku. To nowoczesny budynek, doskonale wpisujący się w nadmorski klimat – przekonują władze muzeum.

Obiekt powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku i ma być ikoną kurortu.

– Łeba to ważny punkt turystyczny, więc jesteśmy pewni frekwencji w okresie turystycznym, ale też poza sezonem. Chcemy, żeby obiekt był otwarty cały rok: otwarty na potrzeby mieszkańców, regionu, żeby służył lokalnej społeczności – deklaruje Jerzy Litwin.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok