Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Turystyka

Krótki przewodnik po Trondheim

marysia@mojanorwegia.pl

08 listopada 2014 07:36

Udostępnij
na Facebooku
Krótki przewodnik po Trondheim


Trondheim to trzecie co do wielkości miasto w Norwegii, położone nad trzecim co do wielkości fiordem w kraju. To miejsce, w którym nikt nie zazna nudy.

Historia panowania

Miasto nosiło kiedyś nazwę Nidaros i było bogatym biskupstwem, później arcybiskupstwem, a archikatedra Nidaros była celem pielgrzymek. Od czasów reformacji dawna siedziba biskupów stała się własnością króla, a po wielu latach wielkim magazynem wojskowym. W latach 80-tych XX wieku dwa zabytkowe budynki spłonęły i na ich miejscu wzniesiono obecne muzeum Erkebispegården. Można w nim oglądać wiele znalezisk archeologicznych i świadectw dawnej świetności tego miejsca - jedną z największych atrakcji jest dobrze zachowana kościelna mennica. Nidaros jest także jednym z tradycyjnych miejsc koronacji władców Norwegii. W zachodnim skrzydle kompleksu można oglądać norweskie klejnoty koronne i dokumentację ostatnich ceremonii. 

Trondheim, Nidarosdomen
commons.wikimedia.org

Nie tylko dla uczonych 

Jedną najważniejszych instytucji w dzisiejszym Trondheim jest bez wątpienia NTNU - Norweski Uniwersytet Naukowo-Techniczny, jedna z największych uczelni w Norwegii. Pod skrzydłami uczelni funkcjonuje Muzeum Historii Naturalnej i Archeologii (Vitenskapsmuseet). Właśnie tutaj można poznać przyrodę i historię Trondheim oraz Trøndelag. Ilość eksponatów i informacji jest tu tak ogromna, że na zwiedzenie muzemu można zarezerwować cały dzień lub nawet dwa. 

Trondheim, NTNU
commons.wikimedia.org

Podróż zabytkowym tramwajem 

Tramwajem możemy dojechać do... Muzeum Tramwajów na Munkvoll. Zobaczymy tu stare pojazdy i poznamy historię miejskiego transportu. Szczególną popularnością cieszy się wagon z 1942 roku, zwany „Den glade enke" („Wesoła wdówka"). Miłośnicy tramwajów mogą zakupić w muzeum literaturę fachową oraz zamówić podróż przez miasto historycznym tramwajem, opcjonalnie z dodatkiem jedzenia, piwa i wina. 

Muzeum, Trondheim
commons.wikimedia.org

Sztuka wokół nas 

Niezwykłym miejscem w Trondheim jest Muzeum Sztuki Użytkowej. Na ulicy Munkegata 5 zgromadzono ogromną ilość mebli, szkła, porcelany i innych przedmiotów z przeszłości i teraźniejszości. Designerskie naczynia, tkaniny artystyczne i inne przedmioty codziennego i niecodziennego użytku znajdziemy właśnie tam. 

Zwiedzanie bez ograniczeń 

W Trondheim możemy także odwiedzić Muzeum Ludzi Niesłyszących (Norsk Døvemuseum), będące częścią Trøndelag Folkemuseum. Można tam zapoznać się z historią ludzi niesłyszących w Norwegii, sposobami nauczania i traktowania takich osób w społeczeństwie oraz zobaczyć bogaty zbiór pomocy naukowych i medycznych. Muzeum jest też miejscem spotkań ludzi słyszących i niesłyszących. Możliwe jest oczywiście oprowadzanie w języku migowym. 

Dobre zagranie 

Na wschód od centrum znajduje się Ringve Museum otoczone ogrodem botanicznym. W pochodzącym z XVIII wieku dworze ma obecnie miejsce muzeum muzyki i instrumentów muzycznych z całego świata. Instrumenty można nie tylko oglądać, ale także posłuchać ich na żywo w czasie muzycznej wycieczki z przewodnikiem. 

Muzeum, Trondheim
commons.wikimedia.org

Dla spragnionych jeszcze większej ilości informacji, historii i wrażeń należy polecić jeszcze Muzeum Żydowkskie, skansen, Muzeum Telekomunikacji, galerie sztuki, a także... muzeum norweskiej muzyki rockowej i popu. 

Piękny symbol miasta 

Jednym z najpiękniejszych zabytków w Trondheim jest Gamle Bybrua. Do 1816 roku ozdobny most pełnił rolę strzeżonej bramy miasta. Dzisiaj nazywany jest Bramą Szczęścia i stał się popularnym miejscem spacerów i jednym z głównych symboli Trondheim, z którego można podziwiać charakterystyczne magazyny portowe zbudowane na palach wzdłuż rzeki. 

Trondheim, most
wikipedia.org

Coś dla rowerzystów 

Spacer nie jest jedynym sposobem zwiedzania miasta. W Trondheim jest mnóstwo cyklistów i opcja rowerowa również świetnie się sprawdzi. Zaraz za mostem, u stóp wzgórza, zaczyna się jedyna na świecie winda dla rowerów Trampe. Zbudowany w 1993 roku wyciąg pnie się w górę wzdłuż ulicy Brubakken, a od chwili jego powstania skorzystało z niego 220 000 rowerzystów!

Twierdza z widokiem 

Po skorzystaniu z windy mamy już niedaleką drogę do twierdzy Kristiansten, która, podobnie jak Gamle Bybrua, powstała po wielkim pożarze w XVII wieku. Dziś z głównej wieży rozciąga się piękny widok na miasto - warto się trochę portudzić, by dostać się na górę i przekonać się o tym.

Mała wyspa - wielka historia 

Będąc w Trondheim, nie zaszkodzi zabłądzić na nabrzeże. Stąd wypływają stateczki na Munkholmen - małą wyspę z wielką historią. W czasach wikingów znajdowało się tu miejsce sądów. Około 1100 roku założono klasztor benedyktynów, wspominany nawet w islandzkich sagach, który przetrwał do 1537 roku jako ostatnia ostoja norweskiego katolicyzmu. Potem Munkholmen stała się twierdzą broniącą dostępu do Trondheim od strony morza. Obecnie wyspę można zwiedzać z przewodnikiem, część budynków zajmuje wystawa rzemiosła i sztuki ludowej, część zaś restauracja i kawiarnia. Ponadto, organizowane są tutaj spektakle teatralne, a pod murami twierdzy znajduje się jedno z najpopularniejszych kąpielisk w Trondheim. 

Wyspa, Trondheim
commons.wikimedia.org

Muzeum po królewsku 

Muzeum Sverresborg jest miejscem wyjątkowym - założone zostało wokół ruin średniowiecznego zamku królewskiego, wybudowanego w latach 1182-83 przez króla Sverrego. To idealne miejsce dla miłośników starych ruin, jak i idyllicznych wsi i miasteczek. Muzeum jest bardzo rozległe - aby dokładnie je zwiedzić potrzeba niemal całego dnia! Sverresborg to doskonałe miejsce również dla najmłodszych turystów - latem mogą oni wziąć udział w warsztatach teatralnych i historycznych czy nauczyć się tańców ludowych. 

Pielgrzymowanie 

Aby zwiedzić kawałek miasta i otaczające je tereny, świetnym sposobem jest odbycie wycieczki odcinkiem trasy pielgrzymów, którzy od setek lat przemierzali wiele kilometrów, by dotrzeć do katedry w Nidaros. Szlak zwany Pilegrimsleden prowadzi przez wzgórza otaczające miasto do miejsca, z którego można zobaczyć górującą nad miastem katedrę. Dalej droga prowadzi do samego centrum i katedry otoczonej pięknym parkiem. Widok roztaczający się na miasto zapiera dech w piersiach. Cała trasa nie jest trudna, ale wymaga zarezerwowania 5-6 godzin na przejście 15 kilometrów. 

Nidarosdomen, Trondheim
flickr.com/Eirik Refsdal

Miasto nad Nidelvą potrafi zaskoczyć nie tylko ilością atrakcji. Po intensywnym zwiedzaniu i spacerowaniu można odpocząć w parku lub w kawiarence wśród kolorowych drewnianych domów, pograć w golfa czy zimą pojeździć na nartach lub desce. Propozycji jest po dostatkiem!

Trondheim
fot. Zofia Lewandowska

Museet Erkebispegården


Bispegt. 11
7013 Trondheim

www.nidarosdomen.no
Godziny otwarcia:
Wrzesień-grudzień: wt.-pt 11.00-14.00, sob. 11.00-15.00, nied. 12.00-16.00 (bieżące informacje na stronie)

Ceny biletów:
Dorośli - 70 NOK
Dzieci - 30 NOK Rodzinny (rodzice + max. 3 dzieci) - 170 NOK
Studenci - 50 NOK

Bilet łączony na zwiedzanie katedry Nidaros, Erkebispegården i Riksregaliene:
Dorośli - 140 NOK
Dzieci - 60 NOK
Rodzinny - 340 NOK
Studenci - 100 NOK

NTNU Vitenskapsmuseet


Erling Skakkes gate 47A
7012 Trondheim

www.ntnu.no/vitenskapsmuseet
Godziny otwarcia:
Wt.-pt 10.00-16.00
Weekendy 11.00-16.00

Ceny biletów:
Dorośli - 60 NOK
Seniorzy - 30 NOK
Dzieci i młodzierz poniżej 18 lat - wstęp wolny

Sporveismuseet


Postboks 3448
N-7400 Trondheim
    
www.graakallbanen.no
Godziny otwarcia: Pon.-pt 08.00-16.00

Nordenfjeldske Kunstindustrimuseums


Munkegata 5
7013 Trondheim

www.nkim.no
Godziny otwarcia:
21.08-31.05: wt.-sob. 10.00-15.00, czw. 12.00-20.00, sob. 12.00-16.00 01.07-20.08: pon.-sob. 10.00-16.00, nied. 12.00-16.00

Ceny biletów:
Dorośli - 80 NOK
Studenci i seniorzy - 60 NOK
Dzieci - 40 NOK
Rodzinny - 150 NOK

Norsk Døvemuseum


Bispegata 9b
7012 Trondheim

www.norsk-dovemuseum.no
Godziny otwarcia:
Śr.-czw. 11.00-15.00, sob. 12.00-16.00
15.07-15.08: śr.-czw. 11.00-15.00, weekendy 12.00-16.00

Ceny biletów:
Dorośli - 55 NOK
Dzieci (5-15 lat) - 25 NOK
Studenci i seniorzy - 40 NOK
Rodzinny (2 dorosłych i 3 dzieci) - 135 NOK
Dzieci do 5 lat - wstęp wolny

Ringve Museum


Lade alle 60
7041 Trondheim

www.ringve.no
Godziny otwarcia:
Wt.-nied. 11.00-16.00

Ceny biletów:
Dorośli - 100 NOK
Dzieci - 50 NOK
Studenci i seniorzy - 80 NOK

Sykkelheisen Trampe


7052 Trondheim

www.trampe.no
Karty dostępu do Trappe można wypożyczyć w punkcie informacji turystycznej na Torvet, w Sykkelbua, Mix-kiosken lub Dromedar -Kaffebar na Bakklandet.

Sverresborg Trøndelag Folkemuseum


Sverresborg Alle 13
7020 Trondheim

www.sverresborg.no
Godziny otwarcia:
Wt.-pt 11.00-15.00
Weekendy 12.00-16.00

Ceny biletów:
Dorośli - 70 NOK
Dzieci - 35 NOK
Studenci i seniorzy - 55 NOK
Rodzinny - 175 NOK


Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok