Turystyka
Jadąc wzdłuż Kystriksveien

Odwiedź Archipelag Vega pod patronatem UNESCO, zatrzymaj się w Muzeum Wybrzeża w Rørvik i wejdź na górę Torghatten, z której widok zapiera dech w piersiach.
Wybrzeże wzdłuż trasy (droga krajowa 17) usiane jest mnóstwem wysepek, w drodze trzeba przeprawiać się promem aż 6 razy! Nie bez powodu jest nazywana jedną z najpiękniejszych w Norwegii.
Start w Steinkjer
Steinkjer to miasto o bogatej historii... pełnej zniszczeń. W 1900 roku pożar strawił wiele budynków, a po odbudowie, miato zostało zbombardowane w czasie II wojny światowej. Jednak podniosło się po tych nieszczęściach i obecnie jest urokliwym miejscem, idealnym do rozpoczęcia wyprawy na północ.

fot. wikipedia.org
Z Steinkjer do Namsos
Samochodem pokonamy ten dystans (74 km) w ciągu godziny i kilkunastu minut. Celem jest równie przyjemne miejsce. Namsos słynęło dawniej z... tartaków. Było ich tutaj kika – miasto leży w pobliżu dwóch rozległych lasów. Obecnie został tylko jeden tartak, Moelven Van Severen, oraz jedno muzeum – Spillum Dampsag & Høvlei. To jedyne muzeum w Norwegii tartaków sterowanych parowo. Poza obróbką drewna, która nie każdego może interesować, główną atrakcją Mamsos jest góra Klompen, z której piękny widok rozciąga się na całe miasto.

fot. wikipedia.org
Z Namsos do Høylandet
Do Høylandet dzieli nas z Namsos jedynie 53 km. U celu czeka na nas małe miasteczko, które jednak ma do zaoferowania wiele niezwykłych miejsc przyrodniczych. Tutaj możemy zobaczyć imponujący 75-metrowy wodospad Grongstadfossen. Okolice miasteczka to również ponad 200 jezior i rzek (podobno pełnych ryb). Jeżeli macie ze sobą rowery, to można zaplanować fantastyczne wycieczki.

fot. wikimedia.org
Z Høylandet do Rørvik
Z Høylandet kierujemy się w stronę małego nabrzeżnego miasteczka Rørvik, otoczonego tysiącem wysepek. To tutaj znajduje się nabrzeżne Muzeum Wybrzeża, które mieści się w jednym z najbardziej niesamowitym budynku w Norwegii, gdzie poznamy historię tego miejsca. Do Rørvik dojedziemy w 1,5 godziny.

fot. wikipedia.org
Z Rørvik do Brønnøysund
To trochę dłuższa trasa, dojedziemy do Brønnøysund w niecałe 3 godziny. A na miejscu jest co robić. Przede wszystkim trzeba odwiedzić Torghatten, górę, przez którą biegnie tunel! Jest on szeroki na 20 m, wysoki na 35 m i ciągnie się przez 160 m. Jeśli ktoś od gór woli wodę, musi koniecznie odwiedzić Norsk Havbrukssenter, rozległe centrum poświęcone kulturze wodnej i hodowli ryb. Można tu też zjeść pyszny obiad. Jeśli mamy jeszcze trochę czasu w zapasie, warto przejść się po Parku Narodowych Lomsdal-Visten. Piękne tereny, dziewicze lasy, dzika natura – to wszystko kształtuje idealne otoczenie na wycieczkę.

fot. wikimedia.org
Z Brønnøysund do Vega
Po 1,5 godziny drogi jesteśmy na miejscu. Vega to niezwykły archipelag z miasteczkiem o tej samej nazwie – prawdziwa perełka. Warto odwiedzić tutaj "centrum kaczek", gdzie znajduje się farma, muzeum i wystawa tych ptaków. Można również wynająć rowery lub kajaki.

fot. wikipedia.org
Z Vega do Herøy
Na miejscu koniecznie trzeba zwiedzić Kościół Helgeland, znany również jako kamienny kościół. Jest on datowany na XII wiek – kawał historii! Z Herøy rozciąga się piękny widok na góry zwane Siedem Sióstr. To idealne miejsce wypadowe dla miłośników trekkingu, wycieczek rowerowych czy po prostu długich spacerów.

fot. wikipedia.org
Z Herøy do Bodø To najdłuższa trasa, mierzy 354 km. To już ostatni etap wyprawy, koniec Kystriksveien. Po drodze warto zatrzymać się w Mo i Rana, gdzie można poobserwować wiele gatunków ptaków (m. in. orła bielika!). W Bodø można zwiedzić Norweskie Muzeum Lotnictwa oraz Katedrę, nie wspominając o pięknych okolicach.

fot. AnneCN/flickr.com
Kystriksveien to idealny pomysł na wakacje. Może się wybierzecie?
Źródła: norwaytoday.info, visitnorway.com, blog.nordicchoicehotels.com
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Orcaborealis - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Reklama
To może Cię zainteresować
1