Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Rowerem po Norwegii: 5 tras na krótsze i dłuższe wycieczki

Agnieszka Wiśniewska

21 czerwca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2
 Rowerem po Norwegii: 5 tras na krótsze i dłuższe wycieczki

Niemal w każdym zakątku Norwegii można znaleźć ciekawą trasę rowerową. Wystarczy wybrać kierunek i długość. adobe stock/ licencja standardowa autor: Iwona

Wycieczki rowerowe to jeden ze sposobów na poznawanie okolicy. W Norwegii nie brakuje malowniczych tras zarówno dla osób z większym, jak i mniejszym doświadczeniem w kolarstwie. Przed wybraniem się w podróż trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Poniżej kilka propozycji tras o różnym stopniu trudności.
Rower to pojazd dla każdego, a w ostatnich latach zyskał szczególną popularność. Stał się bardzo dobrą alternatywą dla samochodów i autobusów, do poruszania się po mieście. To też dość prosty sposób na zachowanie kondycji fizycznej i spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu.
Krajowe Stowarzyszenie Cyklistów (Syklistenes Landsforening) to ogólnokrajowa organizacja non-profit działająca na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i atrakcyjności jazdy na rowerze w Norwegii. Starają się oni między innymi o zwiększenie przez rząd finansowania na działania propagujące jazdę na rowerze w miastach.

Północ

Wyspa Andøya

Na północy Norwegii osoby, które chcą spędzić w trasie jeden dzień, mogą wybrać się na wycieczkę rozpoczynającą się w Andøya, a kończącą w Risøyhamn. Dobrze jest wybrać dłuższą drogę prowadzącą przez Nøss. Cała trasa liczy około 40 km, a spora część szlaku prowadzi bardzo blisko morza, dzięki czemu jest to idealne miejsce na oglądanie słońca unoszącego się nad horyzontem w czasie białych nocy.
Na wyspie Andøya warto też odwiedzić piaszczystą plażę niedaleko Bleik.
Na wyspie Andøya warto też odwiedzić piaszczystą plażę niedaleko Bleik. adobe stock / licencja standardowa autor: Sebastian Fahrni

Tromsø - Gryllefjord - Reine

To już nie będzie krótka wycieczka, ale kilkudniowa wyprawa - bardziej zaprawieni rowerzyści mogą wybrać się w liczącą ponad 800 km trasę z Tromsø do Reine przez Gryllefjord. Trasa urozmaicona jest pięknymi widokami, na przykład w Senji, ale i meta na Lofotach z pewnością nie zawiedzie strudzonych podróżnych.
screenshot google.com/maps

Południe

Droga Atlantycka

Droga Atlantycka to kolejna niezwykła trasa często wybierana przez entuzjastów wycieczek rowerowych. Biegnie od wioski Kårvåg do Averøy i liczy około 8 km, w związku z czym na przebycie jej może sobie pozwolić niemal każdy amator kolarstwa. Trasę urozmaica 8 mostów łączących wyspy archipelagu.
Droga biegnie w okręgu Møre og Romsdal.
Droga biegnie w okręgu Møre og Romsdal. adobe stock / licencja standardowa autor: Andrey Armyagov

Glommastien

Mieszkańcy południowo-wschodniej części Norwegii mogą wybrać się na stosunkowo krótką – około 15 km, ale ciekawą trasę z Fredrikstad do Sarpsborg. Atrakcją tej trasy może być jedna z najkrótszych w Norwegii przepraw promowych przez rzekę, ale po drodze nie zabraknie także lasów, starych willi i miejsc na grillowanie.
screenshot google.com/maps

Rallarvegen

Rallarvegen to trasa rowerowa o łącznej długość około 120 km. Zaczyna się w Haugastøl i wiedzie przez 80 km do Flåm. Osoby, które czują się na siłach, mogą pojechać o prawie 40 km dalej, do miasteczka Voss. To jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w Norwegii. Powstała na początku XX wieku podczas budowy linii kolejowej Oslo-Bergen. Jedną z atrakcji, jakie czekają podróżnych po drodze, jest między innymi wodospad Kjosfossen.
Na trasie znajduje się między innymi wioska Finse, w której znajduje się Muzeum Kolei.
Na trasie znajduje się między innymi wioska Finse, w której znajduje się Muzeum Kolei. adobe stock / licencja standardowa autor: Liaurinko

Mierz siły na zamiary

Przed wyruszeniem na wycieczkę rowerową warto pamiętać o dokładnym sprawdzeniu sprzętu. Jeśli stan roweru budzi jakiekolwiek wątpliwości, lepiej oddać go specjalistom do serwisu. Nie można też zapomnieć o odpowiedniej ilości prowiantu i wody. Jeśli trasa jest na tyle długa, że zajmie kilka dni, warto spakować ze sobą śpiwór i namiot. Nie zaszkodzi również mieć ze sobą odzież przeciwdeszczową.

Prawa i obowiązki rowerzysty

Wybierając się w trasę rowerową, bez względu na jej długość, trzeba pamiętać o kilku obowiązujących zasadach. Rowerzysta musi być widoczny na drodze dla innych uczestników ruchu, wyraźnie sygnalizować planowane manewry, takie jak skręt, stosować się do przepisów ruchu drogowego, mieć kask i oświetlony po zmroku rower.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


TomekSy

21-06-2020 14:18

Nie musi mieć kasku

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok