Transport i komunikacja

Zaufać poczcie, czy wybrać kuriera? Transport paczek do Norwegii

Emil Bogumił

12 czerwca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Przesyłanie i odbiór paczek to codzienność wielu Polaków mieszkających w Norwegii. fotolia.pl - royalty free

Zdarza się, że po znalezieniu pracy jak najszybciej chcemy się przeprowadzić. W natłoku spraw do załatwienia możemy zapomnieć o spakowaniu podstawowych rzeczy. Jak zadbać o to, by paczka nadana przez naszą rodzinę do nas trafiła? Czy można zaufać każdej firmie kurierskiej?
Pytania o firmy kurierskie oraz transport pomiędzy norweskimi i polskimi miejscowościami są najpopularniejszymi na grupach polonijnych. Każdy chce wybrać sprawdzonego kuriera, który przewiezie paczkę od drzwi do drzwi w przystępnej cenie. Na usługi której firmy powinniśmy się zdecydować?

Kurier do Polski lub Norwegii

W polonijnych grupach na Facebooku można znaleźć mnóstwo informacji o oszukanych przez nieuczciwych kurierów osobach. Utarło się również przeświadczenie, że tani przewoźnik zwiększa prawdopodobieństwo kradzieży paczki lub niedostarczenia jej w jednym kawałku. Wielu Polaków pracujących za granicą decyduje się wówczas na skorzystanie z usług droższych, jednak w pełni profesjonalnych. Decydując się na przekazanie paczki z Polski lub Norwegii w obce ręce, warto zapoznać się z opiniami osób, które już korzystały z usług kurierskich konkretnej firmy. Warto również zastanowić się, czy w pełni ufamy prywatnej osobie, która miałaby zabrać naszą paczkę przy okazji przekraczania granicy. Firmy transportowe oraz opinie o nich można znaleźć w panelu ogłoszeń oraz na forum Mojej Norwegii.

Może jednak poczta?

Poczta Polska realizuje przesyłki do niespełna 170 państw świata. Cena przesłania listu wiąże się z uiszczeniem opłaty od 5 do 59 złotych. W tej kategorii państwowa spółka obsługuje przesyłki ważące nie więcej niż 2 kilogramy. Cena zależy m.in. od tego, czy zdecydujemy się na opcję ekonomiczną, czy priorytetową. Nadanie paczki pocztowej wiąże się z opłatą od 56 do 221 złotych. W tej kategorii nasza przesyłka może ważyć do 20 kilogramów.

Maksymalna waga paczki z Norwegii do Polski również wynosi 20 kilogramów. Cennik Posten Norge waha się od 299 do 774 NOK. Należy pamiętać, że przesyłka nie może zawierać broni, amunicji, żywych zwierząt, wyrobów tytoniowych, towarów niebezpiecznych ani cennych, takich jak złoto, srebro, kamienie szlachetne, monety, banknoty lub papiery wartościowe. Zawartość nie może przekraczać 100 tys. NOK za paczkę.
Sytuacja firm przewozowych zmieniła się w dobie pandemii koronawirusa.
Sytuacja firm przewozowych zmieniła się w dobie pandemii koronawirusa. fot. adobe stock/ licencja standardowa
– W początkowym etapie pandemii zauważalny był strach klientów o złożone już zlecenia, a także szereg pytań o przyszłość w transporcie międzynarodowym – mówią nam przedstawiciele BASMAR TRANSPORT, firmy zajmującej się przewozem dużych towarów. – Udało się jednak wykonać  wszystkie zaplanowane realizacje i pozyskać nowe. Zauważalny jest wzrost zapytań o przeprowadzki z Norwegii do Polski, a także z Norwegii do innych państw Unii Europejskiej. Pytają głównie obywatele polscy, choć nie tylko. Obecnie wszystko przebiega bez żadnych zakłóceń – uspokajają przedstawiciele firmy.

Przy przesyłaniu paczki za granicę warto dowiedzieć się, czy przesyłany towar nie będzie podlegał dodatkowemu opodatkowaniu. Norwegia nie jest w pełni objęta europejską unią celną, dlatego w państwie obowiązują inne niż w UE przepisy dotyczące wwożenia towarów.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram