Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Z ulic Oslo zniknie 15 tysięcy hulajnóg: restrykcyjne przepisy uderzą w operatorów popularnych urządzeń

Emil Bogumił

09 września 2021 12:47

Udostępnij
na Facebooku
Z ulic Oslo zniknie 15 tysięcy hulajnóg: restrykcyjne przepisy uderzą w operatorów popularnych urządzeń

Władze Oslo zajmują się sprawą hulajnóg elektrycznych od kilku lat. Fot. pxfuel.com

Władze stolicy Norwegii postanowiły zmniejszyć liczbę hulajnóg elektrycznych dostępnych na terenie miasta. Ich zaplecze w Oslo zostanie ograniczone do ośmiu tys. sztuk. Nowe prawo zmusi operatorów do usunięcia 65 proc. urządzeń.
Nowe regulacje wejdą w życie piątek, 10 września. Mieszkańcy Oslo będą mogli korzystać z ośmiu, zamiast dotychczasowych 23 tys. hulajnóg elektrycznych. Każdy z 12 obecnych operatorów może wykorzystywać w stolicy Norwegii maksymalnie 667 urządzeń. Surowe przepisy będą obowiązywały co najmniej do 31 marca 2022 roku. Część zaplecza pozostanie na ulicach Oslo do środy, 15 września. Wybrane hulajnogi będą jednak nieaktywne. Jeśli po tym terminie nie zostaną usunięte z przestrzeni miasta, służby będą mogły je odholować na podstawie przepisów dotyczących nieprawidłowego parkowania.

Hulajnogi, czyli problem międzynarodowy

To nie pierwszy raz, kiedy władze Oslo wypowiadają wojnę użytkownikom i operatorom hulajnóg elektrycznych. Od 19 kwietnia 2021 roku porzucone, nieprawidłowo zaparkowane urządzenia są odholowywane na koszt właścicieli. Kara za operację wynosi 1590 NOK. Wcześniej podobne kroki podjęli samorządowcy z Bergen. Nad wprowadzeniem przepisów zastanawiają się władze Trondheim.
Problem hulajnóg elektrycznych dyskutowany jest w całej Europie, również w Polsce.

Problem hulajnóg elektrycznych dyskutowany jest w całej Europie, również w Polsce. Fot. MojaNorwegia

Problemy związane z nieprzepisową jazdą oraz złym parkowaniem hulajnóg elektrycznych obecne są także w Polsce. W sierpniu 2021 roku nowe uprawnienia otrzymali strażnicy miejscy. Osoby, które jadą po chodniku zbyt szybko oraz nie ustępują pierwszeństwa pieszym, muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu w wysokości do 500 złotych. Służby przypominają, że w większości przypadków użytkownicy powinni korzystać z jezdni lub ścieżki dla rowerów.

Podobne przepisy do Oslo widoczne są również w polskich miastach. Porzucenie hulajnóg lub nieprzepisowe parkowanie urządzeń karane jest m.in. w Sopocie. Ich właściciele płacą 123 złote za holowanie oraz 23 zł za każdą dobę przechowywania na parkingu strzeżonym.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok