Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Ubezpieczenie auta w Norwegii: które wybrać i jak na nim zaoszczędzić

Artykuł sponsorowany

20 września 2017 13:30

Udostępnij
na Facebooku
1
Ubezpieczenie auta w Norwegii: które wybrać i jak na nim zaoszczędzić

Ubezpieczenie auta w Norwegii może się wydawać kłopotliwe niektórym polskim kierowcom. MN

Dla Polaków mieszkających w Norwegii często kwestia ubezpieczenia samochodu okazuje się problematyczna. Jaki ubezpieczyciel jest najtańszy, który honoruje polskie zniżki, jakie dokumenty należy dostarczyć i czym różni się kasko od delkasko – to tylko niektóre z pytań, z którymi muszą się zmierzyć kierowcy przed wykupieniem ubezpieczenia.
Każdy samochód zarejestrowany w Norwegii musi zostać ubezpieczony przez właściciela. Norweskie prawo wymaga od kierowców przynajmniej jego podstawowej wersji, jednak możliwości zabezpieczenia się na wypadek kolizji lub wypadku jest o wiele więcej. Wątpliwości rozwiewamy w poniższym artykule.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń samochodu w Norwegii?

W Norwegii istnieją cztery różne typy ubezpieczenia na samochody. Najniższy próg stanowi podstawowe i obowiązkowe ubezpieczenie, czyli ansvarforsikring. To odpowiednik polskiego OC, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
Ubezpieczenie ansvar nie pokrywa kosztów naprawy naszego samochodu, jeżeli to my spowodujemy kolizję. Za jego brak kierowca w Norwegii może za to zostać ukarany mandatem i utratą tablic rejestracyjnych.

Ansvar pokrywa naprawę samochodu poszkodowanego oraz zazwyczaj (z opcją fører-passasjerulykke), także koszty związane ze śmiercią kierowcy lub pasażera (do 100 tys. koron) albo stały uszczerbek na zdrowiu (do 200 tys. koron).

Nieco bardziej zaawansowaną formą ubezpieczenia jest delkasko. Od ansvar różni się tym, że zawiera również ubezpieczenie na wszystkie szyby, pomoc drogową, kradzież oraz podpalenie auta. Nie pokrywa jednak szkód w razie kolizji drogowej.

Następny etap to ubezpieczenie kasko – zapewnia także samochód zastępczy, gwarantuje pomoc drogową na terenie całej Europy oraz szkody powstałe na skutek kolizji czy wypadku w wyniku utraty kontroli nad pojazdem.
Ostatni punkt to tzw. super kasko. W ten pakiet ubezpieczenia wchodzą wszystkie powyższe elementy, a dodatkowo odszkodowanie w przypadku całkowitego zniszczenia lub uszkodzenia auta, w tym silnika i biegów.

Czy żeby ubezpieczyć auto, należy udać się do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego?

Ta formalność w Norwegii jest dość prosta i nie wymaga osobistej wizyty w placówce ubezpieczyciela. Wszelkie procedury z nią związane da się załatwić drogą elektroniczną (za pośrednictwem internetu) lub przez telefon.

Jakich dokumentów wymaga się w Norwegii do ubezpieczenia samochodu?

Jeśli chce się dokonać tego procesu szybko i sprawnie, tak na dobrą sprawę nie są potrzebne żadne dokumenty. Wszelkimi formalnościami po konsultacji telefonicznej zajmie się doradca ubezpieczeniowy.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Na to składa się wiele czynników. Zależy ona m.in. od samochodu, wieku kierowcy oraz jego miejsca zamieszkania, jak również od bonusu, czyli polskiej zniżki. Za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca otrzymuje 10 proc. zniżki, natomiast za każdy wypadek – traci z niej 30 proc. To, czy zostaną one uwzględnione, zależy od norweskiej firmy. Nie wszystkie honorują polskie zniżki.

W dużych norweskich miastach, takich jak Oslo, stawka za ubezpieczenie jest wyższa niż w małych miejscowościach. Nie jest ona jednak uzależniona od pochodzenia – Polacy ubezpieczający się w Norwegii mogą liczyć na takie same stawki za ubezpieczenie jak sami Norwegowie.

Podczas wyboru odpowiedniego ubezpieczenia samochodu padnie także pytanie, ile kierowca planuje jeździć. Jeżeli samochód będzie używany rzadko lub tylko na podróże do pracy, to prawdopodobieństwo spowodowania kolizji będzie mniejsze niż w przypadku osób, które spędzają w trasie wiele godzin dziennie.

Żeby nie przepłacić, należy oszacować, ile kilometrów wyjeździ się w następnym roku – średnio jest to 12 tys. kilometrów.

Ubezpieczenie samochodu w Norwegii bez tajemnic - MojaNorwegia.pl
Aby obniżyć cenę ubezpieczenia za samochód, można pomyśleć także o ubezpieczeniu w pakiecie, czyli połączeniu ubezpieczenia auta z ubezpieczeniem podróżnym oraz na mieszkanie.

Jak wyglądają płatności za ubezpieczenie?

Kwotę należną za ubezpieczenie samochodu można uiścić jednorazowo bądź rozłożyć ją na raty, w zależności od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj jednak umożliwiają one kierowcy rozbicie płatności na opcję kwartalną lub półroczną. Jeśli jednak ktoś wyraża taką wolę, może zapłacić za ubezpieczenie z góry – raz na rok.

NADCHODZĄ ZMIANY!

Od 2018 roku podatek drogowy (arsavgift) będzie doliczany do składki ubezpieczeniowej.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz Jabłoński

23-02-2019 20:55

ok.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok