Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Tragiczny marzec na drogach. Tak źle nie było od 10 lat

Emil Bogumił

02 kwietnia 2024 10:06

Udostępnij
na Facebooku
Tragiczny marzec na drogach. Tak źle nie było od 10 lat

To najgorszy marzec od 10 lat, informują służby. Fot. materiały prasowe Statens vegvesen

W wypadkach drogowych zginęło 14 osób, wynika z najnowszych danych Zarządu Dróg Publicznych (Statens vegvesen). Marcowe statystyki są najgorsze od 10 lat. Liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się także w porównaniu z 2023 rokiem.
W 2024 roku w wypadkach drogowych zginęły 22 osoby. Jest ich o dziewięć więcej niż w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku. Tylko w marcu na norweskich drogach odnotowano 14 ofiar śmiertelnych. To największa liczba od 10 lat. – Marzec był bardzo smutnym miesiącem pod względem ruchu drogowego. 14 zabitych to znaczny wzrost w porównaniu do 2023 roku i lat poprzednich. Niepokoi nas to – skomentował przedstawiciel Statens vegvesen Guro Ranes.

Jak wynika ze statystyk, w marcu życie straciło dziewięciu mężczyzn, cztery kobiety i jeden chłopiec. Wśród ofiar znalazło się:

1. dwóch pieszych,
2. jeden użytkownik hulajnogi elektrycznej,
3. 11 osób korzystających z samochodów.
W zderzeniach czołowych życie straciło siedem osób.

W zderzeniach czołowych życie straciło siedem osób.Fot. Fotolia

Norwegia czeka na poprawę sytuacji na drogach

Jak zwraca uwagę Statens vegvesen, w wieloletniej perspektywie sytuacja na norweskich drogach poprawiła się. W ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło 113 osób, w porównaniu do 147 w 2014 roku. –  Wkraczamy w sezon, w którym więcej ludzi jest w trasie. Zarówno rowery, jak i motocykle ponownie staną się częścią ruchu drogowego. Niezwykle ważne jest, aby wszyscy byli tego świadomi, ponieważ pojawi się kilka grup użytkowników dróg, których nie zawsze łatwo będzie zauważyć – apelują służby.
Statens vegvesen przypomina, że najskuteczniejszym rozwiązaniem niwelującym ryzyko wypadku jest dostosowanie sposobu jazdy do warunków panujących na drodze oraz przestrzeganie ograniczeń prędkości. Służby przypomniają, że równie ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz bezwzględne respektowanie zakazu jazdy pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Źródło: Statens vegvesen, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok