Rozlicz podatek za 2022

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Stare prawa jazdy w Norwegii straciły ważność, ale ma je jeszcze 20 tys. kierowców

Monika Pianowska

04 lutego 2023 13:30

Udostępnij
na Facebooku
Stare prawa jazdy w Norwegii straciły ważność, ale ma je jeszcze 20 tys. kierowców

Aby odnowić prawo jazdy, jego starą laminowaną wersję, należy umówić się na wizytę na stronie internetowej Zarządu Dróg. stock.adobe.com/ fot. Roland Magnusson/ tylko do użytku redakcyjnego

Z wyliczeń Państwowego Zarządu Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) wynika, że około ​​20 tys. mieszkańców Norwegii nadal nie odnowiło swoich starych praw jazdy. Tymczasem straciły one ważność wraz z początkiem roku.
W grudniu liczba kierowców z dokumentami, które lada chwila miały się przedawnić, wynosiła ponad 30 tys. Przed nowym rokiem otrzymali oni jednak od Statens vegvesen serię wiadomości z przypomnieniem, że prawo jazdy należy wymienić.
Jak informuje rzecznik prasowy Państwowego Zarządu Dróg i Autostrad, Bjørn Lillevolden, w rozmowie z ABC Nyheter, nieco ponad 20 tys. osób nadal nie skontaktowało się z instytucją i nie zarejestrowało swojej wizyty w punkcie Statens vegvesen w celu wymiany dokumentu.

Można dostać karę

Lillevolden podejrzewa, że spory ich odsetek po prostu przestało jeździć autem. Jeśli jednak ktoś prowadzi samochód z nieważnym prawem jazdy, ryzykuje otrzymanie kary w wysokości 500 koron.
Tak wygląda nowy blankiet prawa jazdy.

Tak wygląda nowy blankiet prawa jazdy.Źródło: statens vegvesen /materiały prasowe

Aby odnowić prawo jazdy, jego starą laminowaną wersję, należy umówić się na wizytę na stronie internetowej Zarządu Dróg, a w punkcie Statens vegvesen zrobić sobie zdjęcie do dokumentu. Nowy projekt prawa jazdy przypomina poprzedni, ale jest wykonany z poliwęglanu. Jak twierdzi urząd, dokumenty są łatwiejsze do kontroli, ale trudniejsze do sfałszowania.
Źródło: ABCNyheter, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok