Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ranking ETSC: Norweskie i szwajcarskie drogi najbezpieczniejsze w Europie, Polska na szarym końcu Transport i komunikacja
Magda Berbeć 23 czerwca 2017
11:02

Ranking ETSC: Norweskie i szwajcarskie drogi najbezpieczniejsze w Europie, Polska na szarym końcu

4
Skomentuj
wikimedia/Pudelek (Marcin Szala)/licencja C.C 3.0
European Transport Safety Council przygotował raport dotyczący bezpieczeństwa na europejskich drogach. Norwegia, podobnie jak w zeszłym roku, uplasowała się na pierwszym miejscu rankingu, Polska natomiast po raz kolejny znalazła się na szarym końcu. Nagrodę 2017 ETSC Road Safety Performance Index przyznano Szwajcarii.
European Transport Safety Council co roku przedstawia szczegółowy raport dotyczący bezpieczeństwa na drogach w poszczególnych krajach europejskich. 20 czerwca ogłoszono tegoroczny ranking, w którym pod uwagę wzięto liczbę ofiar śmiertelnych na drogach. Nagrodę otrzymała Szwajcaria, gdzie liczba wypadków śmiertelnych zmniejszyła się od zeszłego roku o 15 proc. Według danych, najmniej osób ginie na drogach Norwegii i Szwajcarii, najwięcej natomiast w Bułgarii, Rumunii, Serbii, na Łotwie i... w Polsce.

Szwajcaria i Norwegia mają powody do dumy

Ryzyko śmierci na drodze jest w Norwegii najniższe w całej Europie. Na milion mieszkańców ofiar śmiertelnych jest 26, podczas gdy średnia europejska jest niemal dwukrotnie wyższa – 51. Podobnie jest ze Szwajcarią, tegorocznym zwycięzcą rankingu. W kraju udało się znacznie, bo aż o 15 proc. obniżyć liczbę wypadków śmiertelnych na drogach i znacznie poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Polska daleko w tyle

Polska po raz kolejny znalazła się na szarym końcu rankingu ETSC. Liczba wypadków śmiertelnych w Polsce na milion mieszkańców znacznie przekracza europejską średnią. Więcej osób ginie tylko na Łotwie, w Serbii, Rumunii i Bułgarii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jan Kowalski
Jan Kowalski 24-06-2017 09:08

Ostatnio slyszalem w polskiej TV dyskusje, czy Policja ma, czy tez nie ma prawo do kontroli kierowcy na alkohol bez zadnego powodu!!! Byli tacy, ktorzy twierdzili, ze ta kontrola to lamanie podstawowych praw czlowieka. Pewno wedlug nich jazda po pijaku to przyklad swobod obywatelskich.

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 23-06-2017 13:36

U mnie na wsi to i drogi odsniezaja. I asfaltuja. Kierowcy zwalniaja widzac znak ostrzegawczy (np.uwaga los ). I sa jacys takcy uwazajacy.

W Polsce natomiast samo pojawienie sie na chodniku dla przechodnia jest smiertelnie niebezpeczne.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 23-06-2017 13:10

Wszelkie statystyki nie są w stanie oddać różnicy między kulturą jazdy w NO i PL. To jest mowa o dwóch różnych planetach. Problem że w PL postawienie radarów wywołuje dyskusję o ograniczaniu demokracji.

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ppp ppp
ppp ppp 23-06-2017 12:19

bezpieczne to one sa gdyz sa dziurawe i szkoda zawieszenie tluc.nie tak dawno bylo zestawienie ,ze gorsze drogi w Europie ma tylko Albania.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

O czym musimy pamiętać po wypłaceniu kredytu w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas