Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Transport i komunikacja

Polskim samochodem za norweską granicą: rejestracja nie jest trudna [TERMINY, OPŁATY, DOKUMENTY]

Artykuł sponsorowany

02 października 2017 10:28

Udostępnij
na Facebooku

Aby sprowadzić samochód do Norwegii, trzeba dopełnić wszystkich formalności. flickr.com / Ian Cochrane / CC BY 2.0

Procedury związane z zarejestrowaniem samochodu w Norwegii nie są skomplikowane – trzeba jednak pamiętać o terminach, opłatach i dokumentach, które należy złożyć w odpowiednich urzędach.
W artykule przedstawiamy, krok po kroku, co należy zrobić, aby sprowadzić swój samochód z Polski.

Podstawowe wymagania dla pojazdu

Nie każdym pojazdem możemy się poruszać po drogach w Norwegii. Aby sprowadzić samochód z Polski, najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy spełnia on norweskie wymogi.
WARUNKI, NA KTÓRE NALEŻY ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ
Samochód musi być dopuszczony do ruchu drogowego w Polsce
Ważny dowód rejestracyjny
Samochód musi posiadać tablice rejestracyjne z oznaczeniem kraju, w którym jest zarejestrowany
Oryginalna karta pojazdu
Ważne ubezpieczenie
Kierowca musi mieć ważne norweskie lub zagraniczne prawo jazdy

Opłata dla Skatteetaten

Jeśli pojazd, który ma zostać sprowadzony do Norwegii, spełnia wymogi, warto obliczyć podatek, jaki trzeba będzie zapłacić norweskiemu Urzędowi Podatkowemu (Skatteetaten). Na stronie urzędu dostępny jest „kalkulator”, który po podaniu danych samochodu wyliczy należną opłatę. Potrzebne będą m.in. takie informacje, jak waga pojazdu, moc silnika czy data pierwszej rejestracji.

Początek rejestracji już na granicy

Przekraczając norweską granicę, należy wybrać przejście oznaczone kolorem czerwonym – tam celnicy wydadzą specjalne dokumenty tranzytowe.

Przejście oznaczone kolorem czerwonym jest przeznaczone dla osób, które chcą zadeklarować przewóz towarów podlegającym opłatom lub wymagających specjalnych zezwoleń.

Następnie właściciel samochodu ma obowiązek opłacenia podatku VAT (merverdigavgift) w lokalnym Urzędzie Celnym (Tolletaten). Jako potwierdzenie uiszczenia wymaganej kwoty Skatteetaten wydaje blankiet NA-0221.
DOKUMENTY POTRZEBNE, BY ZAREJESTORWAĆ SAMOCHÓD
Zagraniczna karta pojazdu
Blankiet NA-0221 – podstemplowany przez Norweski Urząd Celny
Dowód tożsamości (prawo jazdy, dowód lub paszport)

Na opłacenie podatku ma się 3 dni od momentu przekroczenia granicy.

Lista wszystkich oddziałów Służby Celnej dostępna jest TUTAJ.

Ważna homologacja

Jeśli samochód nie posiada COC (Certificate Of Conformity), musi zostać skontrolowany przez stację drogową (Trafikkstasjon). Stacje, którym zarządza Statens Vegvesen, można zlokalizować TUTAJ.

Certificate Of Conformity to dokument potwierdzający, że pojazd ma homologację zgodną z wytycznymi Komisji Europejskiej.

Na stacji należy okazać blankiet NA-0221, który otrzymuje się jako dowód uiszczenia opłaty celnej. Po kontroli urzędnik wprowadzi do bazy dane techniczne pojazdu, które będą podstawą do wyliczenia podatku za samochód. Po zatwierdzeniu pojazdu trzeba zapłacić jednorazową opłatę od rejestracji i opłatę za złomowanie (vrakpantavgift). Wszystkie opłaty można uiścić na stronie Skatteetaten.

Opłata za złomowanie wynosi w 2017 roku 2 400 koron.

Potrzeba nowa rejestracja

Gdy właściciel pojazdu posiada już ważną homologację i uiścił wszystkie opłaty, może umówić się w lokalnej stacji drogowej, by zarejestrować samochód w Norwegii.
DOKUMENTY POTRZEBNE DO OPŁACENIA PODATKU VAT
Dokumenty tranzytowe wydane na granicy
Dokumenty rejestracyjne
Umowa kupna samochodu
Stacja drogowa wydaje tymczasową rejestrację dla samochodu. Właściwe dokumenty rejestracyjne są wysyłane do właściciela pojazdu pocztą. Składają się z dwóch części: pierwsza zawiera informacje o właścicielu, druga informacje techniczne – ten drugi dokument należy zawsze przechowywać w samochodzie.

Na tymczasowej rejestracji nie można wyjeżdżać za granicę.

Przy rejestracji samochodu trzeba oddać zagraniczną rejestrację i pokwitować jej zdanie. Po dokonaniu formalności rejestracji, pocztą zostaje wysłane wezwanie do zapłacenia rocznego podatku (årsavgift). Na zapłacenie właściciel samochodu ma 3 tygodnie.

Od 1.01.2018 roku årsavgift zostanie zastąpiony trafikkforsikringsavgift i będzie doliczony do ubezpieczenia samochodu.

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram