Bezpłatna opieka medyczna w Polsce

Złóż wniosek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Paszport immunologiczny połączony z aplikacją: Ryanair zbierze dane o szczepieniach i wynikach testu na koronawirusa

Emil Bogumił

09 marca 2021 10:16

Udostępnij
na Facebooku
3
Paszport immunologiczny połączony z aplikacją: Ryanair zbierze dane o szczepieniach i wynikach testu na koronawirusa

Według Ryanaira, nowe rozwiązanie ułatwi wszystkim podróżowanie. Fot. materiały prasowe Ryanair

Dyrektor Generalny Ryanair ogłosił, że aplikacja mobilna linii lotniczych uzyska nową funkcję. Za jej pośrednictwem pasażerowie będą wysyłać zaświadczenie o odbytym szczepieniu lub negatywnym wyniku testu na COVID-19. Nowe narzędzie ma ułatwić podróżowanie.
Pierwsze informacje o wprowadzeniu paszportów immunologicznych, nazywanych często paszportami covidowymi, pojawiły się w drugiej połowie 2020 roku. Tak zwane Travel Pass miało powstać przy współpracy z Międzynarodowym Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Początkowo właściciele Ryanaira nie popierali takiego rozwiązania. Na przełomie lutego i marca zmienili zdanie i na własną rękę chcą wprowadzić podobne narzędzie. – Nie jestem wielkim zwolennikiem paszportów. Mówiąc to, mam na myśli pewne dokumenty, które będą respektowane na arenie międzynarodowej a wydawane przez rządy. Nie będą one bowiem dostępne wystarczająco szybko, żeby funkcjonowały już w trakcie tegorocznego lata. Dlatego uruchamiamy takie narzędzie w naszej aplikacji. Pasażerowie mogą przesyłać zaświadczenie o szczepieniu i negatywne wyniki testu PCR. To ułatwi im swobodne podróżowanie – skomentował zmiany Michael O’Leary, dyrektor generalny Ryanaria.

Ryanair polegnie w walce z oszustami?

Rozwiązanie irlandzkich linii lotniczych ma zapewniać pełen komfort pasażerom. Negatywny wynik na koronawirusa lub zaświadczenie o szczepieniu wgrają sami podróżujący. Dzięki temu usprawnią proces odprawy. Choć stwarza to też zagrożenie oszustw. Część osób może  bowiem posługiwać się w aplikacji fałszywymi dokumentami. IATA chce rozwiązać ten problem. Międzynarodowy Travel Pass proponowany przez instytucję miałby być połączony z instytucjami służby zdrowia. To one aktualizowałyby dane podróżujących i zamieszczały w tzw. paszportach covidowych informacje o przebytym teście lub szczepieniu.

Ryanair nie zapowiedział oficjalnie wprowadzenia nowego rozwiązania. Dyrektor generalny linii lotniczych mówił o nim przed brytyjską komisją ds. transportu. Zmian można się jednak spodziewać już wiosną 2021 roku. Jednocześnie, nad wprowadzeniem paszportów szczepionkowych pracują organy unijne. Rozwiązanie miałoby być dostępne najszybciej na przełomie maja i czerwca. Sprzeciwia się mu Światowa Organizacja Zdrowia, która przyznała, że przywileje osób zaszczepionych byłyby niesprawiedliwe i sprzeczne z zasadami uczciwości.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Artek Bu

10-03-2021 23:55

Nei rozumiem, dlaczego prywatna firma ma mieć dostęp do danych medycznych. Jak zagwarantuje ochronę tych danych w ich aplikacji. Dotychczasowa apka ma wiele dziur i ciągle słychać o wyciekach danych (chyba że raianair sam sprzedaje te dane tak jak facebook).

boj fra oszlo

09-03-2021 13:45

....jeszcze was nie obrączkują jak sikieratki
...chociaż dla wielu zlodziejaszków i pijaczków przedałoby się..jestem na tak...reszta niech chodzi bez obrączek ..to i kler się nie pożywi....

Bogacka

09-03-2021 11:49

Już to widzę jak polski sanepid szybciutko wprowadza dane do systemu, żeby Ryanair mógł nas sprawdzić

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram