Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Transport i komunikacja

Odholowali twój samochód? Poznaj swoje prawa

Natalia Szitenhelm-Smeja

18 sierpnia 2023 12:45

Udostępnij
na Facebooku
Odholowali twój samochód? Poznaj swoje prawa

Kierowca musi zostać uprzednio poinformowany, że jego auto będzie odholowane /zdj. poglądowe stock.adobe.com/standardowa/molenira

Nie można odholować pojazdu bez poinformowania o tym właściciela, zaznacza Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen). Jeśli jednak auto trafi już na lawetę, warto znać obowiązujące przepisy, by nie dać się oszukać.
Zaparkowanie samochodu w centrum dużych miast, np. w Oslo czy Stavanger, to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza latem, gdy przybywa turystów, ale już niekoniecznie miejsc parkingowych. Dlatego, w akcie desperacji, niektórzy kierowcy decydują się parkować na tzw. zakazie. Pół biedy, jeśli taka samowolka skończy się mandatem, gorzej, kiedy auto zostanie odholowane. Dlatego kierowcy, na wszelki wypadek, powinni poznać swoje prawa, by nie paść ofiarą nieuczciwych firm, które odholują dane auto.

Kierowcę trzeba poinformować

Kierowca musi zostać uprzednio poinformowany, że jego auto będzie odholowane, podkreśla Halgeir Jansen ze Statens vegvesen. Poza tym powinien mieć także możliwość samodzielnego przestawienia zaparkowanego pojazdu, zanim ten zostanie odholowany.

Muszą wydać pojazd

Zarząd Dróg informuje też, że zdarza się, że dana firma, która odholowała samochód, nie chce wydać go właścicielowi do czasu, aż ten zapłaci za koszt odholowania i związane z tym wydatki. To jest niezgodne z prawem: każda firma prywatna musi na żądanie wydać auto, co reguluje ustawa nt. przepisów parkingowych (§ 40, akapit pierwszy).

„Pojazd samochodowy, który został usunięty, wydaje się na jego żądanie właścicielowi lub osobie działającej w jego imieniu, chociażby poniesione koszty usunięcia lub nałożone sankcje kontrolne nie zostały uiszczone”.~Lovdata

-  Gdy w 2017 r. wprowadzono przepisy dotyczące parkowania, stracili [właściciele prywatnych firm - red.] prawo do zatrzymywania pojazdów. Firmy parkingowe i firmy holownicze są teraz zobowiązane do wydania pojazdu bez konieczności ponoszenia kosztów odholowania lub ewentualnej kary za parkowanie (kontrollsanksjon) - precyzuje Halgeir Jansen. Kierowca otrzymuje przy tym fakturę za koszty odholowania, a także ewentualne mandaty za złe parkowanie.

W przypadku usunięcia pojazdu silnikowego właściciel pojazdu mechanicznego i kierujący pojazdem silnikowym, jeśli jest on znany, muszą zostać jak najszybciej powiadomieni o:

A.
odholowaniu i podstawie prawnej do tego,

B.
gdzie pojazd silnikowy został odholowany

C.
koszty poniesione/mogą zostać poniesione w związku z odholowaniem.

Żaden koszt za nieodebrane pojazdy silnikowe nie może zostać poniesiony przez kierowcę lub właściciela pojazdu silnikowego, zanim dana osoba nie uzyska lub nie powinna była uzyskać informacji, o których mowa w akapicie pierwszym.

Ponadto, zarówno osoba, która zleciła odholowanie pojazdu, jak i osoba, która go odholowała, mają obowiązek udokumentować, np. poprzez wykonanie zdjęć, powód, dla którego auto trafiło na lawetę. Muszą również przedstawić upoważnienie, na podstawie którego pojazd odholowano.
Zgodnie z prawem kierowca, zanim jego auto zostanie odholowane, musi zostać o tym powiadomiony, a także mieć okazję, by samemu przeparkować pojazd.

Zgodnie z prawem kierowca, zanim jego auto zostanie odholowane, musi zostać o tym powiadomiony, a także mieć okazję, by samemu przeparkować pojazd.Źródło: Knut Opeide/Statens vegvesen

Są wyjątki od przepisów

Od przepisów nakazujących wydanie na żądanie właścicielowi jego odholowanego auta istnieją jednak dwa wyjątki.

Pierwszy dotyczy sytuacji, gdy kierowca jest winien tej samej firmie więcej niż 6 000 NOK z tytułu niezapłaconych mandatów za złe parkowanie (kontrollsanksjon) - wówczas pojazd może zostać skonfiskowany.

Tzw. kontrollsanksjon, wynosząca 330 NOK obowiązuje wówczas, gdy kierowca naruszył zasady parkowania obowiązujące w danym miejscu, ale nie dokonał rażącego naruszenia przepisów, np. zapomniał umieścić bilet z parkomatu w widocznym miejscu za szybą auta. Kontrollsanksjon wynoszącą już nie 300, a 660 NOK będzie musiał zapłacić kierowca, który np. zaparkował poza wyznaczonymi miejscami na danym parkingu, przekroczył maksymalny dozwolony czas parkowania, zaparkował na miejscu przeznaczonym dla osób posiadających kartę parkingową/parkingu przeznaczonym dla danej grupy, np. osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Drugi wyjątek dot. zatrzymania pojazdu, nawet gdy właściciel chce jego wydania, dotyczy sytuacji, gdy auto odholowano za naruszenie ustawy o ruchu drogowym, a o odholowanie wystąpiła policja, gmina lub sam Zarząd Dróg.

Pojazdy mechaniczne mogą być w razie potrzeby usuwane z miejsc postojowych i zatrzymane, gdy spełnione są następujące warunki:

A.
pojazd mechaniczny stoi na drodze i narusza warunki parkowania zgodnie z niniejszymi przepisami,

B.
próbowano powiadomić kierowcę/właściciela pojazdu silnikowego, a po nawiązaniu kontaktu wyznaczono mu rozsądny okres na samodzielne usunięcie pojazdu silnikowego oraz

C.
jest to wyraźnie zaznaczone na znakach lub w inny sposób, w którym kierowca może uzyskać informacje o możliwości odholowania auta
~Ustawa nt. przepisów parkingowych.

W tym wypadku auto może zostać skonfiskowane do czasu zapłaty należnej kwoty za odholowanie i wszelkie związane z tym koszty, zaznaczono w ustawie. 

Ponadto samochód, który został skonfiskowany w takim przypadku, może zostać zlicytowany, jeżeli nie zostanie odebrany w ciągu 3 miesięcy od powiadomienia właściciela listem poleconym o zatrzymaniu oraz o tym, że pojazd silnikowy zostanie sprzedany, jeśli nie zostanie przez niego odebrany, czytamy w ustawie. Jeżeli właściciel lub adres właściciela nie jest znany, ogłoszenie można zamieścić w prasie itp. Jeżeli pojazd mechaniczny zostanie uznany za wrak, można go zezłomować na koszt właściciela.
Statens vegvesen prosi także o informację na maila parkeringstilsynet@vegvesen.no od tych kierowców, którym odholowano auto niezgodnie z prawem lub/także domagano się zapłaty za wydanie pojazdu. 


Lovdata, Statens vegvesen, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok