Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Nowe wymogi zdrowotne na prawo jazdy: najważniejsza będzie opinia lekarza pierwszego kontaktu

klaudia@mojanorwegia.pl

06 września 2016 15:33

Udostępnij
na Facebooku
Nowe wymogi zdrowotne na prawo jazdy: najważniejsza będzie opinia lekarza pierwszego kontaktu

Od 1 października wejdą w życie nowe przepisy dotyczące wymogów zdrowotnych dla osób starających się o prawo jazdy. fotolia.com - royalty free

1 października wejdą w życie zaostrzone przepisy dotyczące wymogów zdrowotnych dla osób ubiegających się o norweskie prawo jazdy. Obostrzenia mogą utrudnić życie między innymi osobom cierpiącym na problemy ze snem czy przewlekłe choroby płuc. Na ułatwienia mogą liczyć chorujący na cukrzycę i ADHD.
1 października wejdą w życie nowe  przepisy regulujące otrzymanie prawa jazdy w Norwegii. Zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa drogowego i zmniejszenie biurokracji.

Obowiązkowa opinia lekarska

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie obowiązkowej opinii lekarskiej od lekarza pierwszego kontaktu na temat stanu zdrowia przyszłego kierowcy. Do tej pory aby mieć możliwość podejścia do egzaminu na prawo jazdy, wystarczyło zanieść samodzielnie wypełnione zaświadczenie o stanie zdrowia do lokalnej stacji drogowej (trafikkstasjon) prowadzonej przez Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen).

Od października tylko osoby, które nie cierpią na jakieklowiek schorzenia i ubiegają się o prawo jazdy z grupy 1 (skutery, motocykle, samochody osobowe, traktory) będą mogły samodzielnie złożyć wymagane zaświadczenie.

Inną ważną zmianą jest ograniczenie przypadków, w których przyszli kierowcy mogą składać odwołanie u wojewody (fylkesmannen). Co roku ci urzędnicy otrzymują 80 tys. wniosków o ponowne rozpatrzenie zaświadczenia o stanie zdrowia. Większość z wnioskodawców należy do grupy kierowców w wieku 41-70 lat.

Dla jednych dobra wiadomość, dla innych niekoniecznie

Ze zmian w przepisach powinny się ucieszyć osoby cierpiące na takie schorzenia jak cukrzyca czy ADHD. Według starych przepisów otrzymywali oni prawo jazdy tylko po uzyskaniu pozytywnego rozpatrzenia odwołania u wojewody. Od 1 października będą mogli prowadzić pojazdy już od chwili wydania przez lekarza odpowiedniego zaświadczenia.

Zmiany w przepisach dotyczą również kierowców ciężarówek. Zaostrzono regulacje dotyczące dawek i rodzajów leków nasennych, przeciwbólowych oraz antydepresantów, które umożliwiają prowadzenie samochodów ciężarowych. Co więcej, kierowcy widzący tylko na jedno oko, będą mogli prowadzić jedynie samochody osobowe.

– Nie chcemy mieć na drogach kierowców stwarzających zagrożenie dla życia innych, a zdrowie jest jednym z ważniejszych czynników zachowania bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że nowe przepisy zapewnią więcej bezpieczeństwa na drogach – mówi policjant Stein-Olaf Røberg z drogówki (Utrykningspolitiet).
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok