Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Nowe przepisy parkingowe będą bardziej przyjazne kierowcom

klaudia@mojanorwegia.pl

14 czerwca 2016 14:51

Udostępnij
na Facebooku
Nowe przepisy parkingowe będą bardziej przyjazne kierowcom

1 stycznia 2017 wejdą w życie nowe przepisy parkingowe fotolia.com - royalty free

1 stycznia 2017 wejdą w życie nowe przepisy parkingowe.  Rząd ujednolicił te zapisy, które do tej pory regulowali jedynie właściciele prywatnych parkingów.

Nowa jednostka kontroli, stałe stawki za parkowanie

1 stycznia 2017 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które wiele zmienią w branży parkingowej. Jedną z największych zmian  jest stworzenie nowej jednostki kontroli przy Państwowym Zarządzie Dróg (Statens Vegvesen). Kontrolerzy mają dopilnować, aby firmy parkingowe przestrzegały nowych przepisów.

Nowe przepisy wprowadzą też stałe stawki za postój na parkingu. Będą one obowiązywać wszystkich właścicieli parkingów, którzy obecnie ustalają wysokość kary finansowej za złe lub zbyt długie parkowanie. Rząd ma zamiar w ten sposób ujednolicić stawki obowiązujące na poszczególnych parkingach, które różnią się od siebie.

Inną instytucją, które pojawi się wraz z wejściem w życie nowych przepisów, będzie Parkingowa Rada Odwoławcza (Parkeringsklagenemnd), która zajmie się uporządkowaniem wszystkich formalności i reklamacji. Najpierw kierowca będzie musiał zgłosić skargę do właściciela parkingu, jednak jeśli nie dojdzie między nimi do porozumienia lub upłynie termin odpowiedzi, wówczas kierowca będzie mógł zgłosić swój przypadek do rady odwoławczej.

Mniej nerwów dla parkujących

Nowe przepisy są dużo korzystniejsze dla kierowców.

Wszystkie firmy parkingowe muszą być zarejestrowane Statens Vegvesen, a także udostępnić tam plany parkingów. Każdy klient ma mieć pełny wgląd do rejestru, a cała procedura posłuży kontroli i reklamacji.

Inną zmianą jest też to, że parkingowy nie ma prawa wypisać mandatu za zbyt długi postój na parkingu w ciągu pierwszych 5 minut po upływie opłaconego postoju.

Rząd chce również dać kierowcom czas, podczas którego będą mogli zapłacić za swój postój. Do tej pory właściciel parkingu mógł natychmiast wypisać mandat za nieopłacenie postoju.

900 koron za parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2017 roku będą też obowiązywać stałe wysokości kar dla kierowców korzystających z parkingów publicznych i prywatnych: 300, 600 i 900 koron. Kierowca będzie musiał zapłacić 300 koron, jeśli popełni najmniejsze wykroczenie np. nie skasuje biletu na darmowym parkingu albo zaparkuje na parkingu innego sklepu niż ten, w którym robi zakupy. Karę w wysokości 600 koron poniosą ci, którzy nie opłacą swojego postoju. Najwyższa grzywna, 900 koron, będzie obowiązywać kierowców, którzy bezprawnie zaparkują w miejscu dla niepełnosprawnych.

Na wszystkich parkingach muszą być wyznaczone miejsca posotojowe dla osób niepełnosprawnych, a także takie, w których można naładować samochód elektryczny. Właściciele parkingów sami zdecydują, czy parkowanie samochodów elektrycznych będzie bezpłatne.

Nowe przepisy uwzględnią również stworzenie standardowych oznaczeń parkingów.

Koniec „wolnoamerykanki”

Minister transportu i komunikacji, Ketil Solvik-Olsen obiecuje, że rząd zajmie się uporządkowaniem branży parkingowej.

– Nowe przepisy parkingowe wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku. Przekroczyliśmy kamień milowy w momencie, gdy Państwowy Zarząd Dróg stworzył w Lillehammer nową jednostkę kontroli przepisów parkingowych.

Inicjatywę rządu pochwala Rada ds. Konsumenckich (Forbrukerrådet).

– Jest to branża, w której panuje „wolnoamerykanka”. Na szczęście teraz powstaną regulacje i instytucje dotyczące zarówno parkingów publicznych, jak i prywatnych. To bardzo dobra wiadomość dla konsumentów – mówi Randi Flesland, dyrektor Rady ds. Konsumenckich.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok