Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia jako pierwsza w Skandynawii wprowadza cyfrowe prawo jazdy Transport i komunikacja
Maja Zych 11 marca 2019
10:55

Norwegia jako pierwsza w Skandynawii wprowadza cyfrowe prawo jazdy

Skomentuj
Podobne rozwiązania zostały już wprowadzone w niektórych stanach w USA. TLM/Samferdselsdepartementet
Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen) zapowiedział w ubiegłym tygodniu wprowadzenie nowoczesnego rozwiązania, które ma być znacznym ułatwieniem dla norweskich kierowców. Już jesienią tego roku zniknie obowiązek posiadania przy sobie papierowego prawa jazdy – podczas kontroli wystarczy cyfrowa wersja dokumentu na ekranie telefonu.
Kraje nordyckie będą pierwszymi w Europie, które wprowadzą opcję mobilnego prawa jazdy. W najbliższym czasie taką możliwość otrzymają też kierowcy z Finlandii i Danii.

Będzie wygodniej

Wprowadzenie cyfrowego prawa jazdy ma przede wszystkim ułatwić życie kierowców, którzy nie będą ryzykować otrzymaniem mandatu, jeśli zapomną zabrać ze sobą portfela. Zmiany nie oznaczają jednak wycofania fizycznych dokumentów – wersja mobilna będzie jedynie dobrowolnym dodatkiem ważnym na terenie Norwegii. Zmianę zachwala minister transportu, który podkreśla wygodę i takiego rozwiązania.

– Prawo jazdy stanie się cyfrowe. Oznacza to, że nie trzeba już będzie mieć ze sobą fizycznego prawa jazdy, jadąc na małą przejażdżkę. Wystarczy mieć je na telefonie, który większość i tak ma ze sobą – mówi minister transportu Jon Georg Dale.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas