Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Transport i komunikacja

Lotnisko Oslo-Gardermoen wśród najlepszych w Europie. Avinor walczy o powrót ruchu sprzed pandemii

Emil Bogumił

13 lipca 2023 13:10

Udostępnij
na Facebooku
Lotnisko Oslo-Gardermoen wśród najlepszych w Europie. Avinor walczy o powrót ruchu sprzed pandemii

Lotnisko w Oslo uznano za jedno z najlepszych w Europie, m.in. pod względem małej liczby problemów dla pasażerów. Fot. Oslo Lufthavn AS/Espen Solli, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Oslo-Gardermoen wskazano jako jedno z najlepszych w Europie. Stołeczny port otrzymał wyróżnienie w kategorii od 25 do 40 mln pasażerów rocznie. Wysokie oceny w grupie otrzymały także lotniska w Atenach i Brukseli.
Gala ACI Best Airport Awards odbyła się 27 czerwca w Barcelonie. Nagrodzono na niej najlepsze porty lotnicze w Europie. W kategorii od 25 do 40 mln pasażerów rocznie zwyciężyło lotnisko w Atenach. Wyróżnienie otrzymały odpowiedniki w Brukseli oraz Oslo-Gardermoen. – ACI Europe podkreśla między innymi, że lotnisko w Oslo jest innowacyjne, najbardziej punktualne w Europie i ma aktywny program zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, ponieważ są to trzy rzeczy, nad którymi ciężko pracujemy każdego dnia – skomentował dyrektor obiektu Stine Ramstad Westby.

Kierownictwo lotniska zwróciło uwagę, że nagroda jest efektem pracy wszystkich zatrudnionych. W porcie pracuje 13 tys. osób. – Airports Council International Europe (ACI Europe) to organizacja, której członkami są prawie wszystkie lotniska, a tym samym reprezentuje całe lotnictwo. To bardzo miłe, że jesteśmy w ten sposób nagradzani – dodał dyrektor Oslo-Gardermoen.

Norweskie lotniska walczą o powrót do normalności

W maju 2023 roku ze wszystkich lotnisk Avinor – operatora norweskich portów lotniczych – skorzystało 4,3 mln pasażerów. W ciągu roku statystyki poprawiły się o dwa proc. Wciąż pozostają jednak gorsze niż przed pandemią koronawirusa. W maju 2019 roku dane były o osiem proc. lepsze. – Porównanie całkowitej liczby pasażerów w 2023 z tym samym okresem 2019 roku pokazuje, że osiągamy obecnie wyniki o 13 proc. gorsze. Ruch samolotów spadł w tym czasie o dziewięć procent – poinformował w czerwcu Avinor. W maju z podróży krajowych skorzystało 2,5 mln pasażerów i spadł w ciągu roku o sześć proc. Z kolei o 18 proc. poprawiła się liczba osób w ruchu międzynarodowym.
W maju 2023 roku w Norwegii wykonano 64 480 operacji lotniczych. To o cztery proc. mniej niż w maju 2022 roku.

W maju 2023 roku w Norwegii wykonano 64 480 operacji lotniczych. To o cztery proc. mniej niż w maju 2022 roku.zdjęcie poglądowe; materiały prasowe Avinor

Spadek liczby pasażerów w Norwegii wynika także z analizy pierwszego kwartału 2023 roku. Z lotnisk Avinor skorzystało wówczas 10,4 mln pasażerów. Było ich o 41 proc. więcej niż w tym samym okresie 2022 roku i 15 proc. mniej niż w analogicznym czasie 2019 roku.

Źródła: ACI Europe, Avinor
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok