Kierowco, wyjeżdżasz na wakacje? To musisz wiedzieć o Zielonej Karcie

Podróżując autem z Norwegii do wielu europejskich krajów, w tym do Polski, nie trzeba wyrabiać Zielonej Karty. MN/Katrina Lukina
Jak to działa w praktyce?
W ramach Systemu Zielonej Karty funkcjonuje także Porozumienie Wielostronne. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w państwach nim objętych, mogą poruszać się po ich terytoriach bez konieczności posiadania Zielonej Karty. W tym przypadku domniemywa się posiadanie ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych zawartego w kraju, w którym zarejestrowano pojazd. Świadczy o tym ważna tablica rejestracyjna pojazdu. Do Porozumienia Wielostronnego należy 32. spośród 47 członków Systemu Zielonej Karty.
Gdzie koniecznie trzeba mieć Zieloną Kartę?
Jak podaje TFF, Zielonej Karty nie wymaga się w następujących krajach:
Andora, Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Finlandia, Francja i Monako, Grecja, Irlandia, Islandia, Włochy, Chorwacja, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Szwajcaria i Liechtenstein, Szwecja, Czechy, Niemcy, Węgry, Austria.
Są jednak państwa, w których wymagane jest posiadanie Zielonej Karty. Planując wakacje w jednym z niżej wymienionych krajów, należy bezwzględnie wyrobić ten dokument i wozić go ze sobą:
Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.
TFF: Nie trzeba, ale… warto
Jak można przeczytać na stronie TFF w zakładce „O podróży za granicę”:
„Okazuje się, że większość sytuacji związanych z wypadkami drogowymi łatwiej się rozwiązuje, kiedy można okazać Zieloną Kartę.”
Niestety nie udało nam się skontaktować z TFF, żeby uzyskać komentarz w sprawie.

Jak wyrobić Zieloną Kartę?
źródła: tff.no, abcnyheter.no, motoryzacja.interia.pl, kalkulator-oc-ac.auto.pl, pbuk.pl

To może Cię zainteresować