Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Jak podróżować, żeby nie zbankrutować? Siedem przykazań taniego latania samolotami

Konstancja Suchanek

12 lutego 2016 09:39

Udostępnij
na Facebooku
3
Jak podróżować, żeby nie zbankrutować? Siedem przykazań taniego latania samolotami

Jak tanio latać? wikimedia.org - Løken - public domain

Podpowiadamy jak latać z Norwegii do Polski, z Polski do Norwegii oraz na wakacje życia.

Używaj kilku wyszukiwarek

Jeśli chcesz tanio podróżować, warto sprawdzić ceny biletów w kilku różnych serwisach internetowych. Sprawdzenie cen tylko na jednej stronie to zdecydowanie za mało. Zdarza się, że któryś z serwisów pokaże połączenie przesiadkowe, którego inny nie miał w bazie. Znalezione w takich wyszukiwarkach ceny porównaj z tymi, które znajdziesz na oficjalnych stronach poszczególnych linii lotniczych – najbardziej wiarygodne informacje znajdują się właśnie tam.

Pamiętaj, że cena biletu lotniczego nie jest ceną przelotu

Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, chcesz przywieźć do Polski norweskie upominki lub zabrać do Norwegii zapasy, bagaż podręczny to za mało. Dlatego do ceny biletu musisz doliczyć cenę bagażu. Wiele linii lotniczych pobiera opłaty za rezerwację miejsc i korzystanie z poszczególnych kart kredytowych. Często koniecznością jest wykupienie posiłków, które otrzymasz podczas lotu – w niektórych częściach świata, na przykład w Australii, obowiązuje zakaz wwożenia jakiegokolwiek pożywienia.

Zanim zdecydujesz się więc na najtańsze połączenie, powinieneś sprawdzić, czy linia lotnicza, która oferuje nieco droższy przelot, liczy sobie dużo mniej za dodatkowe, ale niezbędne usługi.

Wybieraj „niewygodne” dni i godziny

Linie lotnicze zdają sobie sprawę, o jakiej porze, na jakich trasach, ludzie podróżują najczęściej. Dalekie kierunki najtańsze są zimą, najdroższe w wakacje. Nawet jeśli w środku roku na trasie Polska-Norwegia polecisz za kilkadziesiąt złotych, w okresie świątecznym powroty do kraju mogą kosztować krocie. Tanio jest jednak w kierunku przeciwnym. Może warto więc tym razem zaprosić rodzinę do swojego norweskiego domu, a podróż do Polski odłożyć na później? Zaoszczędzisz, a rodzina zwiedzi nowe miejsca. Najmniej zazwyczaj kosztują bilety na samoloty, które wylatują we wtorki wczesnym rankiem lub bardzo późnym wieczorem.

Obserwuj ceny

Dalekich podróży nie planuje się zazwyczaj z dnia na dzień, warto więc najpierw zaobserwować, jak zmieniają się ceny dla wybranych połączeń. Możesz też prześledzić w Internecie informacje na temat najniższych cen tych samych lotów w przeszłości. To pomoże Ci zadecydować, czy obecna cena danego lotu jest rozsądna, czy też warto może jeszcze trochę poczekać.

Gdy lecimy na inny kontynent, warto pomyśleć o tym już pół roku wcześniej. Jeśli poruszamy się w obrębie Europy – wystarczy miesiąc wyprzedzenia. Wyjątkiem są świąteczne powroty do kraju –  w tym przypadku im wcześniej, tym lepiej.

Nie bój się przesiadek

Gdy chcesz wybrać się na egzotyczną wycieczkę, warto sprawdzić ceny lotów do tych samych miejsc ale z innych lotnisk – i to nie tylko tych pobliskich. Jeśli pierwszą część podróży odbędziesz tanią linią lotniczą, a drugą z miejsca, z którego jest po prostu taniej, możesz sporo zaoszczędzić! Na przykład, do Los Angeles bardzo często taniej jest dolecieć ze Sztokholmu, niż z Oslo.

Wracając z wycieczki spróbuj zrobić to samo, ale nie trzymaj się kurczowo tego samego lotniska, ani tej samej linii lotniczej. Być może tym razem tańsza będzie przesiadka w innym mieście, do którego dostaniemy się samolotem innego przewoźnika.

Wypatruj promocji

Większość linii lotniczych wprowadza co jakiś czas korzystne oferty promocyjne. Jeśli się pospieszysz, zdążysz jeszcze na te walentynkowe – 20 proc. obniżki na wszystkie loty WizzAira i korzystne ceny międzykontynentalnych lotów Qatar Airways dla par to tylko jedne z wielu przykładów tego typu kampanii. Warto zapisać się do newslettera tych linii lotniczych, które szczególnie Cię interesują.

Sprawdź czartery

Połączenia czarterowe to loty organizowane przez biura podróży. Często zdarza się, że touroperatorzy nie są w stanie sprzedać wszystkich miejsc w samolocie, dlatego oferują bilety lotnicze także dla podróżnych, którzy nie korzystają z ich oferty wakacyjnej.

Bilety czarterowe sprzedaje się przeważnie w trybie last minute, dlatego kosztują znacznie mniej niż bilety na samoloty rejsowe. Oprócz norweskich biur podróży, sprawdź też szwedzkie i polskie – bardzo możliwe, że taniej będzie najpierw dojechać do Szwecji lub Polski, niż lecieć bezpośrednio z Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dorota Hansen

12-02-2016 14:15

optymysta napisał:
[quote]mat69 napisał:
konstancja
jak latac do KENII


A kto to ta konstancja? Nic o niej w arcie nie ma. Konstatuje, ze to jakas wymyslona postac.

BTW - Jak chamy maja sie nie bac przesiadek przy znajomosci jedynie 3 jezykow? ( dwa w butach i polski slabo) Toc jak gdzie wysiedom u ludzi co to po polsku nie rozbierajo to bedzie jak z rodakiem Robkiem Dziekanskim w Toronto. Ani chybi polaka usmazo. To i sie polskie ludzie bojo latac. Ryja dra jedynie w wizz i rayanair -bo niedaleko i wszysko znajo to i wypic mozna.


W jakim celu chwalic sie znajomoscia jezyka polskiego?
W obcych krajach mozna udawac gluchoniemego i ladnie sie usmiechac ( nie pokazujac braku zebow, bo to poruta )

mat69

12-02-2016 10:53

konstancja
jak latac do KENII

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok